Nizozemské město se vzdává projektu „Smart city“, protože rizika jsou příliš vysoká
RSS

Nizozemské město se vzdává projektu „Smart city“, protože rizika jsou příliš vysoká

O projektu Smart city, který by ve spojení s tzv. 15minutovým městem zavedl jakýsi digitální koncentrák na vyhrazeném území v okolí vašeho bydliště, jste si mohli přečíst již zde . V rámci Evropy jsme také již od roku 2019 jednou z testovacích zemí, takže lze předpokládat, že tento projekt již i u nás začíná postupně zavádět stále více měst.
Každý z vás si samozřejmě může zjistit, zda se i vaše město do projektu zapojuje. A pokud ano, pak je jen na vás, zda poinformujete spoluobčany i zastupitelstvo. Jen tlakem a informováním ostatních můžete tento projekt  odvrátit.
Projekt chytrého města nyní ukončili například v nizozemském Amersfoortu…
Amersfoort chtěl být v čele jako jedno z chytrých měst v Nizozemsku, ale program Amersfoort Smart City skončil. Projekt „smart city“ zahrnuje chytré sloupy veřejného osvětlení, sledování WiFi a předvídání chování pomocí algoritmů.
Obec Amersfoort chtěla vytvořit „živou laboratoř“, ve které by mohla experimentovat s technologiemi, pod podmínkou, že se ne každý stane pokusným králíkem.
Amersfoort nakonec projekt zrušil. Náklady se ukázaly být příliš vysoké a rizika příliš velká. Bývalý projektový manažer Smart City na magistrátu  říká v rozhovoru s De Stadsbronem : „nemyslím si, že se to v zemi příliš uchytilo“.
Sledování Wifi opakovaně naráželo na obavy o soukromí.  Enschede dříve používal WiFi  sledování  načež magistrát dostal pokutu ve výši statisíců eur.
V centru města Enschede se pomocí senzorů počítali kolemjdoucí. Podle magistrátu byla tato sčítání provedena anonymně. Nizozemský úřad na ochranu osobních údajů přesto magistrátu uložil pokutu ve výši 600 000 eur. Podle úřadu nebylo soukromí občanů řádně zaručeno, protože je bylo možné sledovat, aniž by to bylo nutné.
Používání WiFi sledování je samo o sobě závažným porušením zákona o ochraně soukromí GDPR, uvedl Úřad.
Apeldoorn se dříve proměnil v  první Smart City v Nizozemsku .
Investigativní novinář Joshua Philipp  nedávno upozornil na projekty Smart City. Zkoumal zapojení Světového ekonomického fóra do tohoto projektu, který se neomezuje pouze na Nizozemsko.
Jednou ze zemí, které uváděl jako testovací , je i Česká republika. Zřejmě není náhoda, že se u nás projekt rozběhl záhy poté, co se v roce 2019 vrátili Babiš s Havlíčkem ze srazu v Davosu.
„Je to mnohem horší, dělají to po celém světě,“ řekl k projektu Smart city Philipp.
 
Ohodnoťte tento příspěvek! [Celkem: 5 Průměrně: 4.8 ] Článek Nizozemské město se vzdává projektu „Smart city“, protože rizika jsou příliš vysoká se nejdříve objevil na Necenzurovaná pravda - nepřikrášlená realita islamizovaného světa .


Nejčtenější za týden