Proč Babiš neslavně prohrál?
RSS

Proč Babiš neslavně prohrál?

JAN BERWID-BUQUOY
V současné době vsadit na politické rady prezidenta Zemana, znamená existenční sebevraždu. A to je právě to, čeho se Babiš dopustil. Národ si žádá nabídku budoucí perpektivy dalšího vývoje a nikoli politické harašení…


Prezident Zeman ve svých dvou volebních obdobích, nedělal nic jiného než, že soustavně obhajoval pouze sám sebe. Tato skutečnost žádnou alternativou pro národ není.
Prezident Peter Pavel o křeslo prezidenta nebojoval, nýbrž nabízel přijatelné perspektivy. Tvrzení „věčně včerejších“, Zemana, Klause, ale i Babiše, že kandidát na prezidenta republiky, Petr Pavel, nemá žádné politicko-hospodářské zkušenosti, není nic jiného, než absolutní absence reálného myšlení – lid volil prezidenta republiky a nikoli ministra financí!
Andrej Babiš byl sice dobrým ministrem financí a předsedou vlády, ale to na funkci prezidenta v žádném případě nestačí. Národ očekává od „hlavy státu“ jakéhosi „otce vlasti“, který mu rozumí, ukazuje mu cestu vpřed, vštěpuje mu sebevědomí a odvahu… To, kolik stojí houska a jeden slaneček, s tím nemá vůbec nic společného!
Babišovy nechutné útoky proti jeho konkurentovi, odrazovaly i některé příznivce ANO, kteří by i jinak Babiše volili. Jeho volební hesla byla nic neříkající a nenabízela žádná řešení jak pro současnou vnitrostátní, tak pro mezinárodní problematiku.
Výzva voličům, kteří volili neúspěšné kandidáty, aby podruhé k volbám nechodili, byla nestydatým propadákem. Ale i Babišova volební hesla mu způsobila jakýsi vlastní šachmat:
„ Pomáhat lidem! “. To je přece nulová hláška! Kterým lidem, jak a kde? Koho to mělo oslovit? „ Zastavím vládu! “ Proč zastavovat vládu a kvůli čemu? Prezident tady není proto, aby zastavoval vlády a také ústava mu nic takového neukládá! „ Nebojte se mocných! “. To je přece horoucí nesmysl! O které „mocné“ se vlastně jedná? A čím koho zastrašují? Argumenty tohoto druhu, vybízející k občanské neposlušnosti, jsou přeci nejapným plácáním do vody!
Nerudová definovala Zemana takto: „ Pro mě je Miloš Zeman prezidentem svých kamarádů na Hradě, nikoliv prezidentem 10 milionů lidí,“   Tím se rozhodně nemýlila. Pakliže se Babiš zavěsil na Zemanovy rady, automaticky uvalil na sebe stejné podezření…
Andrej Babiš je „samorost“. Má problémy s tím uzavírat kompromisy a získávat si spojence. To zcela nesmazatelně prokázal i jako předseda vlády. S takovou mentalitou lze těžko kandidovat na úřad prezidenta republiky.
Nevím, co mu radili jeho poradci, ale rozhodně to nebylo nic, co by vedlo k úspěchu. Hrubé, primitivní útoky, na soupeře se dnes již s úspěchem nesetkají a dokonce před nimi varuje i bible: „ Kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá a kdo valí kámen, na něj se obrací…“


Jan Berwid-Buquoy

  The post Proč Babiš neslavně prohrál? first appeared on .


Nejčtenější za týden