Ruské dezinformace se ukázaly býti dezinformacemi americkými
RSS

Ruské dezinformace se ukázaly býti dezinformacemi americkými

G. SITAŘ
Agent, který vyšetřoval napojení Donalda Trumpa na Rusko, byl minulý měsíc zatčen za spolupráci s ruským oligarchou. Twitter zveřejnil další interní dokumenty, ze kterých vyplývá, že účty vydávané za ruské troly byly ve skutečnosti většinou účty občanů USA, Kanady a Británie.Dva roky informovala většina amerických médií o napojení prezidenta Donalda Trumpa na Rusko a o velkém vlivu, který mají ruští trolové na sociálních sítích. V posledních týdnech se objevily informace, které vrhají nové světlo na celou záležitost. Kompletní zdrojová informace na konci článku.
KDYSI V MINULOSTI…
(1) Rusko drží Donalda Trumpa v šachu
Vyšetřování napojení Donalda Trumpa na Rusko bylo zahájeno v roce 2017 poté, co vyšla najevo takzvaná Steelova zpráva, v jejímž shrnutí se doslova píše:
„Ruský režim podporuje a pomáhá Trumpovi minimálně pět let. Bývalý vysoce postavený ruský agent tvrdí, že ruská tajná služba FSB má kompromitující materiály na Trumpa z důvodu jeho aktivit v Moskvě a tyto materiály jsou dostatečně závažné na to, aby ho mohla vydírat.”
Následovala dvouletá mediální kampaň na téma tajné spolupráce Donalda Trumpa s Ruskem, za kterou dostaly noviny New York Times a Washington Post v roce 2018 nejvyšší novinářské ocenění Pulitzerovu cenu.
(2) Důkazy neexistují
Nepřetržité zpravodajství o vlivu Ruska na tehdejší americkou administrativu ukončila částečně zpráva vyšetřovací komise vedené Robertem Muellerem, jež v březnu roku 2019 konstatovala, že nenašla žádné důkazy pro tvrzení, že Donald Trump spolupracoval s Ruskem.
V květnu roku 2022, o dva roky později, uveřejnil Wall Street Journal článek, ve kterém píše, že Steelova zpráva byla založena na v podstatě nezávazném klábosení lidí bez hlubšího napojení na tajné služby. Jeden z autorů informací obsažených ve zprávě napsal pár hodin po zveřejnění Steelovy zprávy: „Doufám, že brzy odhalí, že to je falešná zpráva.”
A NYNÍ…
(3) S Ruskem spolupracovali agenti FBI
Charles McGonical byl speciální agent kontrašpinážního oddělení FBI v New Yorku. Byl vedoucím týmu, který vyšetřoval údajné napojení Donalda Trumpa na Rusko a podle New York Post to byl on, kdo celé vyšetřování odstartoval. V roce 2018 odešel ze služby.
V lednu tohoto roku byl zatčen spolu se svým kolegou za nelegální vztahy s ruským oligarchou Olegem Děripaskou. Byl obviněn z obcházení amerických sankcí a praní špinavých peněz. Podle obžaloby měl obdržet 225 tisíc dolarů od osoby, o které věděl, že pracuje pro zahraniční rozvědku.
(4) Aliance pro demokracii jde do boje
Twitter zveřejnil minulý týden další várku interních dokumentů. Vyplývá z nich, že organizace s názvem „Aliance na obranu demokracie” úmyslně vydávala účty běžných občanů na Twitteru za ruské troly.
Aliance na obranu demokracie na svých stránkách říká, že světové demokracie jsou v ohrožení, a proto je nutné se bránit. Tvrdí, že má k dispozici experty na dezinformace a jejím cílem je „vrhnout světlo” na taktiky autokratických režimů. V poradním orgánu aliance sedí velká jména: bývalý zástupce ředitele CIA nebo šéf kampaně Hillary for America.
(5) Měření úrovně dezinformací
K měření úrovně ruských dezinformací vytvořila Aliance takzvanou „přístrojovou desku Hamilton68”, která poskytovala ”souhrnné analýzy témat a informací propagovaných ruskou, čínskou a íránskou vládou na Twitteru” a dalších platformách.
Hamilton68 citovala opakovaně všechna velká média ve stovkách případů: CNN, MSNBC, New York Times, Washington Post a další. Kontroloři informací Politico a Snopes uváděli Hamilton68 jako zdroj. Příklad za všechny z časopisu Newsweek: ”Ruští trolové propagují hashtag…”. Média prezentovala Hamilton68 jako nový nástroj na sledování úrovně ruských dezinformací, podle kterého stojí ruští trolové za kampaní Donalda Trumpa, kritikou bombardování v Sýrii nebo podporou pravicových novinářů a politiků.
Podle údajů zveřejněných minulý týden bylo měření úrovně dezinformací postaveno na 644 účtech na Twitteru, které měly mít napojení na Rusko.
(6) Za ruské účty vydávali účty běžných občanů
Vedení Twitteru provedlo v roce 2017 analýzu účtů, na základě kterých měřila Aliance úroveň ruských dezinformací, již potom prezentovala prostřednictvím Hamilton68. Z analýzy vyšlo najevo, že pouze 36 účtů z uváděných 644 bylo registrováno v Rusku a mnoho z nich patří ruské televizi RT. Celých 86 % účtů ve skupině pocházelo od legitimních občanů z USA, Kanady a Velké Británie.
Podle zveřejněné interní komunikace zaměstnanců Twitteru „neexistuje důkaz, že přístrojová deska Hamilton68 je prstem na ruské dezinformační kampani” a že „sotva je nějaký důkaz o masivní vlivové kampani”. Jeden z tehdejších šéfů Twitteru uvedl, že v podstatě jakýkoli výstup z Hamilton68 je „konverzace konzervativních uživatelů na Twitteru, které označí za osoby napojené na Rusko”.
Sami zaměstnanci Twitteru chtěli zveřejnit výsledky svého pátrání. Ale tehdejší vedení se obávalo konfrontace s Aliancí na obranu demokracie.
Výsledky analýzy proto vyšly najevo až minulý týden.
G. Sitař
The post Ruské dezinformace se ukázaly býti dezinformacemi americkými first appeared on .


Nejčtenější za týden