USA CHTĚJÍ VLÁDNOUT OSN. Jednostranně ohlásily obnovení sankcí vůči Íránu

USA CHTĚJÍ VLÁDNOUT OSN. Jednostranně ohlásily obnovení sankcí vůči Íránu

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa v noci na dnešek jednostranně ohlásila obnovení všech sankcí OSN vůči Íránu. Krok, který většina zemí světa považuje za nelegální, může v OSN vyvolat ostré spory před nadcházejícím 75. zasedáním Valného shromáždění. Uvedla to agentura AP (viz ZDE ).
Pompeo chce mluvit za OSN
Šéf americké diplomacie Mike Pompeo v srpnu oznámil, že zahájil třicetidenní proces, který by měl vést k obnovení sankcí OSN vůči Íránu. Učinil tak prostřednictvím stížnosti zaslané Radě bezpečnosti ohledně toho, že Teherán údajně porušuje jadernou dohodu (JCPOA) z roku 2015, v níž se Írán zavázal omezit svůj jaderný program výměnou za zrušení sankcí. Lhůta vedoucí k obnovení sankcí podle americké vlády nyní vypršela . “Spojené státy učinily tento rozhodný krok, jelikož kromě toho, že Írán nedodržuje závazky plynoucí z JCPOA, Rada bezpečnosti neprodloužila zbrojní embargo OSN vůči Íránu, které platí již 13 let,” uvedl podle agentury AP Pompeo.
Členové Rady bezpečnosti nesouhlasí
Bílý dům má v plánu v pondělí vydat exekutivní příkaz, v němž bude vysvětleno, jak chtějí Spojené státy obnovení sankcí vymáhat. Americká ministerstva financí a zahraničí mezitím podle AP nastíní, jako hodlají USA za porušování sankcí vůči Íránu penalizovat zahraniční podniky a jednotlivce.  Ostatní členové Rady bezpečnosti OSN nicméně s krokem USA nesouhlasí a nechali se slyšet, že jej budou ignorovat . Obnovení sankcí totiž podle nich nemá právní váhu, jelikož americký prezident Donald Trump v roce 2018 od jaderné dohody s Íránem odstoupil a proti zemi zavedl americké sankce.
Kritika i od amerických spojenců
Postup USA v otázce obnovení sankcí OSN vůči Íránu se setkal s ostrou kritikou Ruska, Číny a samozřejmě Íránu. Nesouhlas v pátek také ale v dopisu předsedovi Rady bezpečnosti OSN překvapivě vyjádřili i američtí spojenci Německo, Francie a Británie . “Neúnavně jsme pracovali na zachování jaderné dohody a zůstáváme odhodláni v tom pokračovat,” uvedla trojice západoevropských velvyslanců při OSN. V dopise se podle Reuters mimo jiné píše, že jakékoli rozhodnutí či krok ve snaze obnovit protiíránské sankce OSN jsou bez “právního efektu” .
Rudolf Hruboň
 
 
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější