Nová epocha: Doba roušková

Nová epocha: Doba roušková

PAVEL VESELÝ
Každá doba v dějinách lidstva má pro zjednodušení a přehlednost své označení. A tak po době zlaté, stříbrné, bronzové, po době páry a Belle Epoque na přelomu let 1900, je zde, zdá se, nová epocha a doba-Doba roušková.

Vzpomínám si, jak ještě minulý rok mluvili mnozí ekonomové o tom, že nějaké ochlazení ekonomiky přijít musí. Spíše se uvažovalo o zpomalení a možné menší recesi. Evropa měla strukturální problémy ekonomiky a Steve Forbes loni v létě ve svém textu jen s nadsázkou řekl, že v Evropě je snazší se rozvést než propustit zaměstnance. Uváděl i mnoho dalších příkladů. Čas se posunul a problém se přehoupl do komunismu a dotování a zablokování možnosti rozvoje firem na základě mnoha míst, která by již dnes neexistovala. Za nízkou nezaměstnanost vděčíme dnes především zodpovědným majitelům firem a také tomu, že je dnes pravda to, co uváděl Steve Forbes. Jsme na prahu nové epochy. Nových společensko-ekonomických uspořádání velmocí, ale také samotných států. Svět se definitivně změnil. A bude to ještě velmi složité. Nejen díky viru.
V době socialismu se vžila teze: naši sportovci, naši herci, naši zpěváci, naši režiséři, naši kněží. Lid obecný měl představu, že vlastní životy těchto lidí a mnohých dalších. Představa mnohých lidí ještě dnes je, že zpěvák má sedět za kasou v supermarketu a večer si prostě má jít odzpívat koncert jako volnočasovou aktivitu. U herců je to podobné. Vždyť přece hrát umí každý a Lojza v hospodě ty tři verše a tři akordy umí taky. Tyto atavismy socialismu se vryly do hlav mnoha lidí a jejich dětí dodnes. To, že tomu tak není, je zřejmé a že profesionalita je důležitá v každém oboru. A výše uvedené profese jsou stejné profese jako kterékoli jiné. Boj se socialismem ve společnosti bude složitější a delší než jsme si mysleli. Koronavirová krize nám to jasně ukázala.
Je uvěřitelné, jak již dnes predikujeme, kolik bude mrtvých a kolik by bylo kdyby. Jsme opravdu fascinováni smrtí? Uvědomujeme si vůbec, že ti lidé ještě žijí a je potřeba udělat vše proto, aby žili? Nebo je potřeba naplnit věštby datových expertů a naplnit čísla skutečnými obětmi? Vážím si každého života. A proto, prosím, nemluvme především o mrtvých, ale mluvme především o živých a záchraně ohrožených a nemocných. Na smrt je vždycky času dost. Jeden člověk, kterého si vážím jako velkého profesionála, má skvělé heslo: „Dokud dýchám, doufám…“ Tak tedy žijme, dýchejme a hurá do života. Jak řekl i kardinál Dominik Duka v návaznosti na slova Jana Pavla II. „Nebojme se!“
Strach a sčítání mrtvých snižuje imunitu organismu. Základ mnohých zdravotních problémů je totiž v hlavě. Chápu nutnost jistých opatření proti vzrůstajícímu počtu nakažených. Kolik z nich je opakovaně? Na druhé straně se zavádějí opatření, která budou mít za výsledek trvalou změnu společnosti. Některá opatření jsou povahy trvalé. Například zákaz prodeje v neděli budu s velkou pravděpodobností trvalé povahy. Ostatně náznaky, že něco takové je na stole, se ví již dávno. Mnoho věcí se převádí do on-line prostoru a pokud se podíváte do knihy premiéra “O čem sním, když náhodou spím“, najde se zde mnoho věcí, které se pomalu zavádějí v rámci boje s koronavirem. A ve světě to není jiné. Tedy změna epochy. Ostatně jsme cca o 100 let zpátky a je otázka, kam to povede. Na Slovensku budou moci plnit a budou mít přístup k věcem jen ti, kteří budou mít negativní test, popřípadě v budoucnu budou očkováni. Ostatní lidé budou ze společnosti “čistých a spravedlivě odpovědných“ vyloučeni. Co to připomíná, z toho jde mráz po zádech. Ještě jedna pozoruhodná věta by neměla uniknout pozornosti: „Dochází k řadě nepovolených akcí v domácím prostředí“. Vedle jistě i dobrých opatření, jako jsou záložní plány pro nemocnice, tento výrok prof. Prymuly nebyl šťastný. Jak totiž kdo ví, co kdo dělá v domácím prostředí a není to náhodou věc každého občana, co dělá ve svém soukromí? Politiky, herce, zpěváky a umělce nevyjímaje? Jsou potřeba na činnosti doma povolení vlády? Věřím, že nic takového nás nečeká. Ale kdo v této podivné době rouškové ví?…
Jsme na začátku nové epochy. Do dřívějšího stavu se již nikdy nevrátíme a vše, co bylo dříve, patří do historie. Na zbytku toho, co zbyde z ekonomiky a konzervativních hodnot se postaví nové společensko-ekonomické uspořádání světových velmocí, ale také uspořádání uvnitř států. Tyto věci se změní a nastaví se nová pravidla v nové době. Budou noví bohatí a noví chudí. Nové elity a noví poddaní. Nastává nová doba. Doba roušková. Jenom si přejme, abychom ji pokud možno dlouho ve zdraví přežili.
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější