HISTORIE: První republika jako idylická doba, nebo období korupce a skandálů?

HISTORIE: První republika jako idylická doba, nebo období korupce a skandálů?

Vznik Československa byl spjat s řadou ideálů, nadějí i romantických představ. Co všechno uděláme jinak, lépe a ohleduplněji – i tak by šla do jisté míry shrnout tehdejší atmosféra. Podíváme-li se na dané období podrobněji, nalézáme skandály a aféry, které se týkaly vlastně všech oblastí společensko-politického života , jak se píše v článku na serveru Rozhlas.cz (viz ZDE ).
Korupce a aféry
Aféry, úplatky, politická korupce – i to byl svět prvorepublikového Československa . Afér a skandálů bylo několik, například uhelná aféra Jiřího Stříbrného nebo cukrovarnická ve 30. letech. Ale co se týče rozměrů a dopadů, primát drží lihová aféra, nazývaná i Práškova podle hlavního aktéra. Tím byl tehdejší předseda Senátu a zároveň předseda Družstva hospodářských lihovarů Karel Prášek. Právě toto družstvo ovlivňovalo ceny lihu pomocí dispozičního fondu a mělo nepřehledné hospodaření, dokonce záhadně mizely milionové sumy.
Období kladů a záporů
„Skandály prvorepublikového Československa měly stejný základ – korupce, ovlivňování – jako dnes . První republiku vnímáme především přes Masaryka, a to byl člověk, který měl určitý morální profil. Zbývající politici byli zhruba takoví, jako ti dnes. A my se dnes můžeme právě z období první republiky poučit. Otázkou ale zůstává, zda jsme poučitelní,“ konstatuje v článku na serveru Rozhlas.cz historik Marek Junek.
Masarykův projev proti korupci
28. října 1931 vystoupil Masaryk s projevem u příležitosti 13. výročí vzniku samostatné republiky a mimo jiné prohlásil: „Nebudeme si zastírat fakta, že jsou u nás lidé, kteří svého veřejného postavení zneužívají k tomu, aby bez práce pohodlně žili a bohatli. Žaluje se právem na korupci. Je-li někdo korupčníkem nebo spojencem korupčníků, je v zájmu státu, aby byl odstraněn. Je-li ještě k tomu politicky činným, je to dvojnásob nutné,“ kritizoval neveselý stav v oblasti korupce první prezident, jak je uvedeno např. v článku na serveru iDnes.cz (viz ZDE ).
Rudolf Hruboň
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější