RAZIE V KATALÁNSKU: Španělská policie zadržela 21 stoupenců nezávislosti

RAZIE V KATALÁNSKU: Španělská policie zadržela 21 stoupenců nezávislosti

Španělská policie zadržela 21 příznivců samostatnosti Katalánska, které formálně obviňuje z korupce a podpory nepokojů. Za organizaci referenda o nezávislosti odsoudil loni v říjnu španělský nejvyšší soud skupinu katalánských politiků.
Represe vůči příznivcům samostatnosti
Stovky policistů se v rámci operace zúčastnily razií v několika částech Katalánska. Celkem zadržely 21 osob, mezi nimi i bývalé spolupracovníky katalánských expremiérů Artura Mase a Carlese Puigdemonta, který na podzim 2017 uprchl před zatčením do Belgie . Podle španělského ministerstva vnitra jsou zadržení údajně podezřelí, že prostředky, které vyčlenila katalánská samospráva na podporu sportu, využívali k financování tzv. separatistických skupin.
Puigdemont zkritizoval razii jako „další zásah od utlačovatele“, odsouzený katalánský vicepremiér Oriol Junqueras pak odsoudil „nekonečné“ potlačování hnutí za nezávislost . „Aby bylo možné ukončit soudní a policejní represi, konflikt vyžaduje politické řešení, amnestii a sebeurčení,“ cituje Guardian mluvčího katalánského parlamentu Rogera Torrenta.
Politické procesy za touhu po nezávislosti
Za organizaci referenda o nezávislosti odsoudil v říjnu loňského roku španělský nejvyšší soud v politicky motivovaných procesech skupinu katalánských politiků k trestu odnětí svobody . Nejvyšší trest (13 let) dostal bývalý katalánský vicepremiér Oriol Junqueras, dalších pět regionálních exministrů dostalo tresty od deseti do 12 let. Proti rozhodnutí španělské justice se v Katalánsku uskutečnily mnohatisícové demonstrace. Po vyhlášení nezávislosti a zásahu španělské vlády v roce 2017 uprchl expremiér Puigdemont do Bruselu, aby se tak vyhnul zatčení. Pokusy o jeho vydání selhaly a nyní žije v belgickém městě Waterloo.
Zpracoval Rudolf Hruboň
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější