VLADIMIR PUTIN K ÚČASTNÍKŮM MEZINÁRODNÍHO FÓRA „POUČENÍ Z NORIMBERKU“

VLADIMIR PUTIN K ÚČASTNÍKŮM MEZINÁRODNÍHO FÓRA „POUČENÍ Z NORIMBERKU“
Nejprve bych chtěl upřímně poděkovat všem účastníkům mezinárodního fóra „Poučení z Norimberku“: politikům a státním činitelům, vědcům a odborníkům, právníkům, zástupcům muzejní společnosti a společenským organizacím. Vím, že jste přijeli z mnoha regionů Ruska a z různých zemí.
Jsem přesvědčen, že téma fóra je významné a je vám blízké nejen z hlediska profesionální činnosti, ale také jako lidem, kteří jsou si vědomi své osobní odpovědnosti za uchování historických faktů o druhé světové válce, kteří hluboce chápou, jak důležité jsou závěry Norimberského tribunálu, jím vypracované normy a principy pro hledání odpovědi na současné složité výzvy a hrozby.
Před 75 lety, šest měsíců po zdrcující porážce nacismu, začal soud, na který byla upoutána pozornost celého světa. Ano, nemilosrdný Hitlerův režim, který rozpoutal zločinnou válku a který se dopustil tak obludných zvěrstev, která historie dosud neznala, byl poražen, ale nebylo možné zde udělat tečku. Triumfální vojenské vítězství muselo být zakončeno politickým, právním a morálním odsouzením nacismu a jeho smrtící ideologie.
Za masovým terorem, krvavým násilím, zotročováním a cíleným vyhlazováním celých národů stáli konkrétní organizátoři - nejvyšší vedení nacistického Německa. A státy, které byly vystaveny agresi, miliony lidí, které prošly nelidskými zkouškami, mučením a utrpením, oprávněně počítaly s odplatou, s nevyhnutelným veřejným potrestáním zločinců.
Právě tento postoj - o vytvoření otevřeného Mezinárodního vojenského tribunálu - hájil Sovětský svaz už od roku 1942 a principiálně důsledně zastával tuto linii při všech jednáních se spojenci, mezi nimiž, jak je známo, od samého počátku převládala myšlenka mimosoudního, pouze kolektivního politického rozhodnutí o popravě nacistických vůdců.
Na konci války si však mnoho předních politiků uvědomilo nutnost soudního procesu a v srpnu 1945 se na jeho organizaci dohodly Sovětský svaz, USA, Velká Británie a Francie. Tento akt podpořilo dalších 19 zemí. Tribunál oprávněně získal status Soudu národů.
Sovětský lid, který utrpěl největší, nejbrutálnější rány od agresora a prošel k vítězství s nejvíce obětmi, měl své vlastní hodnocení, aby se vyrovnal s nacisty - za mrtvé na bitevních polích, za zraněné a zmrzačené, za zničená města a vypálené vesnice, za masové zabíjení lidí na okupovaných územích.
Tato zvěrstva na sovětských civilistech byla diktována zvláštními nacistickými směrnicemi a byla nacisty povýšena na úroveň státní politiky. Sovětský svaz utrpěl ve druhé světové válce kolosální nenahraditelné ztráty a mezi miliony obětmi velkou část tvořili vojáci, kteří zemřeli v zajetí a civilisté, kteří byli surově a krutě zavražděni.
Odtajňování archivních dokumentů, které nyní v Rusku aktivně probíhá, práce pátracích skupin umožňují odhalit a vyjasnit dříve neznámé, ale strašné události této války, nová fakta o masových zabíjeních sovětských občanů - starých lidí, žen, dětí - nacisty a jejich komplici.
Takové zločiny nemají žádnou promlčecí lhůtu. Byly posouzeny právě na Norimberském tribunálu, zde definovaná kritéria zločinu proti lidskosti určila samotný pojem genocidy a stala se základem Úmluvy OSN o boji proti genocidě, přijaté v roce 1948.
Norimberské závěry jsou i dnes naléhavé. Před měsícem na jejich základě Solecký [okresní] soud poprvé v ruském soudnictví uznal masové popravy poblíž vesnice Žesťaná Hůrka v Novgorodské oblasti jako genocidu. Byly tam brutálně zavražděny tisíce mírumilovných, nevinných lidí.
Neustále odkazujeme na poučení z Norimberského tribunálu, chápeme jeho důležitost pro hájení historických faktů, pro to, abychom se přesvědčivě a odůvodněně postavili proti záměrnému zkreslování a padělání událostí druhé světové války, zejména proti nestoudným, lživým pokusům rehabilitovat a dokonce oslavovat nacistické zločince a jejich komplice.
Řeknu více: je povinností celého světového společenství hájit rozhodnutí Soudu národů, protože jde o zásady, které jsou základem hodnot poválečného světového uspořádání a norem mezinárodního práva. I dnes zůstávají pevným a spolehlivým základem pro konstruktivní dialog a spolupráci a jejich opomenutí, pokusy je narušit jsou ranou zasazenou bezpečnosti na celé planetě. Proto Rusko vytrvale nastoluje tyto otázky na všech jednáních.
Doufám, že toto fórum přispěje k věcné a hluboké soudobé interpretaci historického odkazu Norimberského tribunálu a vaše závěry a doporučení budou užitečné a potřebné ve světovém společenství.
Přeji vám úspěšnou práci a vše nejlepší.
Děkuji

P.S. Pro zajímavost - na fóru vystoupil český Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman ( cca 1:38:15 )
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější