Superhrubá mzda: Nejlepší hlasování ODS

Superhrubá mzda: Nejlepší hlasování ODS

JAN BARTOŇ
Političtí a ekonomičtí komentátoři se v ČT rozhořčují nad hlasováním ODS pro sazbu daně z příjmů ze závislé činnosti na 15 % po zrušení superhrubé mzdy. Ve skutečnosti je to nejlepší, co ODS zatím v poslanecké sněmovně podpořila.


Na ČT24 se doslova rozčilovali političtí a ekonomičtí komentátoři nad tím, že ODS podpořila ve sněmovně zákon o zrušení superhrubé mzdy a stanovení sazby daně ve výši 15 %. Jak jen mohla ODS hlasovat s hnutím ANO, KSČM a SPD! Dokonce se onen politický komentátor obrátil na senátory za ODS, aby hlasovali v senátu proti zákonu a aby po jeho vrácení do sněmovny už se ODS tento zákon neodvážila opět podpořit.
Všechny tyto komentáře, které argumentují tím, že státní rozpočet přijde tímto zákonem asi o 80 miliard korun a “rozvrátí” to státní finance, jsou založeny na naprosto scestné důvěře, že stát utratí peníze lépe než občané, kterým oněch 80 miliard ročně zůstane v peněženkách. Pokud je zaměstnanci utratí, získá státní rozpočet asi 16 miliard na DPH. Prostě se zvýší kupní síla obyvatelstva, což může zachránit spoustu firem i segmentu služeb či těžce postižený segment cestovních kanceláří a turismu obecně.
Paradoxně se ODS podporou zákona o zrušení superhrubé mzdy vrátila ve svém programu do roku 2006, když navrhovala „rovnou daň“ ve výši 15 %. Pak se ale vláda Mirka Topolánka doslova otřásla strachy a ministr financí oné vlády, Miroslav Kalousek, pak zařídil to, že sazba 15 % sice zůstala, ale z podstatně vyššího základu. Však také Kalousek označil zákon o zrušení superhrubé mzdy za „zločin“. I tehdy v letech 2006 až 2008 se hovořilo o tom, že zdanění superhrubé mzdy bude jen „dočasné“ a sazbou 15 % se v budoucnu bude dani jenom hrubá mzda. Hovořilo se o tom až do roku 2013, pak vláda Petra Nečase padla a zrušení superhrubé mzdy spadlo „pod stůl“.
Pokud se politologové rozčilují nad tím, že ODS hlasovala s ANO, SPD a KSČM, jde opět o zavádějící informaci. ODS totiž konečně hlasovala pro princip, který byl v její politice kdysi velmi akcentován, tj. aby bylo sníženo zdanění práce, které je v Česku stále jedno z nejvyšších na světě. Je potřeba si samozřejmě uvědomit, že sazba 15 % zvýší automaticky průměrný plat na úrovni 35000 Kč asi o 2500 Kč, tj. jednorázově se čistá mzda zvýší o více než 10 % a firmy tak nebudou minimálně rok až dva roky nuceny zvyšovat mzdy, což pomůže zaměstnanosti a zlepší konkurenceschopnost českých firem. Firmy, pokud nebudou spát na „vavřínech“, budou moci více investovat do technologií. Lze předpokládat, že až 50 % z částky, která zůstane obyvatelstvu ve mzdách, se vrátí zpátky formou zvýšeného výběru DPH a částečně i na daních právnických osob. Žádná tragédie to pro stát nebude.
Jedinými, kdo si na toto rozhodnutí stěžují z principu, jsou zejména krajské a obecní samosprávy. Ty jsou politicky reprezentovány STAN a spolu z TOP 09 jsme právě od těchto stran svědky nejhlasitější kritiky. Není divu, zejména STAN má několik hejtmanů a sedí v řadě krajských rad. Nicméně, parcelace Česka na kraje byla velmi zásadní chybou, se kterou ODS na konci minulého tisíciletí souhlasila. V tak zvané opoziční smlouvě se Miloš Zeman s Václavem Klausem dohodli tak, že ODS „pustí kraje“ výměnou za posílení většinových prvků ve volebním systému. Kraje vznikly, s úpravou volebního systému se ale nepohnulo i díky politické situaci kolem tak zvané televizní krize z přelomu tisíciletí. Naše malinkaté kraje uspokojily zejména řadu politiků, z nichž se stali náhle důležité figury – hejtmani. Přitom naše kraje jsou natolik malé, že pro účely dotací musí být pospojovány do různých seskupení „Severozápad“, „Severovýchod“ apod. Kraje už nás stály miliardy na jejich provozu, a i za tyto miliardy jsme teoreticky mohly mít naše silnice v lepším stavu.
Bude jistě zajímavé sledovat, jak se ODS v senátu k otázce sazby daně ze závislé činnosti postaví. Nevylučuji ani to, že senátoři ODS zákon neschválí v zájmu koalice ODS, TOP 09 a KDU-ČSL a jako „kompenzaci“ toho, že STAN v otázce předsedy senátu souhlasil s pokračováním Miloše Vystrčila v této funkci. A jen tak mimochodem – k prohlasování zákona by teoreticky stačily hlasy ANO a ODS a nebylo by k tomu zapotřebí ani SPD a ani KSČM. Vždyť ODS a ANO měly po volbách většinu a mohly vytvořit vládnoucí koalici. ODS pak ale vypudila Václava Klause juniora a dnes již s ANO většinu nemá. Zákon o zrušení superhrubé mzdy je jen připomenutím toho, že ODS připustila vznik levicové vlády ANO, ČSSD s podporou KSČM se všemi důsledky pro ekonomickou politiku českého státu. Nemuselo tomu tak být, kdyby ODS přestala s „Antibabišem“ a vstoupila s hnutím ANO do vlády. Pak zákonů jako ten o zrušení superhrubé mzdy , který zmenšuje roli státu, mohlo být možná povícero.


Jan Bartoň

Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější