JOSEF NOŽIČKA
Také jste se doslechli o tom, že kabinet premiéra Fialy již nemá svého zmocněnce pro oblast médií a dezinformací, kterým byl příkladný antidezinformátor Michal Klíma?
Také jste se doslechli o tom, že kabinet premiéra Fialy již nemá svého zmocněnce pro oblast médií a dezinformací? A také kvůli tomu, tak jako já, začínáte mít neklidné spaní? Pokud ano, tak je to nepochybně důkazem toho, že vám osud naší demokratické země není lhostejný – na rozdíl od těch, kteří by naše směřování k radostným zítřkům, jehož jedinými brzdami byli po řadu let Klaus, Zeman a Babiš, chtěli zvrátit. Přičemž se k něčemu takovému neštítí šířit dezinformace, případně propagovat média, o kterých by každý uvědomělý člověk měl vědět, že tyto dezinformace cíleně šíří.
Přitom pan Michal Klíma, který funkci vládního mocněnce pro dezinformace od března loňského roku plnil, v ní obstál více než se ctí. Vždyť brzy po jeho nástupu do funkce byly zablokovány mnohé proruské dezinformační servery, a chybou bylo jen to, že po asi třech měsících musely být zase odblokované, neboť se pro Klímův hrdinný počin údajně nenašla legislativní opora v zákoně. Já tedy nevím, ale v tak složité době se zdržovat takovými detaily…
Rovněž vládní apel s podtitulem „Nahlásit dezinformace není práskačství“, ve kterém byli čeští občané mimo jiné vyzýváni k tomu, aby neváhali šíření dezinformací nahlašovat Polici ČR, se bohužel nesetkal s úplně nejlepším ohlasem. Kromě některých uvědomělých občanů, kteří tak ihned začali činit, se bohužel našli i takoví, kteří tuto vládní výzvu začali přirovnávat ke komunistickým praktikám. Holt má jinak po všech stránkách velmi úspěšná Fialova vláda v politicko-výchovné práci ještě určité rezervy, a tak není divu, že se u některých nesetkal s pochopením ani panem Klímou připravovaný akční plán pro boj dezinformacemi, který počítal například s dotováním neziskových organizací a nezávislých médií, podílejících se na boji s dezinformacemi, desítkami milionů korun ze státního rozpočtu.
Je proto neodpustitelnou chybou premiéra Fialy, že místo aby Michala Klímu plně podpořil, prohlásil, že žádný akční plán proti dezinformacím nepotřebujeme (viz odkaz zde ). Pan Klíma navíc ve své funkci v polovině února tohoto roku skončil a k mému velkému zklamání jsem se v nezávislých českých médiích nedočkal premiérovy kritiky za tento počin. S jedinou výjimkou – v mém oblíbeném týdeníku Forum, který nikdy nezklame, se v tomto týdnu objevil komentář s výstižným titulkem Odvolání vládního zmocněnce pro média a dezinformace znamená promarněnou příležitost .
Opravdu mi není jasné, proč pan premiér bere boj s dezinformaci na lehkou váhou a spoléhá na dostatečnou inteligenci většiny občanů. No jo, ale co když například ohledně nedávné návštěvy nového prezidenta v Karlovarském kraji na iDnes napíší, že Petr Pavel byl při hokejovém zápase Karlovy Vary – Sparta diváky vypískán, na Seznam Zprávy napíší, že se prezident na hokeji dočkal pískání i aplausu, a Forum24 pak napíše, že se pan Pavel při návštěvě Karlovarského kraje setkal s nadšením a ovacemi řady lidí? Bude pak každý občan bezpečně vědět, že má plně věřit nezávislým médiím (která by mohla díky Klímovu akčnímu plánu dostávat odměnu) a naopak ta, která jsou například ovládána oligarchy, nemá raději vůbec číst?
Opravdu si tímto úplně jist nejsem, a jakožto učitel bych proto jako jeden z možných nástrojů pro boj s dezinformacemi a neposlušnými médii navrhoval následující věc: aby na školách po vzoru kroužků mladých modelářů, techniků či debrujářů začaly vznikat i kroužky mladých antidezinformátorů. Přičemž ti žáci, kteří je budou navštěvovat, by se pak mohli pozitivním způsobem doma podílet na výchově svých rodičů a prarodičů.
Josef Nožička
The post Odvoláním vládního zmocněnce pro dezinformace udělal premiér velkou chybu first appeared on .