Caitlin Johnstone: Jen ti, co lžou, najdou v západních médiích uplatnění

Caitlin Johnstone: Jen ti, co lžou, najdou v západních médiích uplatnění

Lidé, kteří teprve začínají uvažovat nad tím, co je se světem v nepořádku, podléhají často představě, že novináři západního zpravodajského mainstreamu prostě jen vědomě vtloukají své lži do hlav svých konzumentů. Že se prostě dají tak nějak dohromady a vymýšlejí způsoby a cesty, kterými by své publikum ošálili až tak, že to pak ochotně kývne na války, na vládu oligarchů i na svůj útlak, který jde ve prospěch jejich plutokratických pánů.
Když ovšem do věci blíže nahlédnete, zjistíte, že to takto nefunguje. Převažujícím důvodem, který vede novináře mainstreamu k hlásání nepravd, je ten, že podmínkou k přijetí do mainstreamového média je, že přeprogramujete svoji mysl tak, aby ladila s panujícím velmocenským světonázorem, anebo abyste takto fungující mysl už předem měli. Čili abyste měli mysl, která upřednostňuje lež před pravdou. 
Nabídka zaměstnání korespondenta deníku New York Times (NYT) v Rusku, zveřejněná v NYT stávajícím korespondentem listu v Moskvě Bryanem MacDonadem, ilustruje tuto pravdu nadmíru přesvědčivě. Zní takto:
„Příběh Putinova Ruska zůstává jedním z největších světových příběhů. Rusko vysílá své čety, vyzbrojené nervovými plyny proti svým nepřátelům, naposledy proti opozičnímu vůdci A. Navalnému. Svými kyberhrozbami zasévá chaos a disharmonii v západním světě s cílem pošpinit jeho demokratický systém, a současně s tím podporuje svoji falešnou verzi demokracie. Po celém glóbu nasazuje soukromé dodavatele vojenského materiálu a tajně rozšiřuje svůj vliv. Doma se jeho nemocnice plní pacienty s Covidem-19 a Putin se skrývá ve své vile.
Jestliže ti tohle zní jako něco, o čem bys chtěl psát, máme pro tebe dobrou novinu. Přijmeme nového moskevského korespontenta našeho listu, protože Andy Higgins přebírá post předsedy naší právě zakládané kanceláři pro východní Evropu, která začne fungovat s nástupem Nového roku“.
Co myslíte? Zareaguje na tohle někdo jiný než člověk s tím nejvyhraněnějším nepřátelským postojem k Rusku? Není ta nabídka de facto vyhledáváním jedince s chorobně nenávistným viděním světa, či přesněji jedné části tohoto světa? Vždyť už její znění dává jasně najevo, že list hodlá přijmout jedině protiruského hysterika, který svým psaním z Ruska bude prosazovat dlouhodobé geostrategické zájmy západních mocenských struktur a pomlouvat Rusko, co to dá. Že bude se zápalem referovat o ruském vměšování, o vraždách novičokem, o tom, že se Putin ukrývá ve své vile, když se v Moskvě dobře ví, že je každý den v Kremlu.
Samozřejmě normální člověk o takovouto nabídku pracovního místa zájem neprojeví, takže práci  korespondenta NYT v Rusku převezme jedinec už předem nenávistí k Rusku indoktrinovaný. Nu a podle toho bude jeho  zpravodajství z Ruska též vypadat. Bude o Rusku  lhát, až se budou hory zelenat, aniž by si byl vědom, že lže.
Což je úkazem jevu, kdy se ortodoxie mainstreamového establishmentu stává spíš náboženstvím, než čímkoli jiným. A jestliže chcete pracovat v mainstreamové politice či v mainstreamovém médiu, musíte demonstrovat, že právě toto je to náboženství, které vy vyznáváte. A pokud z každého vašeho řádku bude vyzařovat: Já jsem věřící, Já jsem členem víry, bude vaše další kariéra v mainstreamovém médiu zajištěna.
Takže už aspoň zčásti víte, proč New York Times a vůbec všechny americké listy píší tak, jak píší?
Zdroj: RT
Vybral a přeložil Lubomír Man
 
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější