Trump udělá v nejbližších týdnech to, po čem toužil

Trump udělá v nejbližších týdnech to, po čem toužil


Trumpovy plány pro poslední dny ve funkci prezidenta USA
To, co se teď děje, je situace velmi nebezpečná. Za prvé to byl úder proti Sýrii, začínají bombardovat skupiny bezprostředně spojené s Íránem. Povím vám strastiplný příběh…
Prezident po volbách zhruba do ledna přijímá ta nejtvrdší rozhodnutí za celé svoje dosavadní funkční období, aby „vstoupil do dějin“. Bývá jich 15 až 20 a je to individuální. Obama například od listopadu vydal rozhodnutí, mj. o jaderném kontraktu USA s Íránem a amnestoval informátora Wikileaks Bradley Manninga. Tedy zpravidla zákony a výnosy, formulované tak, aby je nebylo možné zvrátit.
Z tohoto hlediska jsou prezidenti těsně před koncem své kadence velmi nebezpeční, protože dělají to, o čem snili.
O čem sní Trump? To je otázka, kterou si analytici dlouho pokládali, a všichni vědí, že chce přitlačit na Írán. Už provedl několik porad, na nichž projednával reálnost a perspektivu jaderných úderů na jaderné objekty Iránu. Navíc jednou z příčin odvolání ministra obrany USA byl mj. právě nesouhlas s útokem. 
Do Izraele přijel Pompeo, v pátek hlavní koordinátor Státního departamentu (SD) pro tuto oblast. Oni budou posuzovat možnost úderů na Irák a Írán, a je otázkou, co může Trump provést s Blízkým východem, bude-li mít ještě několik týdnů a měsíců volné ruce. On za tu dobu může provést skutečný útok, po kterém bude možnost obnovy dialogu mezi zeměmi velmi složitá. On především chce, aby se neobnovil jaderný kontrakt, až nastoupí Biden.
Teď je to pro tento region nejnebezpečnější období. Výsledky prezidentských voleb by měly být oznámeny 8. prosince a 14. prosince hlasují volitelé. Do té doby bych nikomu nedoporučoval kupovat si letenky na Blízký východ, zvláště pak přes území Iráku, Íránu a Sýrie. Problematickým územím budou dokonce i Emiráty. Mimochodem, údery se už konaly v tomto týdnu (47.) – zahynulo tam několik vojáků. Na mně to působí dojmem, že jim jde o rozbití nejdůležitějších objektů souvisejících se Sborem stráží islámské revoluce (speciální jednotky). Takže údery budou vedeny na Irák, Sýrii, a já nevím, jak to bude s východní Sýrií, kde jsou Kurdové s ropou – a co s nimi bude perspektivně dělat pan Biden… To je velký problém, protože Trump potřebuje nevratně zafixovat svoje úspěchy na izraelském směru – a to vždycky přináší konflikt. 
Problém nebude jen na Blízkém východě. Proč? Bidenův příchod se už stal rudým hadrem, jakýmsi signálem toho, aby začaly aktivity v řadě směrů. Všem doporučuji obrátit pozornost k volbám v Gruzii. V prvních dnech poté, co vešlo ve známost, že by měl získat kolem 10 %, prohlásil Saakašvili, že se nebude ucházet o funkci premiéra. Jakmile ale zjistil, že bude prezidentem USA Biden, hned začaly masové protesty s vodními děly, odmítnutím výsledků voleb, opozice zásadně odmítla účast v jejich druhém kole… 
Celá řada vnějších hráčů už zavětřila Trumpovu krev a Bidenův příchod a začínají se převlékat.
Souvisí s tím i vyhrocení situace na Ukrajině. Reálně dochází k potyčkám vojsk.  A teď si představte, že se Zelenský bude chtít zalíbit Bidenovi a bude v tom chtít překonat Porošenka… On už týden vydává ostrá prohlášení směrem k Donbasu ( a současně se snaží vyvolat dojem, že okamžitě po obsazení Donbasu nastoupí armáda investorů připravených nalít do obnovy tohoto regionu 21,7 mld. USD – pozn.překl. ) . Mnozí se snaží na krvi a tankových pásech přenést problém do Bílého domu – včetně celého postsovětského prostoru. Začíná nejnebezpečnější a nejturbulentnější období. Na jedné straně slábnutí jednoho prezidenta, který se snaží zafixovat a upevnit svoji pozici, a příchod jiného prezidenta, který se rovněž snaží přijít s nějakými programem.
V předvolebním a volebním období dochází k velmi nebezpečným věcem. Vezměme si například válku v Gruzii  v srpnu 2008 – Kdy začala? – Správně, před volbami McCain vs. Obama. Takže musíme být velmi opatrní, aby se nám naši američtí „kolegové“ nepokusili něco vyvést – s vysokou pravděpodobností se o to pokusí. V této souvislosti je třeba se provokacím vyhnout – zvláště pak na území Blízkého Východu, a v postsovětském prostoru včetně Běloruska, Ukrajiny, Moldávie, Gruzie a Karabachu.
Budou USA za Bidena provádět proizraelskou politiku na Blízkém Východě?
Izrael je velmi důležitý i pro demokraty a když Trump přijímal ta rozhodnutí, tak je demokraté rovněž podpořili. Jiná věc je, že dokonce i Biden před jednáními říkal, že bezpečnost Izraele je pro něj velmi důležitým faktorem – to ale byl ve volební kampani…
Část diaspory ale žije na pobřeží a za dva roky budou další parlamentní volby, a republikáni by v nich neradi tratili – pokud by je demokraté vyhráli, pak budou mít většinu i v senátu. K prudkým změnám tedy s přechodem docházet nebude, ale to, že se Biden pokusí obnovit už zmiňovaný Obamův jaderný kontrakt s Iránem, který Trump před časem zrušil, je velmi pravděpodobné. Takže pro Izrael to znamená velké problémy, především pro Netanjahua, který je stále pod hrozbou korupčního skandálu a není schopen sestavit většinu v parlamentu. Špatná zpráva je to ale i pro Írán, protože Trump jim může v krátké době způsobit takové škody, které by se nestaly, kdyby ho nezahnali do kouta.
Jak se změní americko-čínské vztahy?
S Čínou je to tak, že zaútočit na ni teď nelze a většina rozhodnutí, která může Trump přijmout, může být následně zvrácena. Ale když byla přijímána sankční opatření vůči Číně, tak je demokraté podporovali. Jednak kvůli elektorátu, a pak jim Trump vlastně toto téma vnutil. Takže pokud si Čína myslí, že po zvolení Bidena  technologické sankce výrazně povolí – tak nikoli. Budou sice zmírněny, ale demokraté budou uplatňovat vážné výhrady ve věci Ujgurského okruhu, Hongkongu, Tchajwanu. Jenže nebudou postupovat přes silovou složku, ale přes lidská práva. A je otázka, co bude lepší – zda nasměrovat miliardy na podporu neziskovek v Hongkongu, nebo se pokusit nějak vynést „Si“ nohama napřed. Zaměření se na tuto oblast Asie nejspíš oslabí vztahy s Japonskem, na které se dost zaměřoval Trump, a nejspíš se zkomplikují i vztahy s KLDR, kterou se budou snažit zadusit. 
Dmitrij Abzalov (1984) je ruský politolog, vedoucí Centra strategických komunikací RF
Překlad: st.hroch 20201123
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější