V Belgii začíná soudní proces s policistou po smrti Kurdského batolete

V Belgii začíná soudní proces s policistou po smrti Kurdského batolete

V případě Mawdy Shawriho začalo 23. listopadu v belgickém Monsu soud se třemi muži. Belgický policista je obviněn z nedobrovolného zabití a dva iráčtí Kurdové, z nichž jeden řídil dodávku, ve které zemřel Mawda Shawri, jsou obviněni z pašování lidí.
48letý policista dosud nebyl u soudu jmenován. Podle tiskové agentury Agence France Presse (AFP) je otcem dvou dětí a má osmileté zkušenosti s policií.
Krátce poté, co soud v pondělí začal, byl pozastaven kvůli problémům s překladem a poté byl podle AFP obnoven.
Policista, jehož střela nakonec zabila Mawdu, uvedl, že ve snaze zastavit dodávku mířil na levou pneumatiku dodávky, ve které dítě cestovalo. Ale vzhledem k rychlosti, kterou obě vozidla cestovaly, auto „prudce zabočilo a kulka zabloudila“, uvedl policista ve prohlášeních během vyšetřování.

In the night of 16-17 May 2018, Mawda, a two-year-old girl, was shot dead by a police officer on the highway near Mons. In a minibus she was fleeing all the violence at home with her Kurdish family. To a safe country. To a better life. 1/8
— Justice For Mawda (@Justice4Mawda) November 2, 2020

Byl zřízen profil na Twitteru s názvem „Justice 4 Mawda“ a aktivisté a skupiny pro lidská práva pověsili batolata na pračky před soudní síní a v několika belgických městech, aby protestovali proti tomu, co označují jako „kriminalizaci“ nelegální migrace.
Připnutý na vrchol zdroje Justice 4 Mawda Twitter je osmistránkové vlákno, které začíná vyprávěním o tom, co se stalo Mawdě Shawri: „V noci ze 16. na 17. května 2018 byla zastřelena dvouletá dívka Mawda policistou na dálnici poblíž Mons. V mikrobusu prchala před domácím násilím se svou kurdskou rodinou. Do bezpečné země. K lepšímu životu. ”
Jak tweet vysvětluje, Mawda byla zastřelena v květnu 2018. Byla spolu se svými rodiči jedním z asi 30 migrantů v minibusu, který projížděl Belgií směrem k Francii, pobřeží a Velké Británii. Píše portál Infomigrants .
Podle agentury Associated Press (AP) belgická policie vyšetřovala „podezřelou dodávku, která si razila cestu přes Belgii“, a tak pronásledovali, když se řidič „snažil jim vyhnout“.
Mawda seděla těsně za řidičem se svými rodiči a střela vystřelená policistou ji nakonec zasáhla do hlavy. Cestou do nemocnice zemřela v sanitce. Když si policista uvědomil, co se stalo, jeho právník ho popsal jako „zničeného“ a nebyl zadržen.
Řidič dodávky se nakonec dostal do Velké Británie a byl vydán z Velké Británie v dubnu 2019. Muž obviněný z pašování migrantů byl vydán z Nizozemska na podzim 2019, aby čelil stopě v Belgii.
Řidič i pašerák lidí jsou také iráckými Kurdy a podle AFP byli původně obviněni ze „úmyslného omezování provozu s přitěžujícími okolnostmi“ a „ozbrojené vzpoury“. Zbraň, ze které byli obviněni, byla použitá, a to samotná dodávka, která během pronásledování zasáhla policejní auto.
Podle agentury AFP 23. listopadu policista trval na tom, že když vystřelil, „nevěděl, že jsou migranti uvnitř [dodávky]“. Ale jedna z právníků jednajících pro Mawdiny rodiče, Selma Benkhelifa, namítla, že by měl být zvýšen poplatek policisty, aby odrážela úmyslné zabití. Benkhelifa pro AFP řekl: „Chcete-li vytáhnout zbraň, nabít ji a vystřelit na dodávku plnou migrantů – nejde jen o nedostatek náležité péče, neměli bychom ji tak minimalizovat.“
Příspěvek V Belgii začíná soudní proces s policistou po smrti Kurdského batolete pochází z ČeskoAktuálně.cz
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější