COVID-1984: Čínský prezident Si navrhuje GLOBÁLNÍ sledovaní lidí pomocí QR kódů pro ‘obchod a cestování’

COVID-1984: Čínský prezident Si navrhuje GLOBÁLNÍ sledovaní lidí pomocí QR kódů pro ‘obchod a cestování’

Echo24.cz
jch, jaf
23.listopadu 2020
 
Čínský prezident Si Ťin-pching vybízí vyspělé země, aby se každému člověku cestujícímu do zahraničí přidělil QR kód a byl sledován. Údajně kvůli nebezpečí covidu. Foto: Marcos Corrêa/PR
 
Čínský prezident Si Ťin-pching vybízí k vytvoření mezinárodního systému špehování turistů a vůbec všech lidí cestujících do zahraničí, nyní prioritně kvůli pohybu potenciálně nakažených nemocí covid-19. Každá osoba by měla vlastní QR kód, který by obsahoval její lékařské a cestovní záznamy. Podle prezidenta by takový systém například urychlil mezinárodní dopravu, obchod i turistiku a zaručil by tak vyšší bezpečnost a rozproudil pohyb i v době pandemie. Experti však varují před možným únikem osobních informací a sledování pohybu populace cizími mocnostmi, píše BBC . Sama Čína má s technologickým sledováním a absolutní kontrolou osob bohaté zkušenosti.
„Čína navrhla globální mechanismus pro vzájemné uznávání zdravotních osvědčení na základě výsledků testů nukleových kyselin ve formě mezinárodně uznávaných QR kódů. Doufáme, že se k tomuto mechanismu připojí více zemí,“ uvedl Si o víkendu na summitu zemí G20. Nerozvedl, jak přesně by takový systém fungoval, například zda by byla potřeba speciální mobilní aplikace. V Číně však byl letos v únoru představen podobný systém QR kódů, globální verze by tedy zřejmě byla modelována podle něj. O reakci na čínský návrh ze strany ostatních účastníků summitu G20 média nepíší.
Čína ke sledování lidí používá aplikaci pro mobilní telefony Alipay Health Care, která čínským úřadům umožňuje přidělit každému jedinečný kód a aktualizovat průběžně informace o jeho zdravotním stavu. Každý se potom při vstupu do nákupních center nebo turistických míst musí tímto kódem prokázat, upozorňuje italský server Inside Over.
V tomto čínském sledovacím systému kód každému člověku přiřadí barvu podle toho, s jakou pravděpodobností byl vystaven novému typu koronaviru. Zelená znamená nejmenší riziko, při kterém je jedinci umožněno volně cestovat, žlutá barva prostřední stupeň a červená nejvyšší. Při těchto barvách musí jedinec nastoupit do karantény až na dva týdny. Kód zároveň obsahuje další osobní údaje o daném člověku.
Podle Si Ťin-pchinga musí státy připravit jednotný soubor pravidel a standardů, pokud chtějí zaručit „hladké fungování“ světové ekonomiky během pandemie. Brzké zavedení QR kódů se údajně už připravuje například v Hongkongu, který defacto Peking v létě připojil k ČLR. Systém by umožnil příslušným obyvatelům Hongkongu vstup na pevninu bez povinné 14denní karantény.
Ve světě ale panují obavy nad čínskými technologiemi a ochranou osobních údajů. Například v USA se prezident Donald Trump pokusil zablokovat populární čínskou aplikaci TikTok z podezření, že shromažďuje data o uživatelích a poskytuje je čínské vládě. K tomuto kroku přistoupila v červnu Indie.
Před návrhem prezidenta Sia varuje například Kenneth Roth, výkonný ředitel mezinárodní lidskoprávní organizace Human Rights Watch. „Pozor před návrhem čínské vlády na vytvoření globálního systému QR kódů. Počáteční zaměření na zdraví by se mohlo ukázat být trójským koněm pro širší politické sledování, podobně jako u čínského systému sociálních kreditů,“ napsal na twitteru.
 

Beware of the Chinese government's proposal for a global QR code system. An initial focus on health could easily become a Trojan Horse for broader political monitoring and exclusion, akin to the dangers associated with China's social-credit system. https://t.co/rKfmCZQ376
— Kenneth Roth (@KenRoth) November 23, 2020

 
Podle Rainy MacIntyreové, vedoucí výzkumného programu biobezpečnosti na Kirbyho institutu Univerzity Nového Jižního Walesu, by u takové aplikace byla největším problémem právě ochrana osobních údajů. Nejlepší možností by bylo, kdyby osobní informace spravovala například Světová zdravotnická organizace nebo Organizace spojených národů, říká. „Svolí ale lidé, aby jiná než jejich vláda měla přístup k jejich údajům? To může být cena za cestování,“ uvedla pro CNN .
 
Komentář: Každému by již mělo být zřejmé, že nejde o virus, ale v případě cestování o vybudování elektronického ohradníku za pomoci používání QR kódu, který by jako další úroveň dozoru a sledování běžné populace opět více ztížil a znepříjemnil mezinárodní cestování . Důvodem kritiky čínského návrhu není totalitní povaha samotného systému, ale skutečnost, že s ním přišla Čína. I v Evropě jsme svědky prvních návrhů v podobném duchu: Propustky pro otroky: Kritici napadli britského ministra zdravotnictví za prosazování “covid pasů” a testování každý měsíc [odkaz v angličtině].

Digitální totalita: Ticketmaster chce umožňovat vstup na koncerty pouze lidem očkovaným nebo s negativním testem na Covid-19
Odpor je účinný! Borgové používají Covid-19 k prověření naší obrany
Agenda ID2020 – akce COVID-1984: Skutečné nebezpečí koronavirové “pandemie”
Salámová metoda – nástroj nastolení totalitního režimu
Budoucnost vypadá dystopicky: díky Covid-1984 směřujeme k omezení pohybu
Technofašismus a jeho zhoubné přitažlivosti

Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější