Migrační krize na Kanárských ostrovech se blíží k vrcholu.

Migrační krize na Kanárských ostrovech se blíží k vrcholu.
Bezpečnostní orgány se obávají, že mnoho lidí pokračuje v cestě do dalších zemí EU v rámci schengenském prostoru, aniž by byli kontrolováni. Kdo přichází? Mohamad z Maroka je na letišti Las Palmas, aby nastoupil let společnosti Vueling VLG3047 do Sevilly. V říjnu připlul třicetiletý mladík na ostrov Gran Canaria z Afriky lodí, říká. Nyní jeho cesta pokračuje. Říká, že v Seville na něj už přátelé čekají.“
Zdroj: WELT / Matthis Kattnig, Tim Röhn

To je úvod článku na německém webu WELT+, kde je popisována další migrační dálnice. Není divu, že přerozdělování migrantů je palčivé téma a tlak na země, které dosud odolávají, se bude zvyšovat.
Článek pokračuje:
„Mohamad, který nechce zveřejnit své příjmení, je jedním z přibližně 17 000 lidí, kteří se letos dostali přes moře na Kanárské ostrovy. Souostroví nedaleko Afriky, patřící ke Španělsku, se v posledních měsících stalo novým migračním hotspotem se sedmkrát více příchozími než v roce 2019.
Migranti jsou drženi v táborech na Gran Canarii maximálně 72 hodin. Poté, co jsou propuštěni, mnoho z nich plánuje pokračovat v cestě do zemí, jako je Francie, Španělsko nebo Německo.
Jedná se o vývoj, který znepokojuje bezpečnostní orgány EU. Po příjezdu jsou sice prý migrantům odebrány otisky prstů a jsou registrováni. Jak se ale ověřuje jejich totožnost? Je to nejasné. Nejpozději po 72 hodinách španělské úřady nově příchozí propouští.
Pravidla EU vyžadují, aby příchozí okamžitě požádali o azyl. Mnoho z nich o azyl nepožádá, ale pokračují ve své cestě do dalších zemí. Na letišti v Las Palmas nejsou policejní kontroly. A to, zda letecké společnosti před nástupem do letadla vyžadují průkazy totožnosti, je pouze na jejich uvážení.
Jedním ze způsobů, jak se dostat z ostrova, je pokračovat v letecké dopravě na vlastní pěst. Červený kříž však organizuje také lety na Pyrenejský poloostrov - placené madridským ministerstvem pro migraci. Letos se takto do Evropy dostalo 1 800 migrantů. To se samozřejmě „rozkřikne“.
Přesvědčují se o tom migranti jako marocký rapper Hamza Tarik. V polovině října živě informoval na Instagramu o svém příjezdu na dřevěném člunu na pobřeží Lanzarote - a byl oslavován mnoha z přibližně 20 000 uživatelů, kteří ho sledují na sociální síti. Dále pokračoval trajektem na Gran Canarii a odtud letadlem do pevninského Španělska.
O několik dní později se ozval z Bilbaa, poté z Eiffelovy věže v Paříži a později z Nancy v severní Francii. Sdílel fotografii přítele s velmi reálně vypadajícím kulometem. A jednu, na které ukazuje prostředníkem na francouzskou policejní stanici. Jeho komentář k tomu: „Fuck la police“.
Rozdíl mezi Španělskem a ostatními evropskými hotspoty je markantní: v Řecku úředníci a policisté na letištích zajišťují, aby cestující do jiných zemí EU měli potřebné doklady pro pobyt v EU. Například žadatelé o azyl nesmějí jednoduše cestovat do jiného členského státu. Státní orgány mohou dokonce kontrolovat cestující, pokud potřebují přezkoušet situaci - i když kontroly nejsou v schengenském prostoru vlastně povoleny. V Řecku je každý rok zastaveno mnoho tisíc migrantů.
Bristol Iván Cabrera Mederes je regionálním ředitelem ASP, svazu španělské národní policie. Pracuje jako úředník na letišti v Las Palmas: „Svoboda cestování v schengenském prostoru je velkým nebezpečím, pokud neexistují dostatečné kontroly na vnějších hranicích. A to je případ zde na Kanárských ostrovech. Muselo by být mnohem důkladněji zkontrolováno, kdo přijde, z jakého důvodu a kam chce jít, “říká Cabrera. Jeho obavou je „že teroristé využijí situace zde, aby se dostali do Evropy v přestrojení za uprchlíky“.
Když v neděli minulý týden přistálo letadlo Lufthansy z Gran Canaria ve Frankfurtu, u brány čekali úředníci spolkové policie, zastavili muže afrického vzhledu a zkontrolovali jeho doklady. Žádost z těchto novin o tom, jak Federální policie vyhodnotila situaci na Kanárských ostrovech, zatím nebyla zodpovězena. V německých bezpečnostních kruzích však panují obavy.
Agentura EU pro ochranu hranic Frontex vyslala v říjnu na Gran Canarii čtyři důstojníky, aby pomohli španělské policii s registrací. Frontex v současné době nechce veřejně sdílet svá hodnocení.
Situace je chaotická a je sporné, zda slovo španělského ministra vnitra něco změní: Fernando Grande-Marlaska oznámil, že by rád zabránil dalším odletům z Kanárských ostrovů a možnému „sacímu effektu“, který by vedl k ještě většímu toku migrantů. Ministerstvo pro migraci uvedlo, že Kanárské ostrovy nyní poskytují 7 000 dalších lůžek v táborech.
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější