REFORMY.CZ
Horečky, pocení, migrény a bolesti svalů, které přetrvávají celé dny, to jsou jen některé ze symptomů hlášených různými účastníky testů ve třetí fázi, kteří jsou dobrovolníky ve zkouškách vakcíny firem Pfizer, Moderna a dalších. Ač AstraZeneca uvedla, že předběžné výsledky její vakcíny (která používá tradičnější adenovirový vektor) vypadají, že vyvolávají méně závažné vedlejší účinky, než u některých jejích konkurentů.
Jelikož se vědci snaží zajistit, že USA dosáhnou více než 70% pro-očkovanosti (což je bod zlomu, u kterého se věří, že to hromadná imunita zlomí), tak skupina lékařů právě varovala činitele veřejného zdravotnictví a výrobce léků před potřebou zajistit, že pacienti nevynechají své následné návštěvy k pokračování.
To je vrcholná obava Dr. Sandry Fryhofer z Americké medicínské asociace, která varovala, že vedlejší účinky by mohly mnohé její pacienty odradit od přijetí následných injekcí. Své obavy Dr. Fryhofer vyjádřila při pondělní virtuální poradě s úřadem CDC a zástupci různých výrobců vakcín.
„Opravdu potřebujeme pacienty poučit, že to nebude procházka růžovou zahradou,“ řekla Fryhofer na virtuální poradě s Poradní komisí pro imunizační praktiky čili ACIP, tj. s vnější skupinou lékařských expertů, která radí CDC. I ona je v této komisi. „Doví se, že dostali vakcínu. Nejspíš se nebudou cítit výborně. Ale budou muset přijít, aby dostali druhou dávku.“
Ředitelka Národního centra pro imunizaci a respirační choroby CDC Dr. Nancy Messionnier, která se často v raných dnech té epidemie účastnila tiskových briefingů CDC, během té pondělí porady řekla, že agentura bude pracovat na vývoji směrnic řešících to, že když zdravotníci dostanou tu vakcínu a pak se následující den necítí dobře, tak by to mohlo „mít dopady na plánování obsazenosti nemocnic podle termínů, kdy jsou zaměstnanci v ten který den očkováni,“ řekla.
Kromě toho, že se musí zajistit, že se v tom nemocnice nemohou nechat samotné, aby se nerozhodly naočkovat celý svůj personál ve stejnou dobu, tak ti doktoři rovněž diskutovali o nové strategii: užívání „pozitivního“ vyjadřování, když o těch vedlejších účincích budou mluvit. Jedním z příkladů, jak to dělat je mluvit o vedlejších účincích jako o „reakci“ na vakcínu.
Samozřejmě, že tím ve skutečnosti nijak ty vedlejší účinky nezmírní.
Člověk by mohl očekávat, že někteří účastnicí studie byli opravdu naštvaní , že když po očkování nezažili těžké vedlejší účinky, tak si mohli myslet, že to je projevem toho, že dostali placebo a ne skutečnou vakcínu.
Doktoři na ukázku vytáhli anonymní ženu ze Severní Karolíny, která se účastnila studie u Moderny . „Jestli se to ukáže být funkční, budou lidé muset být tvrdší,“ řekla. „Ta první dávka není nic příjemného. A ta druhá dávka vás určitě na den položí… Po druhé dávce si budete muset vzít den volna.“
I tak je chybět jeden den v práci lepší než chybět 14 dní, o čemž jeden doktor uvedl, že to je „nesmírně“ dlouhá doba.
Tyler Durden
Poznámka: Tato anketa je vložena automaticky do příspěvku.