HISTORIE: Před 26 roky Norové opakovaně odmítli vstup země do EU

HISTORIE: Před 26 roky Norové opakovaně odmítli vstup země do EU

Jedinou zemí, která se opakovaně otočila k Evropské unii zády, je Norsko. Poslední ne řeklo v referendu, které se konalo 28. listopadu 1994, před tím to bylo v roce 1972.
Trvalý odpor proti vstupu do EU
Norské členství v EU není aktuální, občané se v minulosti dvakrát vyslovili proti členství Norska v EU (53,6 % hlasů proti v referendu v roce 1972 a 52,3 % hlasů proti v roce 1994). V posledních letech se počet odpůrců vstupu země do EU ustálil okolo 70 % . Současná vládní koalice tento většinový názor respektuje, snaží se však vůči EU vystupovat aktivněji a zasahovat podle možností již do fáze přípravy rozhodnutí Norsko ovlivňujících. Zdůrazňuje potřebu prosazování norských zájmů v EU a další prohloubení spolupráce s EU v rámci Evropského hospodářského prostoru a v oblasti zahraniční politiky.
Proč Norové netouží být součástí jednotné Evropy?
Norsko je jednou z nejbohatších zemí na světě, především díky svému nerostnému bohatství a Norové se prostě o ně nechtějí dělit s ostatními evropskými státy. Bojí se, že by vstupem do unie přišli o kontrolu nad svými přírodními zdroji. Jedná se především o ryby.  Norové si také chtějí udržet kontrolu nad ložisky ropy v Severním moři a bohatými zdroji vodní elektřiny . Mnozí v Norsku se rovněž obávají, že by země vstupem do EU ztratila svoji dotační politiku pro kraje a zemědělství. Norsko tak společně s Lichtenštejnskem, Švýcarskem a Islandem zůstávají stát vně Evropské unie.
Zdroje: Rozhlas.cz , Businessinfo.cz
Zpracoval Rudolf Hruboň
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější