VIDEO: Ve Francii propukly protesty proti návrhu zákona o policii

VIDEO: Ve Francii propukly protesty proti návrhu zákona o policii

V sedmdesáti francouzských městech se v sobotu tisíce občanů vydaly na pochod na protest proti návrhu kontroverzního zákona o globální bezpečnosti. Na jeho základě by hrozilo vězení lidem, kteří by zveřejnili fotografie policistů s úmyslem “ ublížit jim .”
Hrozí omezení svobody slova
Podle kritiků by nařízení narušilo svobodu tisku a právo občanů na informace, píší francouzská média.  Minulou sobotu se protestů se stejným motivem účastnilo na 22 tisíc lidí, píše server BFMTV, který v sobotu informuje o “silné mobilizaci” zejména v hlavním městě . Žádné odhady ohledně počtu účastníků dosud nejsou k dispozici. Velikost davu Pařížanů byla podle listu Le Figaro “působivá” . Došlo k incidentům s policií. Podle agentury Reuters v Paříži během protestů vzplála nejméně dvě auta a vybavení stavbařů.
Policie použila slzný plyn
Policisté použili slzný plyn proti pařížské demonstraci poté, co maskovaní demonstranti na policejní kordony házeli petardy a kameny a začali stavět barikády, uvedla agentura Reuters. Ministr Darmanin ani prezident Emmanuel Macron se k protestům zatím nevyjádřili. Francouzská vláda tvrdí, že zákonem, za jehož porušení by hrozilo vězení až jeden rok a pokuta 45 tisíc eur (1,2 milionu korun), zamýšlí chránit příslušníky policejních sborů, kteří obzvlášť v on-line prostředí čelí výhrůžkám . Odpůrci se ale obávají, že opatření by mohlo postihnout novináře a další osoby, které policisty natáčejí nebo fotografují při práci.
Sílící policejní brutalita
Reakce veřejnosti se vystupňovaly po dvou incidentech z tohoto týdne. V pondělí policie vyklidila tábor migrantů v centru Paříže, přičemž některá francouzská média označila postup policistů na místě za brutální.  Ve čtvrtek večer se na veřejnost dostaly záběry, jak tři policisté fyzicky napadli a častovali rasistickými urážkami hudebního producenta černé pleti , zatímco v oficiálním záznamu policisté střet popsali velmi odlišně. V obou případech sehrály obrazové záznamy velkou úlohu. Útok policistů prezident Emmanuel Macron označil za “ostudu pro Francii.”
Zpracoval Rudolf Hruboň
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější