V letošní době adventní se bude rozhodovat o osudu Evropy

V letošní době adventní se bude rozhodovat o osudu Evropy
Od nadcházejícího evropského summitu 10. a 11. prosince očekává Řecko sankce proti Turecku, protože Oruc Reis zůstává na řeckém kontinentálním šelfu. Sankce – skutečně? Pokud by existovala evropská solidarita, měly by být uvaleny bez dalšího hlasování, a to díky turecko-libyjskému memorandu, které porušuje mimo jiné embargo OSN na vývoz zbraní do Libye. Ale v Aténách stále jen čekají…
„Jaké sankce však mohou být uvaleny, když Turecko „podplácí“ EU obrovskými nákupy zbraňových systémů, ale také propojením evropské a turecké ekonomiky?“ ptá se oprávněně řecký web pronews.gr. A připomíná, že kancléřce Německa, které právě předsedá Evropské radě, se žádné sankce na Turecko uvalovat nechce. Německé koncerny do svých poboček v Turecku přesunuly stovky tisíc pracovních míst a nyní jsou závislé na dovozu komponent. Angela Merkelová již nyní naznačuje, že v době koronavirové krize si to Německo „nemůže dovolit“.
Navíc španělské banky drží turecké státní dluhopisy za 64 miliard dolarů, italské za 21 miliard dolarů, britské za 13 miliard dolarů a německé 9 miliard dolarů. Na konci roku 2019 měly evropské banky půjčeno v Turecku 166 miliard US. Evropské banky drží lví podíl tureckého státního dluhu. Kromě toho úvěrují stovky továren v Turecku. Při uvalení ekonomických sankcí na Turecko by se z jeho dluhopisů staly bezcenné papíry a banky by musely jako nedobytné odepsat i úvěry poskytnuté tureckým firmám. Pokud by banky neměly zbankrotovat, musely by by je opět sanovat státní rozpočty a Evropská centrální banka (ECB)
Dalším trumfem, kterým turecký prezident Recep Erdogan vydírá evropské státy, jsou zbrojní zakázky. Německo dodalo tureckému vojenskému námořnictvu 6 ponorek T-214 za 2,2 miliardy USD. Španělské firmy se dodávkami za 1 miliard dolarů účastní na stavbě turecké miniletadlové lodi Anadolu.
Pro Itálii je Turecko třetím největším dovozcem italských zbraňových systémů. Obě země dlouhodobě rozvíjejí spolupráci v řadě společných podniků. Nejnověji na společné výrobě útočného vrtulníku T-129 a stavbě špionážních satelitů italskou skupinou Leonardo. Dodávky za miliardy dolarů nají pro tureckou armádu nasmlouvány zbrojovky z dalších evropských zemí.
Před několika dny nesouhlasil Bidenův poradce pro zahraniční věci s postojem francouzského prezidenta Emanuela Macrona, který požaduje zmrazení rozhovorů s Tureckem o modernizaci celní unie. Bidenův poradce varoval i před uvalením sankcí na Turecko.
Nakonec si Turecko jako „strategickou“ zbraně udržuje miliony imigrantů, které může kdykoli nasměrovat přes hranice do EU. Tureckou zbraní je i náboženský fanatismus, protože Erdogan se prezentuje jako obránce islámu, a to je nyní poslední věc, kterou by rádi viděli zejména v Německu.
V Aténách čekají na ... Brusel
Řecký ministr zahraničí Nikos Dendias na posledním jednání poslední Rady pro zahraniční věci připomněl, že by EU měla připravit sankce. „Ankara porušuje mořské právo a podkopává mír a bezpečnost v regionu. Ignoruje výzvy k deeskalaci a klade překážky ve zlepšování vztahů EU s Tureckem,“ uvedl mluvčí vlády Stelios Petsas u příležitosti nového nelegálního Navtexu pro Oruc Reis, který vydala Ankara pro mořskou oblast pokrývající řecký kontinentální šelf.
Analytici podle webu pronews.gr odhadují, že turecké vedení bude na jedné straně pokračovat v provokativních akcích proti Řecku a Kypru a na druhé straně bude opakovat svou oblíbenou metodu: učiní nějaký krok dobré vůle těsně před 11. prosincem, kdy mají premiéři zemí EU jednat na Evropské radě o Turecku. Pronews.gr prognózuje, že Řecká žádost o ovalení sankcí proti Turecku nebude schválena. Problém bude odbyt obvyklými řečmi o „evropské solidaritě“.
Naši vrcholní politici se už chovají jako rukojmí – bank, nadnárodních koncernů a zbrojního průmyslu. Kdo pozoruje turecké aktivity a není na hlavu padlý, vidí, že cílem „pochodu institucemi a Evropou“ jsou obyvatelé Evropy. Mezi ně se ale vedení EU, vlád jednotlivých zemí až na výjimky, ani většina europoslanců nepočítá. Oni mají za podporu svých loutkovodičů „své jisté“. Jim a jejich rodinám – pokud nějaké mají – nebezpečí nehrozí. Prostě se přesunou či přestěhují někam, kde Novoosmani nebudou, případně s nimi budou i nadále výhodně obchodovat. My ale už tušíme, že zbabělost a zkorumpovanost vrcholných politiků těžce zaplatíme. Přinejlepším radikální změnou života, přinejhorším životem samým. Zbraněmi, které jsou tak krásně výdělečné, totiž vyzbrojujeme vlastního nepřítele – a je úplně jedno, zda je v NATO nebo ne. Trump šel Erdoganovi v mnohém na ruku, ale jelikož hlavním nepřítelem případné Bidenovy administrativy bude Rusko, naprosto nic se nezmění, ba naopak. Turecko má být nástupní země války s Ruskem. Probruselské frakce v Europarlamentu a náš demoblok budou jásat – nad tím, jak připravují svoje vlastní země na roli bojiště v „konečném zúčtování s ruským nebezpečím“.
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější