CO VÁM O POLSKO-MAĎARSKÉM VETU ČT NEŘEKNE

CO VÁM O POLSKO-MAĎARSKÉM VETU ČT NEŘEKNEUž asi všichni víte, že premiéři Polska a Maďarska na své včerejší schůzce v Budapešti potvrdili, že i nadále trvají na vetu unijního rozpočtu, kvůli jeho spojování s tak zvanou vládou práva. Společně pak vydali i krátké, šestibodové  prohlášení , ve kterém svůj postoj objasňují.
Většina našich hlavních médií se však, kdoví proč, usilovně dívá stranou.  Jen vyjímečně a „na půl huby” se některá o věci  zmíní , a to ve stylu, že ti zatrachtilí Poláci s Maďary stále ještě blokují tolik potřebný Unijní rozpočet a sami se tím „…odsouvají do hlubší a hlubší izolace.” Nebude proto asi od věci, seznámit se blíže s děním, které předcházelo oné schůzce a s důvody, proč obě země na svém vetu trvají.
Vezměme to chronologicky. Podle údajů serveru  Abouthungary  byl na zvláštním zasedání Evropské rady, dne 21. července, přijat závěr, který jasně brání vázání peněz EU na podmínky právního státu. Sama německá kancléřka Angela Merkelová tam navíc potvrdila, že „zabudování” mechanismu právního státu do podmínek čerpání rozpočtu by vyžadovalo souhlas všech členských států a změnu smluv o EU.
O zhruba měsíc později, 24. září, přišla za představiteli zemí V 4 předsedkyně Evropské komise, Ursula von der Leyen.  V ruce třímajíc návrh aktualizované migrační strategie EU. Nepochodila. Vedoucí představitelé Visegrádské čtyřky její nový balíček odmítli a řekli (údajně) zhruba toto: „I když to jinak zabalíte, kvóta zůstane i nadále kvótou.” Maďarský premiér Viktor Orbán pak k tomu vydal následující, prorocké prohlášení: „v Bruselu dnes vnímají pouze země, které přistěhovalce přijímají, jako ty, které se řídí právním státem…”
Krátce nato, 5. listopadu, pocítili vyjednavači Evropského parlamentu náhlé nutkání, dojít za Evropskou radou, aby se pokusila do schvalování rozpočtu EU protlačit podmínku, umožňující pozastavení plateb rozpočtu členskému státu, který by „porušoval vládu práva”. Podařilo se. A Maďarsko s Polskem, na které nové opatření hlavně cílilo, byly proto vzápětí donuceny využít svého práva veta a zablokovat přijetí rozpočtu EU a tzv. fondu pro zotavení na období 2021–2027. Právě kvůli té na poslední chvíli vložené a zjevně účelové podmínce „právního státu”.
Více na pravyprostor.cz
The post CO VÁM O POLSKO-MAĎARSKÉM VETU ČT NEŘEKNE appeared first on MegaZprávy.cz .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější