Bachmut už prakticky padl a šéf Wagnerovců naléhá na Zelenského, aby to jeho vojsko vzdalo a zachránilo tak životy
RSS

Bachmut už prakticky padl a šéf Wagnerovců naléhá na Zelenského, aby to jeho vojsko vzdalo a zachránilo tak životy

Wagnerova skupina je v bojích o dobytí východního města Bachmut silně zapojena a její šéf Jevgenyj Prigožin řekl, že v tomto okamžiku se toto strategické město Doněcké oblasti „prakticky už vzdalo.“
Prigožin v pátek vyslal ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému video poselství. S poukazem na vojenské vyčerpání naléhal, aby Ukrajinské síly dostaly rozkaz k ústupu, aby se tak zachránily životy vojáků. „Jednotky soukromé vojenské společnosti Wagnerovců už Bachmut prakticky obklíčily. Zůstala jen jedna trasa ven,“ řekl. „Kleště se svírají.“

Wagner forces walking around Bakhmut this morning showing an RIA reporter the destroyed bridges. They say that almost all the bridges in Bakhmut have been destroyed by Ukrainian forces. pic.twitter.com/WMlOhjY4mo — War Monitor (@WarMonitors) March 3, 2023 Wagnerovec dále tvrdil, že Ukrajinci zničili většinu mostů vedoucích do městského centra a z něj.
Reuters v komentářích k výše uvedenému videu od vůdce Wagnerovců další scénu popisuje následně:
Kamera předváděla tři zajaté Ukrajince – staršího muže s šedivými vousy a dva chlapce – s žádostmi, aby směli odejít domů. Reuters z viditelných budov usoudili, že nahrávku nafilmovali ve vesnici Praskovjivka 7 km severně od centra Bachmutu.
Jak jsme tento týden už referovali, Zelenskyj se svými vrcholnými pomocníky vydal prohlášení zjevně dláždící cestu ke ‚strategickému stažení‘ – čili v reálu k ústupu – když lépe vyzbrojené a početnější Ruské síly to město skoro úplně obklíčily.
Zdroj obrázku: AP
Také ruská palba je neutuchající a údajně má větší zásobování, kdy zástupce velitele Národní gardy Ukrajiny Volodymyr Nazarenko v čerstvém prohlášení řekl veřejné radiostanici, že boje probíhají „po 24 hodin denně“.
„Vůbec se při snaze uchvátit město útokem neohlíží na své ztráty. Úkolem našich sil v Bachmutu je nepříteli způsobit tolik ztrát, kolik je jen možné. Každý metr ukrajinské země stojí nepřítele stovky životů,“ řekl.
Kyjev využil devastující scény z Bachmutu k tlaku na své Západní mecenáše, aby mu okamžitě poslali více dělostřeleckých granátů a těžkých zbraní. „Potřebujeme tolik munice, kolik je jen možné. Je tu daleko více Rusů, než kolik máme munice na jejich zničení,“ řekl Nazarenko.
Brigádní generál Letectva Pat Ryder na briefingu v Pentagonu reportérům řekl, že USA pořád kolem Bachmutu sledují intenzivní boje.

Wagner force’s confirmed to be crossing the bakhmutka river pic.twitter.com/ugTfNPK3Ix — War Monitor (@WarMonitors) March 3, 2023 „Ruské síly a žoldnéři Wagnerovy skupiny se kolem Bachmutu dále vrhají do útoků a Ukrajinské síly dále drží linii,“ řekl Ryder. „Situace zůstává velice proměnlivá.“
Ale zase všechny projevy poukazují, že nejspíš už probíhá ústup. Níže uvedené neověřené video bylo poprvé publikováno ve čtvrtek…

Unconfirmed video reportedly showing a Ukrainian unit withdrawing from Bakhmut this morning. pic.twitter.com/2Irgf3Rp8P — War Monitor (@WarMonitors) March 3, 2023 V úterý ukrajinská prezidentská kancelář poprvé významně změnila svou rétoriku. „Dosud jsme to město drželi, bude-li ale třeba, tak se strategicky stáhneme, protože neobětujeme všechny své lidi pro nic za nic,“ přiznal předtím Zelenského pomocník Alexander Rodňanskyj.
Později Zelenskyj přiznal extrémní obtížnost této situace, a to nejspíš v okamžiku, kdy zvažoval rozkaz ke stažení. Kreml v Bachmutu vidí jedno z dosud nejstrategičtějších vítězství této války a okamžik rozhýbání situace, kdy to bude klíčový logistický uzel k pacifikaci celého Donbasu.
A v tomto okamžiku vysílají Ukrajinská vojska dále signály, že se pokusí tyto pozice udržet…

Ukrainian Commander of Eastern Forces Col. Gen. Oleksandr Syrskyi visited troops in Bakhmut today, proving there’s still a road into the city. He said Russians increasing forces, including units of Wagner & regular army. “Intense fighting in and around the city.” via Land Forces pic.twitter.com/vbG7MTd83k — Christopher Miller (@ChristopherJM) March 3, 2023 Bezpochyby je ale nejdůležitější to, že v této fázi mají síly Moskvy převahu.
BY TYLER DURDEN
FRIDAY, MAR 03, 2023 – 05:05 PM

Většinu ukrajinských vojáků na Bachmutské frontě zabili během 4 hodin

EU je pro válku a chce pokračování Ukrajinského konfliktu, říká maďarský státní tajemník
Zdroj: https://www.zerohedge.com/markets/bakhmut-practically-surrounded-wagner-chief-tells-zelensky-surrender-save-lives


Nejčtenější za týden