V Norsku rozehnali protest proti turbínám, Thunbergovou zase odnesli
RSS

V Norsku rozehnali protest proti turbínám, Thunbergovou zase odnesli

Norská policie zasáhla proti demonstrantům, kteří v metropoli Oslu blokují vstup do několika vládních úřadů, a od ministerstva financí odnesla mimo jiné známou švédskou ekologickou aktivistku Gretu Thunbergovou. Demonstranti, mezi nimiž je mnoho zástupců původních obyvatel, požadují odstranění větrných turbín z pastvin, které tradičně využívají domorodí chovatelé sobů Sámové.

Norský nejvyšší soud v roce 2021 rozhodl, že dvě větrné elektrárny se 151 turbínami postavené v oblasti Fosen v centrální části země podle mezinárodních úmluv porušují práva Sámů. O 16 měsíců později jsou ale větrné turbíny stojící nedaleko Trondheimu stále v provozu.33  fotografií
V předchozích dnech demonstranti bránili v přístupu do budovy norského ministerstva energetiky, kde sídlí také ministerstvo dopravy a ministerstvo pro záležitosti rodiny, i do sídla ministerstva financí. Dnes svůj protest rozšířili i na ministerstvo hospodářství a ministerstvo pro životní prostředí. Prohlašují, že jsou připraveni ochromit celý stát.
Pokračující demonstrace přiměly ministra energetiky Terjeho Aaslanda zrušit oficiální návštěvu Británie.


Thunbergová brojí proti turbínám, Norsko je postavilo na půdě domorodcůPodle televize NRK dnes policisté nejprve sedící demonstranty vyzvali, aby dobrovolně odešli, ti ale nereagovali. Policie pak začala protestující od ministerstva financí odnášet, zatímco ostatní demonstranti skandovali. Odnesena byla i Thunbergová, která před ministerstvem seděla se sámskou vlajkou v ruce.


Mladá Švédka, která je hlasitou zastánkyní ukončení světové závislosti na energii z uhlí, svou přítomnost na demonstraci zdůvodnila tím, že přechod na zelenou energii nemůže být na úkor práv původních obyvatel.
Sobi jsou naším stylem života, brání se Sámové norským kvótám na chov dobytkaPastevci sobů tvrdí, že pohled na obří stroje a hluk, který vydávají, děsí jejich zvířata, a ta nejsou ochotna se na tradiční zimní pastviny v oblasti Fosenu vydávat. Sámové tak musí v zimě užívat pro zvířata suché krmivo, což je v rozporu s jejich tradicemi a porušuje to právo na udržování sámské kultury.
Větrný park v oblasti Fosenu, který je podle Reuters největším pevninským větrným parkem v Evropě, sestává ze šesti elektráren, jež jsou schopny vyrábět přes 1000 megawattů elektřiny. Výstavba parku zdvojnásobila kapacitu větrných elektráren v Norsku.
Zdroj
 
 
 


Nejčtenější za týden