Případ Ševčík
RSS

Případ Ševčík

FB
Rektor Vysoké školy ekonomické v Praze Petr Dvořák vyzval děkana Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické Miroslava Ševčíka k rezignaci. Učinil tak v souvislosti se sobotní demonstrací na Václavském náměstí a pohybem Ševčíka tamtéž. V sobotu a ve volném čase. Ševčík podle Dvořáka dlouhodobě poškozuje dobré jméno a zájmy školy. Dvořák míní, že by bylo nejlepší, aby Ševčíka odvolal adakemický senát fakulty, je ale připraven ho odvolat sám. Jako vážně?

Víte, co se píše v oficiálních dokumentech Evropské unie o akademických svobodách? Že jejich „hlavními složkami“ jsou „svobody myšlení, přesvědčení, projevu, sdružování, cestování a výuky – přispívají k vytváření prostoru, v němž může každá otevřená a stabilní pluralitní společnost svobodně přemýšlet, klást otázky, vytvářet, přijímat a šířit znalosti“. Znovu: svobody myšlení, přesvědčení, projevu a sdružování.
S Miroslavem Ševčíkem se trochu známe. Je hodně svůj. Jakože v mnoha ohledech hodně. S jeho postoji někdy souhlasím, někdy nesouhlasím. Mně osobně docela vadí jím užívaná forma, která je na mě hodně ostrá a někdy i kontraproduktivní, když komentuje společenské dění a politiku. Ani omylem to však na vteřinu neznamená, že bych ho kvůli tomu upálil na hranici akademické půdy. Nikdy bych nevyhodil ani ty progresivisticky levicové, kteří vnucují jejich pohled na svět studentům a indoktrinují je jimi zastávanými idejemi. Obě strany mají mít na vysokých školách své zastoupení.
„Nesouhlasím s tím, co říkáte, ale až do smrti budu hájit Vaše právo to říkat.“ Ať už tohle řekl v historii kdokoliv, dnes je potřeba to oprášit a připomenout. Doba vyhazování z práce kvůli účastem na demonstracích tu už byla a já necinkal v listopadu 1989 klíčemi proto, aby byla znovu zavedena. The post Případ Ševčík first appeared on .


Nejčtenější za týden