Očekává se, že Turecko po pátečním summitu ratifikuje členství Finska v NATO
RSS

Očekává se, že Turecko po pátečním summitu ratifikuje členství Finska v NATO

Přestože Turecko pozastavilo jednání se Švédskem, je nyní připraveno schválit finskou žádost o vstup do NATO , což bude pravděpodobně oficiálně oznámeno v pátek, kdy finský prezident Sauli Niinisto přijede do Istanbulu na setkání s prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. (Foto: Flickr)BREAKING — Erdogan says Turkey will honour its pledge on Finland’s NATO bid after meeting the Finnish president on Friday pic.twitter.com/uZ1oC1pM8Q — Ragıp Soylu (@ragipsoylu) March 15, 2023 Ve středu Erdogan kladně odpověděl na otázky novinářů, zda je turecký parlament po setkání s Niinistem připraven ratifikovat finské členství. Erdogan odpověděl: „Dá-li Bůh, bude to tak nejlepší.“ Zmínil také dodržení „našeho slibu“.„Ať už bude proces jakýkoli, bude fungovat. Budeme plnit svou úlohu. Dodržíme svůj slib. V pátek se setkáme s prezidentem a splníme slib, který jsme dali, “ řekl Erdogan.
NATO cvičí s vojáky přímo v evropských městech mezi lidmi
Možná zajímavější byla poněkud mírnější než očekávaná reakce Kremlu (vzhledem k jasným zákulisním pozitivním vztahům a spolupráci mezi Moskvou a Ankarou navzdory válce na Ukrajině), který ve čtvrtek prohlásil, že Rusko není pro Finsko hrozbou.Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov se snažil zdůraznit: „Mnohokrát jsme vyjádřili politování nad krokem Finska a Švédska směrem k členství a mnohokrát jsme řekli, že Rusko nepředstavuje pro tyto země hrozbu.“„Nemáme s těmito zeměmi žádný spor… Nikdy pro nás nepředstavovaly žádnou hrozbu a logicky jsme je neohrožovali,“ dodal Peskov.
Stoltenberg: Bachmut by mohl padnout v nejbližších dnech
Finsko mezitím buduje 200 km dlouhý plot podél své hranice s Ruskem, aby posílilo bezpečnost, a to i po zprávách, že ruští muži houfně prchají do Švédska, aby unikli branné povinnosti. Plot bude údajně 10 metrů vysoký a zakončený ostnatým drátem.Očekává se, že snaha Švédska o členství v EU bude i nadále váznout po zhoršení vztahů s Tureckem v důsledku incidentu s upálením koránu krajně pravicovým aktivistou.Turecko rovněž požadovalo, aby švédské úřady zasáhly proti kurdským politickým skupinám a operativcům, a zároveň tvrdilo, že Stockholm na svém území hostil „teroristy“.Zdroj: zerohedge.com
Příjezd dalšího vybavení NATO do Evropy
Článek Očekává se, že Turecko po pátečním summitu ratifikuje členství Finska v NATO se nejdříve objevil na AC24.cz .


Nejčtenější za týden