Slovensko posílá na Ukrajinu stíhačky MIG-29
RSS

Slovensko posílá na Ukrajinu stíhačky MIG-29

Slovensko se v pátek stalo druhým ze spojenců Ukrajiny, který poskytl stíhací letouny MIG-29, jež jsou podle Kyjeva klíčové pro odražení rok trvající ruské invaze. (Foto: Flickr)Slovensko se tak připojilo k Polsku, které dodání letounů oznámilo ve čtvrtek. Oba členové NATO sousedí s Ukrajinou.Její flotila 11 letounů MiG-29 byla vyřazena loni v létě a většina z nich není v provozuschopném stavu. Pošle ty, které jsou provozuschopné, a zbytek půjde na náhradní díly.
Kuleba slibuje „odvetu“ zemím, které nepomohly Ukrajině
Slovensko dodá také část svého systému protivzdušné obrany KUB, uvedl premiér Eduard Heger.„Vláda dnes rozhodla a jednomyslně schválila mezinárodní dohodu (o daru),“ řekl Heger.„Proces předání těchto stíhaček je úzce koordinován s polskou stranou, s Ukrajinou a samozřejmě s dalšími spojenci,“ dodal.
Polsko vyšle na Ukrajinu nejméně čtyři stíhačky MiG-29
Slovensko obdrží finanční kompenzaci Evropské unie. Rovněž dosáhlo dohody se Spojenými státy o dodávkách vojenského materiálu v hodnotě přibližně 700 milionů dolarů, uvedl Heger.„Během speciální vojenské operace bude veškeré toto vybavení samozřejmě zničeno,“ řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.Zdroj: reuters.com
Šéfové americké a ruské armády poprvé svolali mimořádnou schůzku
Článek Slovensko posílá na Ukrajinu stíhačky MIG-29 se nejdříve objevil na AC24.cz .


Nejčtenější za týden