Obvinění z válečných zločinů proti Putinovi je podle Bidena oprávněné. Přišla reakce Kremlu
RSS

Obvinění z válečných zločinů proti Putinovi je podle Bidena oprávněné. Přišla reakce Kremlu

Kreml tvrdí, že obvinění Mezinárodního trestního soudu proti Vladimiru Putinovi jsou s ohledem na jurisdikci v Rusku bezpředmětná. (Foto: Flickr)Prezident Spojených států Joe Biden prohlásil, že Vladimir Putin se na Ukrajině jednoznačně dopustil válečných zločinů a vydání zatykače Mezinárodním trestním soudem ( ICC ) na ruského prezidenta je oprávněné.Ačkoli USA stejně jako Rusko nejsou smluvní stranou tohoto mezinárodního soudu, Biden uvedl, že ICC předložil proti Putinovi pádný důkaz.
Takto se vyjádřil Pompeo, když bylo vyhrožováno USA soudem (ICC)
„Jednoznačně se dopustil válečných zločinů,“ řekl Biden v pátek novinářům. „Myslím, že je to oprávněné,“ dodal s odkazem na zatykač.„Ani my ho mezinárodně neuznáváme. Ale myslím si, že je to velmi silný argument,“ dodal.Mezinárodní trestní soud již dříve v pátek vyzval k Putinovu zatčení pro podezření z podílu na nezákonné deportaci a transferu dětí z okupovaných ukrajinských oblastí do Ruska po invazi Moskvy na Ukrajinu v únoru 2022.
ICC vydal zatykač na Putina kvůli válečným zločinům
Zatykač ICC nyní zavazuje 123 členských států soudu, aby Putina zatkly a předaly k soudu do Haagu, pokud vkročí na jejich území.Kreml uvedl, že obvinění soudu proti Putinovi jsou nehorázná a s ohledem na jurisdikci v Rusku nesmyslná.Zpráva vědců z Yaleovy univerzity, kterou minulý měsíc podpořily Spojené státy, zjistila, že Rusko zadržuje nejméně 6 000 ukrajinských dětí v nejméně 43 táborech a dalších zařízeních v rámc i „rozsáhlé systematické sítě“.
Kuleba slibuje „odvetu“ zemím, které nepomohly Ukrajině
Ukrajinská vláda nedávno uvedla, že do Ruska bylo deportováno více než 14 700 dětí, z toho více než 1 000 z přístavního města Mariupol, které bylo několik týdnů obléháno a téměř celé zničeno.Zdroj: aljazeera.com
Článek Obvinění z válečných zločinů proti Putinovi je podle Bidena oprávněné. Přišla reakce Kremlu se nejdříve objevil na AC24.cz .


Nejčtenější za týden