Maďarsko se uznává jako útočiště konzervativismu, musí ale dále odrážet vlny liberální ideologie
RSS

Maďarsko se uznává jako útočiště konzervativismu, musí ale dále odrážet vlny liberální ideologie

Politolog Sergio Velasco v eseji pro The European Conservative mluvil s prominentními americkými a evropskými konzervativci o tom, proč se rozhodli přesídlit do Maďarska.
Maďarsko je bezpečným politickým útočištěm pro konzervativce rozčarované vlastními vládami neochvějně podporujícími progresivní ideologii, kteří zároveň musí bojovat za prosazování konzervatismu v Evropě, píše Sergio Velasco, španělský politolog a analytik maďarské a polské politiky.
Velasco v eseji vydané tento týden v  The European Conservative usiluje o zjištění důvodů, proč se konzervativci z celého světa rozhodují vybrat si jako útočiště uvnitř kontinentu uvízlou evropskou zemičku a mluvil s několika prominentními konzervativci, kteří věří, že jim „Maďarsko poskytuje místo, kde mohou vyjádřit své přesvědčení, aniž by na ně byly neustálé štvanice.“
I sám Velasco se loni přestěhoval z Katalánie do Budapešti po několika předchozích výletech do tohoto města, do kterého se zamiloval. Obdivuje ty „mladé domorodé páry s dětmi a ta pro-rodinná a pro-život zaměřená poselství z toho vyvěrající“ a prohlásil, že realita maďarského způsobu života „vyvrací lži, které o této zemi hlásají Západní média.“
Ve své eseji mluví o tom, jak poté, co začal v Maďarsku nový život, chtěl pochopit, proč se tak rozhodli i ostatní, zvláště ti s konzervativními hodnotami, a tak o jejich zkušenostech mluvil s mnoha dalšími expatrioty.
Realita v Maďarsku neodpovídá americkým povídačkám
Nejdříve mluvil s Rodem Dreherem, tj. s prominentním americkým spisovatelem, který je dále významným redaktorem American Conservative a který se do Budapešti přistěhoval roku 2021, když mu nabídli placenou stáž think tanku (mozkovém trustu) Dunajský institut.
Dreher Velascovi řekl, že nepotřeboval moc času k pochopení skutečnosti, že tato země má daleko do toho, „co o ní říkají americká média a vládnoucí třída akademiků.“
„Je to normální země, avšak obrana normality způsobuje, že vás elity očerňují jako nenávistné, bigotní, buranské a vůbec. U Maďarska je to také tak hodně efektivní, protože mimo Maďarsko jejich jazykem mluví jen málo lidí. Maďarsko je ohledně smýšlení o něm vydáno na milost zahraničních médií,“ dodal Dreher.
Dreher od počátku pozitivně mluvil o svých zkušenostech z Maďarska, když v září 2021 říkal New Yorker: „Byl jsem tam před asi deseti dny a uvědomil jsem si, že 80, 90 procent americké povídačky o té zemi je prostě nesmysl.“
Chválil maďarského ministerského předsedy Viktora Orbána za jeho neochvějnou víru „v národní suverenitu, nikoliv v globalismus,“ když maďarského vůdce líčil jako politika, který „sice neodporuje nadnárodním aliancí a organizacím, věří však, že pro lidi je důležité udržet si a ubránit si své vlastní tradice a svůj způsob života.“
Dreher však v rozhovoru s Velascem trval na tom, že obrázek ultra-konzervatismu využívaný při líčení Maďarska Západními médii se v reálu nezakládá na pravdě.
„Maďarsko má sice reputaci konzervatismu, nejsem si však jist, že je to moc přesné. Maďarsko např. není nábožensky založenou zemí. A samozřejmě, je tu i spousta liberálů. Jde ale o to, že zatímco zbytek Západu ztratil své kolektivní vědomí, tak Maďarsko (a Polsko) si zachovaly příčetnost,“ uváděl Velasco.
Dále povzbuzoval teď už ve svých vlastních zemích „vládním lhaním a institucemi pod levicovou dominancí utlačované konzervativce,“ aby „uvážili, co jim Maďarsko může nabídnout.“
Velasco rovněž mluvil s Rodrigo Ballesterem, španělským právníkem a bývalým činitelem EU, který od ledna 2021 vede Centrum pro evropské záležitosti v Kolegiu Matyáše Korvína v Budapešti.
Ballester, který mluví pěti jazyky a během svých studií a profesionální kariéry žil v mnoha evropských zemích, vysvětloval, že se do Maďarska přestěhoval z rodinných důvodů, „byla v tom ale i touha po změně prostředí po 17 letech v Belgii.“
Odhalil, jak byl fascinován odstěhováním do země, jejíž mediální reputace ji prezentuje „úplně opačnou k realitě, jakou znal,“ když žil v progresivistických zemích jako Španělsko, Belgie a Německo.
Ballester prohlásil, že Maďarsko nejenže je „zemí patriotů, tj. něčeho, co se v Západní Evropě už ztratilo,“ ale také je to země, která postupuje vpřed i ekonomicky. Lamentoval nad Západoevropskými zeměmi, „jejichž sociální předivo je čím dál rozervanější a jejichž jediná forma vlády tyto poměry udržuje,“ a vychvaloval Maďarsko, o kterém říká, že „ekonomický pokrok je tu hmatatelný.“
Maďarsko poskytuje hmatatelný pocit bezpečnosti
Dalším postřehem tohoto Španěla je „vysoký pocit bezpečnosti“ v porovnání s tím, co cítil v Bruselu a během „cestování po Francii.“
Koncept bezpečnosti se nedávno probíral v článku vydaném francouzským zpravodajským kanálem Boulevard Voltaire, který zkoumal, proč se značně velký počet francouzských expatriotů rozhodl přestěhovat do Středoevropských zemí jako Maďarsko. Mnoho respondentů mluvilo jako o hlavním důvodu o větším pocitu bezpečnosti.
„Teď už se o své děti nebojím. Je jim 23 a 20 let a studují v Budapešti, v klidném městě, kde jsou v bezpečí. Změnilo mi to život!“ řekl této publikaci jeden respondent.
Ta čísla rostou. Podle indexu kvality života od Numbeo leží Francie v indexu bezpečnosti předposlední jen na 44,7, kdy je lepší jen než Bělorusko. Naproti tomu má Česko (73,4) jedno z nejvyšších hodnocení na kontinentu, zatímco Polsko má (70,8), Slovensko (68,6) a Maďarsko s (66,1) má také vysoce uznávané skóre.
Velasco naposledy mluvil s právním a politickým teoretikem Gladdenem Pappinem, s profesorem americké univerzity, který je v současnosti navštěvujícím vyšším členem Kolegia Matyáše Korvína v Budapešti. A zase to byl zde nalezený pocit klidu a normality vytoužený v jeho vlasti, který ho dohnal k rozhodnutí přestěhovat se.
„Maďarsko je mírová a příjemná země tak, jak to bohužel v žádných velkých amerických městech už nezažijete: je mírová, protože maďarská společnost bezpečnost považuje za opravdu důležitou věc, stejně jako rodinu a práci; a je to příjemné, protože Maďarsko zažívá obrodu, kdy se zotavuje jeho identita a roste pocit mise.“
To je protiklad toho, co zažijete v Západoevropských zemích a v mnoha městech Spojených států, kde, jak tvrdí, „se mír a soudržnost společnosti ničí.“
Esej v European Conservative dospěla k závěru, že Maďarsko může být po celém světě nadále v nadcházejících letech uznáváno jako konzervativní, jako politicky i literárně bezpečný prostor, musí ale pokračovat jako nevázaný šampion konzervativních hodnot a dále vzdorovat vlnám liberálního progresivismu valícím se kontinentem.
March 17, 2023
editor:  REMIX NEWS
author:  THOMAS BROOKE
Zdroj: https://rmx.news/hungary/the-european-conservative-hungary-is-revered-as-a-conservative-safe-space-but-must-continue-to-repel-waves-of-liberal-ideology/


Nejčtenější za týden