Zatykač mezinárodního soudu na Putina komplikuje mír, říká srbský prezident
RSS

Zatykač mezinárodního soudu na Putina komplikuje mír, říká srbský prezident

BREITBART
Vydání zatykače na ruského prezidenta bude mít negativní dopady a válku na Ukrajině jen prodlouží, řekl v neděli srbský prezident.
V pátek vydal Mezinárodní trestní tribunál zatykač na ruského vůdce, kterého obviňuje z válečných zločinů. ICC jej obvinil z osobní odpovědnosti za únosy dětí z Ukrajiny během plnocenné invaze ke svému sousedovi, která začala před skoro 13 měsíci.

Avšak srbský prezident Aleksandar Vucić, který se v minulosti chlubil osobními vztahy z ruským vůdcem, rozhodnutí tohoto soudu kritizoval.

„Myslím, že vydání zatykače na Putina nepostupuje legálně, bude to mít hrozné politické důsledky a znamená to, že je za tím ohromná štítivost k mluvení o míru a o příměří na Ukrajině,“ řekl Vucić reportérům v Bělehradě.
„Teď mám otázku, když jste ho teď obvinili z největších válečných zločinů, s kým teď budete mluvit? “ říkal Vucić.
„Opravdu si myslíte, že je možné Rusko za měsíc porazit, za tři měsíce nebo za rok?“ ptal se s dodatkem: „Není žádných pochyb, že cílem těch, kdo to udělali, je zkomplikovat Putinovi komunikaci tak, aby každý, kdo s ním mluví, věděl, že obviněn z válečných zločinů.“

Když se ho ptali, zda bude Putin zatčen, pokud přijede do Srbska, tak Vucić řekl, že to je „nesmyslná otázka, protože je jasné, že potud, pokud ukrajinský konflikt potrvá, Putin nikam nepojede.“

Ač Srbsko usiluje o členství v Evropské unii, udržuje s Ruskem úzké vztahy a je jediným evropským státem, který odmítl připojit se k mezinárodním sankcím na Moskvu.
Vucić, silný odpůrce mezinárodních trestních tribunálů, býval vedoucím funkcionářem ultranacionalistické strany, jejíž vůdce Vojislav Seselj a několik dalších členů skončilo před mezinárodním tribunálem za válečné zločiny, kterých se dopustili v 90. letech.
Vucić byl v 90. letech ministrem informací ve vládě srbského prezidenta Slobodana Miloševiće, když byla srbská vojska během Kosovské války obviňována z různých válečných zločinů páchaných proti albánským separatistům z Kosova.

Milošević byl kvůli obviněním z válečných zločinů zatčen v Srbsku roku 2001. Zemřel u mezinárodního válečného trestního tribunálu v Haagu roku 2006, ještě před skončením jeho procesu za zločiny spáchané srbskými vojsky během Balkánských válek v 90. letech.

 

BREITBART LONDON
The post Zatykač mezinárodního soudu na Putina komplikuje mír, říká srbský prezident first appeared on .


Nejčtenější za týden