Seymour Hersh: Jak Amerika zničila plynovod Nord Stream
RSS

Seymour Hersh: Jak Amerika zničila plynovod Nord Stream

JANE KAUFMAN
Významný novinář, nositel Pulitzerovy ceny za vynikající zpravodajskou práci (nejvyšší novinářské vyznamenání), Seymour Hersh se proslavil již dříve, když odhalil hromadnou vraždu neozbrojených vietnamských občanů z r. 1968. Tento zločin je nazýván „My Lai masakr,“ podle města, kde se to událo. Hersh také zveřejnil informace o mučení vězňů v Abu Ghraib vězení v Iráku (2003). Nejen to, oponoval napadání a zneužívání Syrie Obamovou a Trumpovou administrací, kteří jako záminku využili zjevnou lež, vyrobenou CIA.
Zpochybňoval britské závěry, týkající se bývalého dvojitého špiona Sergěje Skripala a jeho dcery, z jejichž otrávení byli obviňování (samozřejmě) Rusové. V poslední době nebyl příliš oblíben, protože neustále kritizoval americkou vládu. I přes svých 85 let je stále činný a jak právě dokázal, stále dál se snaží předkládat svým čtenářům pravdu.
Nedávno vydal článek, který působil jako výbuch jaderné bomby. Článek se nazýval: „Jak Amerika zničila plynovod Nord Stream“ ( How America Took Out the Nord Stream Pipeline), kde píše, že : „New York Times (noviny) to nazývají ‚záhadou,‘ ale Spojené státy provedly skrytou mořskou operaci, která byla utajena – až dodnes.“ Bohužel, odpad z toho výbuchu nikdy nedopadl na zemi, protože media se postarala, aby vše bylo i nadále utajeno.
V článku popisuje Hersh situaci, jak se potápěči americké armády nacházejí na velice nenápadném místě, v okrajové části města Panama City, na Floridě. Tam stojí objekt staršího data, podobný spíš škole, kde byli celá desetiletí cvičeni ti nejlepší potápěči, jaké svět zná. Tito umějí nejen vyčistit přístavy od nevybuchlých min, ale dokážou zničit podmořské zařízení, nebo zesabotovat cizí olejářský vrt v moři a jiné zákeřnosti.
V budově se nachází obrovský bazén, kde jsou tito lidé trénováni. Tam byli vybráni ti, kteří byli schopni potopit se skoro 9 metrů pod hladinu Baltského moře a plynovod zaminovat.
Pod krytím vojenských manévrů NATO s názvem BALTOPS 22, nainstalovali potápěči výbušniny na plynovod Nord Stream a nálože byly o tři měsíce později na dálku spuštěny, jak říká nejmenovaný účastník této akce.
To všecko začalo v době, kdy se ruská vojska chystala vtáhnout na Ukrajinu. Americký President Joe Biden viděl zničení plynovodu jako způsob, jak udělat z dodávek plynu zbraň proti ruskému Presidentovi Vladimírovi Putinovi. Jeho rozhodnutí, oboje potrubí zničit přišlo po několika měsících tajných debat ve Washingtonu, kdy hlavní námět nebyl jestli tuto akci provést či ne, ale jak to udělat, aby zůstalo utajeno, kdo to způsobil.
K využití nově vycvičených potápěčů z již zmíněné potápěčské školy se spiklenci rozhodli proto, že tito ještě nespadají pod členství ve „Vedení amerických zvláštních operací“ (America‘s Special Operations Command), takže nejsou povinni hlásit svoji činnost, včetně té tajné, Kongresu a Senátu. Něčemu takovému se Bidenova administrace potřebovala nutně vyhnout, protože tito lidé by nemuseli s jeho plánem souhlasit.
Obě větve plynovodu, které – jedna podél druhé – vedou celé stovky kilometrů, byly vynikajícím zdrojem levného ruského plynu pro Německo. Němci plyn používali nejen pro své firmy a domácnosti, ale přebytek prodávali okolním státům. Plynovod se tím vyhnul náladovému ukrajinskému území a Nord Stream 1 tak spolehlivě fungoval mnoho roků.
Tento plynovod byl odjakživa považován Washingtonem a jeho proti-ruskými partnery z NATO za překážku jejich ovládnutí světa. Firma, která plynovod vlastní, Nord Stream AG, je švýcarská korporace, v partnerství s Gazpromem. Výnosy z této produkce byly obrovské a jejich příjemci byli jak ruská vláda, tak i různí oligarchové. Je odhadováno, že Nord Stream 1 tvořil 45% ruských příjmů.
Takže Američané se obávali, že další plynovod přispěje ještě víc do ruské státní pokladny a na druhé straně Německo bude na tyto dodávky příliš spoléhat a nebude toužit po předraženém, tekutém plynu z Ameriky. Což je pravda a nemůžeme se tomu divit. Ve skutečnosti, levný ruský plyn to byl, který jako jeden z mála faktorů způsobil, že se Německo tak rychle zbavilo strašných následků 2. světové války. Ani jim tehdy nevadilo, že Rusko, tehdy ještě Sovětský svaz, je spolu s ostatními spojenci ve válce porazili.
Nord Stream 1 byl tím pádem dostatečně nebezpečný činitel pro americké zájmy. A přidání Nord Stream 2, což by vedlo k nadbytku levného plynu v Evropě a ke zvýšení prosperity, to už vůbec nesedělo do jejich výpočtů. Proto došlo k záměrnému zvyšování napětí mezi Ruskem a NATem, zezadu popichovým Bidenovou agresivní zahraniční politikou.
Nový plynovod byl ještě větší překážka
Nord Stream 2 ležel mnoha americkým politikům, včetně Bidena v žaludku jako nestravitelná překážka. Jak se jeho stavba blížila ke konci, U.S. zrušily sankce proti jeho majiteli, Nord Stream AG, protože usoudili, že sankcemi se nikam nedostanou. Dokonce i Zelenský byl uvědoměn o tom, že nemá plynovod nadále kritizovat.
Poté byla v Bílém domě vytvořena skupina poradců, kteří se několikrát zúčastnili super-tajných setkání, kde projednávali příkaz samotného presidenta, což bylo jak zničit plynovod Nord Stream, aby se nepřišlo na to, kdo to udělal. Byly uvažovány ponorky, bomby a všecko možné. Nic z toho nevyhovovalo, protože tam by bylo odhalení pachatelů snadné a to by se rovnalo vyhlášení války Rusku.
Když 7. února 2022 navštívil nově zvolený německý Kancléř Scholz Bidena v Bílém domě, ta nejistota, na čí straně stojí, byla brzy překonána a Scholz se zjevně přiřadil k Americe. Proto mohl Biden o něco později veřejně prohlásit, že: „Jestliže Rusko napadne (Ukrajinu) , pak nebude Nord Stream 2. My tomu uděláme konec.“
Nejen on sám, ale i Podsekretářka Nulandová (původně Nudelman) řekla pouhých pár dnů předtím to stejné, že když Rusko napadne Ukrajinu, ať tak či onak, Nord Stream 2 nebude.
Mnozí z těch, kteří na projektu zničení plynovodu pracovali, byli šokováni touto otevřeností, která se rovnala přiznání k činu. Přirovnávali to k nastavení jaderné bomby na náměstí v Tokiu a oznámení vládě, že ji vybuchnou. Podle nich nebylo dobré zničení plynovodu předem inzerovat. Ale Biden a někteří jiní politicky neschopní lidé to ignorovali.
Kvůli tomu byl celý plán pozastaven, protože jeho tvůrci si nebyli jisti, jestli je dostatečně bezpečné, něco takového provést, když to bylo předem rozhlášeno do světa. Ale pak přišel Bill Burns, ředitel CIA a dřívější vyslanec v Rusku a přikázal jim s plánem pokračovat.
Provedení plánu
Ideální místo, odkud útok na plynovod provést bylo Norsko. Amerika tam měla svá vojska již několik let a odtud vedla špionáž vůči Rusku a Číně. Nejen to, v listopadu 2022 uzákonila norská vláda, že americký soudní systém bude platný v některých předem určených částech země, pod který spadají nejen američtí vojáci, ale i Norové. Byla to snaha o odvrácení záporného vlivu na základnu, nebo sabotování její činnosti.
Norsko bylo plánu na zničení plynovodů nakloněno, protože pak měli možnost prodávat do Evropy svůj vlastní, podstatně dražší plyn. Proto rychle našli místo, kde potrubí nevedlo ve velké hloubce, což bylo v blízkosti ostrova Bornholm. Moře tam také nevytvářelo velké vlny, které by potápěčům ztěžovaly práci.
Vyskytly se obavy, že by podmořská aktivita, spojená s kladením výbušnin mohla vzbudit podezření švédského nebo dánského námořnictva, což by nebylo žádoucí. Není snadné připevnit výbušniny na potrubí, které je dokonale obaleno silnou vrstvou cementu a toho si mohla jejich rozvědka všimnout. Oba národy jsou k rozpoznání něčeho takového více než dobře vybaveny.
Také z ruské strany hrozilo odhalení, protože ruské námořnictvo má sledovací technologii, která jim umožňuje vypátrat podmořské miny. Proto musely být americké výbušniny vyrobeny tak, aby připomínaly přirozené prostředí, stejné, v jakém se potrubí nacházelo, prosycené mořskou solí.
Postupně bylo rozhodnuto, že k položení výbušnin dojde v období každoročních manévrů NATO, známých pod názvem BALTOPS. Norové rozhodli, že tato aktivita bude skvělé krytí pro zákeřnou podmořskou činnost. Kladení výbušnin bylo pak včleněno do programu a bylo propojeno s činností jiných potápěčů, kteří byli zaměřeni na hledání výbušnin pod mořem a jejich zneškodnění. Takže to bylo skvělé cvičení a zároveň krytí.
Váhavost a oddálení
Když pak bylo po všem a výbušniny byly na místě, Bílý dům propadl obavám, že vybuchnout nálože o pár dnů později po skončení manévrů je příliš riskantní a že by byla Amerika z tohoto činu obviněna. Požadovali oddálení výbuchu, aby nemohla padnout vina na ně.
To ale nebyl tak snadný úkol, jak se zdá. Výbušniny měly být spuštěny sonarovou bójí, která měla být shozena z letadla. Námořní provoz v Baltickém moři je velice čilý, pořád se tam něco děje, což spolu se zvuky z podmořského prostředí, seismickými vlivy, podmořskými vrty, mořskými vlnami a dokonce i mořskými tvory mohl výbušniny kdykoliv spustit. Z toho důvodu spiklenci vymysleli spuštění časovače na výbušninách tak, že reagovalo na serii zvuků, jaké vydává hudební nástroj, třeba klavír, což byly zvuky, které nemohly být nikdy podmořským prostředím vytvořeny.
Tím byl výbuch oddálen. A pak, 26. září 2022 přeletělo kolem norské letadlo, při zdánlivě rutinérní cestě a spustilo na moře bóji. O několik hodin později došlo k výbuchu.
Co následovalo potom, to dobře víme. Americká media považovala zničení plynovodů za obrovskou záhadu. Bílý dům – s pomocí dobře plánovaných výroků – obviňoval z tohoto činu Rusko, i když nikdo nemohl přijít s důvodem, proč by to udělali.
Rusové byli ve skutečnosti mezi prvními, kteří na bázi předešlých výroků Bidena a Nulandové usoudili, že Amerika je ten zločinec, který plynovod zničil. K tomu ještě přispěl Antony Blinken, když řekl, že zničení potrubí je pro Ameriku prospěšné. Prohlásil, že aspoň nebude Evropa spoléhat na levný plyn z Ruska a Rusko si nebude moci vytvořit z tohoto plynu zbraň, se kterou by Evropany vydírali. Nulandová se přidala, když neuváženě prohlásila, že je ráda, že Nord Stream je teď vhodný tak do starého železa.
Jak píše Hersh, všichni, na tomto projektu zúčastnění dobře věděli, že se jedná o velice vážnou a citlivou záležitost, protože něco takového může vyprovokovat otevřenou válku Ruska proti Spojeným státům. Někteří z Ministerstva zahraničí a CIA podléhali panice a zjevně se obávali, že kdyby vyšlo najevo, že US plynovod zničily, že by to způsobilo politickou katastrofu.
Jenže horké hlavy ve vedení státu, jako jsou Biden, Nulandová, Blinken a jiní viděli pouze to, že jakmile bude Evropa nadále používat levný ruský plyn, že jim nikdy nedokážou vnutit svůj vlastní, desetkrát dražší tekutý plyn. Také si uvědomovali nebezpečí, které by ohrozilo svět, kdyby se Rusko a Německo a postupně celá Evropa začali přátelit a spolupracovat.
Vždyť to by znamenalo světový mír! To bylo podle nich něco nemyslitelného.
Obvinění odvráceno
Významné americké noviny „Washington Post“ přinesly v prosinci 2022 zprávu, že není ani zblo důkazů, že by Rusové zesabotovali Nord Stream 1 a 2. Jejich snaha potrubí opravit dodala této zprávě ještě víc důvěryhodnosti. Majitel potrubí, Nord Stream AG začal pracovat na odhadu ceny a zbývající media po delší době konečně pochopila, že když mají Rusové v úmyslu potrubí opravit, tak je s největší pravděpodobností sami nezničili.
Někteří sice stále ještě věřili, že Rusko zničilo plynovody kvůli tomu, aby vyhnali ceny plynu nahoru, ale finanční odborníci s nimi nesouhlasili, protože i když ke zvýšení došlo, bylo jen krátkodobé. Jiní zase pátrali kdo tímto činem nejvíc získal. Zjistili, že zájemců o zničení plynovodu nebylo málo. Už jen Ukrajina, která dostávala ročně průměrně 1 miliardu v dolarech tím, že přes ni vedly ruské plynovody a ropovody do Evropy, se obávala o ušlý zisk, v případě funkčního Nord Streamu. Byli i další, kteří mohli touto katastrofou obohatit, protože mohli dodávat do Evropy svůj vlastní, předražený plyn.
Hodně z nich ale brzy pochopilo, že nejvíc tím získává Amerika a společně ukazovali na Spojené státy, už kvůli nediplomatickým výrokům jejich hlavních představitelů.
Vyskytlo se rovněž několik nepochopitelných okolností. První z nich byla, když Rusku nebylo dovoleno zúčastnit se prohlídky plynovodu a nebyl jim k němu povolen přístup. Rusové byli naprosto z vyšetřování vyřazeni. Švédsko, Dánsko a Německo dělali vlastní šetření a Rusům odmítli sdělit jeho výsledky.
V současné době stojí celá záležitost na mrtvém bodě. Rusové se sice dožadují vyšetřování OSN, ale jako obvykle, nikam se s tím nedostávají. Jisté americké noviny vyjádřily obavy, že kdyby Rusové začali vedení opravovat, co tam as v moři najdou? Rusové mají to nejlepší zařízení pro podmořské pátrání, což jsou sonarové sensory, které vedou podél celého potrubí a k informacím, které tyto produkují, nemají západní vyšetřovatelé přístup. Možná proto je jim zabraňováno v přístupu k potrubí!
Přes to přese všecko, ruský President Vladimír Putin oznámil, že dodávky plynu do Evropy mohou pokračovat skrze část Nord Stream 2, která nebyla výbuchem zničena, ale nikdo na to nereagoval. Všichni seděli pevně a zatvrzele na vratkém člunu bláhového, dětinského přesvědčení, že sebezáhuba je sladká pomsta Rusku.
Další důkazy a svědectví
Nutno dodat , že při průzkumu zničeného potrubí našli Švédové zbytky výbušnin, kterých prý muselo být několik set kilogramů. Našli také nějaké „cizí předměty,“ ale nepochlubili se co tyto jsou. Jakékoliv hmatatelné důkazy mohou posloužit k nalezení a usvědčení viníka, což Švédové dobře ví a zjevně zkoušejí něčemu takovému zabránit. Což ukazuje na to, že dobře ví, kdo je pachatel a že jsou si vědomi, že mají veškeré důvody se ho obávat.
Další záhada je sms zpráva tehdejší anglické Premiérky Liz Truss, která textovala americkému Ministrovi zahraničí Blinkenovi. Truss tehdy napsala: „Je to hotovo“ (It’s done), což může znamenat cokoliv, ale jelikož pouhou minutu před tím vybuchl ruský plynovod v ceně mnoha miliard euro, tak můžeme usuzovat, že se jednalo o tuto sabotáž.
Po několika týdnech šetření došlo ruské Ministerstvo obrany k závěru, že Britové byli nejen zúčastněni v plánování útoku na Nord Stream, ale že se ho i zúčastnili.
POKRAČOVÁNÍ
 
The post Seymour Hersh: Jak Amerika zničila plynovod Nord Stream first appeared on Pravý prostor .


Nejčtenější za týden