KAPACITA lůžek intenzivní péče se u nás blíží vyčerpání

KAPACITA lůžek intenzivní péče se u nás blíží vyčerpání

V nejbližších dvou týdnech hrozí v ČR absolutní vyčerpání kapacity lůžek intenzivní péče. V nemocnicích je 6573 nakažených, rekordních 1329 z nich je ve vážném stavu. Na úterní tiskové konferenci to oznámilo Ministerstvo zdravotnictví (viz ZDE ).
Žádost Německu o pomoc
„Kapacita lůžek intenzivní péče se blíží svému absolutnímu vyčerpání. Velká část naší republiky se dostane v nejbližších dvou týdnech fakticky do vyčerpání existující kapacity. Česká republika ještě v takové situaci nikdy nebyla, ” varoval náměstek ministra Vladimír Černý. Navrhl již proto ministrovi Blatnému, aby vláda oficiálně požádala Německo předběžně o zahraniční pomoc. Zatím se tak ale dosud nestalo, protože kapacita lůžek ještě nebyla z 90 procent vyčerpána, není to ovšem daleko.
Důsledek pandemie
Podle něj za neutěšený stav v nemocnicích nese vinu pandemie, nikoliv politici. „Je to nutné vnímat jako důsledek pandemie,” uvedl. Za pondělí přibylo v Česku 11 233 nakažených, zhruba o 2300 více než před týdnem. V nemocnicích se s nákazou COVID-19 aktuálně léčí 6573 nakažených , což je zhruba o 400 víc než k pondělnímu ránu, ve vážném stavu je rekordních 1329 hospitalizovaných. Protiepidemický index je na úrovni 75 bodů. Na umělé plicní ventilaci je v současnosti 662 pacientů a připojeno na mimotělní oběh je jich 21.
Chybí personál
Podle Černého existuje několik možností, jak systém rozšířit v případě dalšího zhoršování situace. Jednou z nich je další navyšování lůžek na JIP, avšak potenciál to má velmi omezený. Hlavním problémem je totiž nedostatek kvalifikovaného personálu , který chybí v nemocnicích dlouhodobě. Zdravotnickým zařízením by pak podle Černého mohli vypomoci ambulantní specialisté či studenti zdravotnických škol. Další možností by mohlo být využívání lůžek v nestátních nemocnicích či převážení pacientů do zahraničí.
Zpracoval Rudolf Hruboň

Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET


Dnes nejprohlíženější