Maďarsko odmítlo zatknout Putina
RSS

Maďarsko odmítlo zatknout Putina

Poté, co Mezinárodní trestní soud (ICC) minulý pátek vydal zatykač na prezidenta Vladimira Putina, Maďarsko prohlásilo, že ruskou hlavu státu nezatkne, pokud by vstoupila na území země. (Foto: Flickr)Šéf štábu maďarského premiéra Viktora Orbána Gergely Gulyas čtvrtečním prohlášením „šokoval“ evropské spojence. „Můžeme se odvolat na maďarský zákon a na jeho základě nemůžeme ruského prezidenta zatknout…, protože statut Mezinárodního trestního soudu nebyl v Maďarsku vyhlášen,“ řekl Gulyas.Poznamenal, že maďarská vláda si zatím „nevytvořila postoj“ k otázce zatykače ICC. Odpor k možnosti zatčení Putina však není v případě Maďarska překvapením, vzhledem k Orbánovým soustavným varováním, že NATO „směřuje“ k válce s Ruskem a že je třeba tuto soustavnou eskalaci zastavit.
Medveděv vzkazuje Německu: Při zatčení Putina vám vyhlásíme válku
Gulyas se na tento postoj odvolával ve svém pátečním vystoupení a vysvětloval: „Tato rozhodnutí nejsou nejšťastnější, protože vedou věci k další eskalaci, a ne k míru, to je můj osobní subjektivní názor.“Vzhledem ke kritice, která se na rozhodnutí haagského soudu snesla, označila CNN tato slova za „sympatická“ Kremlu. Budapešť však Západ soustavně vyzývá, aby se vážněji zabýval mírovými jednáními. Úřad maďarského prezidenta tak reagoval na prohlášení německé vlády ze začátku tohoto týdne, že bude jednat na základě zatykače a Putina zatkne, pokud se někdy rozhodne přiletět na německou půdu.Kreml zároveň varoval, že je připraven zaútočit na jakoukoli zemi, která přistoupí k zatčení ruské hlavy státu.
McFaul: Zatykač na Putina bude platit do konce jeho života
V létě má Putin navštívit Jihoafrickou republiku, signatáře Římského statutu z roku 1998, kterým byl zřízen mezinárodní soud…Vzhledem k tomu, že Mezinárodní trestní soud nemá policejní složky, jakýkoli skutečný pokus o zadržení Putina by byl rozhodnutím vlády, takže není třeba dodávat, že by jej nemohly prosadit pouze orgány Mezinárodního trestního soudu.Jednoznačně to však komplikuje Putinovu možnost cestovat do evropských nebo jiných hlavních měst, která s ICC spolupracují. To také znamená, že by to mohlo bránit mírovému úsilí v případě, že by se Putin rozhodl osobně se zapojit do jednání nebo diplomacie v některém evropském městě.
ICC chtěl stíhat Američany za válečné zločiny, pak přišla nečekaná věc
Jihoafrická republika je mezitím nervózní ze srpnového summitu BRICS, vzhledem k tomu, že se očekává Putinova účast:„Jako vláda jsme si vědomi své právní povinnosti. Nicméně v době od nynějška do summitu budeme nadále jednat s různými příslušnými zainteresovanými stranami,“ uvedl mluvčí Vincent Magwenya.Putinova návštěva sice nebyla oficiálně potvrzena, očekává se však, že se 15. summitu BRICS zúčastní, stejně jako tomu bylo v roce 2013.
Francie přislíbila 500 tisíc eur na financování Mezinárodního trestního soudu pro vyšetřování zločinů na Ukrajině
Podle dalších informací agentury Reuters „by však taková návštěva postavila Ramaphosovu vládu, která neodsoudila ruskou invazi na Ukrajinu, do nejisté pozice po zatykači, který v pátek vydal Mezinárodní trestní soud (ICC)“.Zdroj: usnews.com
Článek Maďarsko odmítlo zatknout Putina se nejdříve objevil na AC24.cz .


Nejčtenější za týden