Bezpečnost domácnosti

Bezpečnost domácnosti

Zdar Defensáci, přispěji nějakou trochou do mlýna….. Furt tu čteme, jak nás sere vláda, co je to za bandu hoven…ano s tím souhlasím! Občas si rád počtu o nějakých kárách, taky supr! Články RedGuye taky špica.

Teď malinko z jiného soudku, protože v mé profesi vidím občas některé věci o krůček až dva napřed….a to, co se týče i bezpečnosti. Pominu bezpečnost v zaměstnání, od toho máme řádná školení atd. Ale zaměřím se na bezpečnost domácnosti, jelikož zjišťuji, že je v mém okolí spoustu jelit, i poměrně vždělaných, co na vše serou a až se něco doma posere, tak se taky poserou.
Samozřejmě doma se může stát cokoliv, od úrazu, přes požár, unik vody, problém s elektrikou. Změříme se jen na ta základní nebezpečí, domácí dílnu, pilu, cirguly sem tahat nebudeme. Jsou mezi náma typy lidí, kteří při řešení problému zaujmou různé stavy, stav se násobí v závislosti na vyhrocení situace.
Nejhorší je typ zámrzka – zpanikaří, neví, co má dělat, většinou se zasekne s vytřeštěnýma očima a bezhnutě čumí s tlamou do kořán. Takový člověk je zpravidla v prdeli, nic na něj nefunguje.
Druhý typ je panikařící, chtěl by něco udělat, ale absolutně neví, co má dělat, případně když ho něco napadne, tak neví, jak to použít.
Třetí typ je akční, dokáže si ujasnit priority, posloupnost úkonů a dokáže nebzpečí eliminovat v zárodku, nebo aspoň zabránít větším škodám, či újmě na zdraví své, nebo někoho jiného.
Napíšeme si pár věcí, které by se mohli hodit v každé domácnosti, já přistupuji konkrétně k mému domu, jsem na vesnici, bez plynu kotel na tuhá paliva.
Je dobré si tyto pravidla cca 1 – 2x ročně projít s rodinou i s děckama.
Požár
Největší riziko, ať od elektriky, přímotopů, kotle na TP, komínu, děcek, kuchyně a já nevím čeho.
– hasící přístroje, pokuď máte v domě více podlaží, v každém podlaží nejlépe dva hasící přístroje (může být malý + velký) , jejich umístění je nejlepší v dobře přístupném místě, kde by se dalo dostat i v případě začínajícího zakouření – napr.chodba, nebo blízko kuchyně. Každý přístroj mít umístěný na různých koncích např. chodby. Blízko kotelny – ne v ní! V případě požáru v kotelně se do ni budete těžko dostávat!
Pořídit přístroj s kterým lze hasit i elektro do 1000V, protože např. děcko, nebo žena nebude přemýšlet, zda může použít ten a nebo ten typ, nedokáže si v panice uvědomit následky styku s elektřinou.
Vždy seznámit rodinu s ovládacími prvky hasičáku, pojistkami a říct, jak s ním zacházet. Je dobré třeba nějaký starý si vyzkoušet, aby viděli, kde to mají čapnout a jak se to chová, když to „chrlí“
– Zdůraznit, že se mají chránit před kouřem, v případě požáru se pohybovat ve dřepu, pod úrovní toxického kouře.
– V případě plynového sporáku ukázat, kde je hlavní uzávěr plynu a že v případě požáru v kuchyni nejprve uzavřít přívod plynu.
– V případě elektrického sporátku ukázat, kde se nachází hlavní jistič a v případě požáru vše shodit.
– Dbát na bezpečné umístění spotřebičů: např takový topinkovač. Ženská vyndá kukuřičné, či jiné „fitness“ chlebíčky, zjistí, že jsou vlhké, tak co ji nenapadne? Dá je do topinkovače usušit. Samozřejmě tenký matroš to neustojí a začne hořet. Topinkovač je umístěn u lednice na
které jsou navěšeny malby dítka, ty okamžitě chytnou a pak od ních třeba záclona. Je to vše okamžik vteřin, FAKT!
– Pokuď máte karmu, koupit čidla CO2.
– Detektory kouře – bacha na umístění, ať třeba kolem kotelny, či kuchyně, kde se k nim může dostat kouř z kotle, nebo pára z hrnce.
Není větší prdel, než vyjevená ženská, snažící se umlčet šílené decibely detektoru.
Elektrika
– Vysvětlit základní zákonitosti elektriky, v kopelně nezapomenout na proudový chránič a stejně tak doporučuji použít pro napájení
do zahrady – konkrétně třeba filtrace bazénu, či různá čerpadla.
– Ukázat ženě i děckám, kde jsou hlavní jističe a v případě průseru je okamžitě shodit. Nad tyto jističe napsat poznámku, či je nějak
označit, aby v případě paniky věděli, kam hrábnout.
-Samozřejmě kontrola dotažení šroubů u hliníkových drátů, ale neuškodí ani u mědi.
-Bacha na levné prodlužovačky „mrdiny“ v akci z kaufu a pak následné napojení vysokoodběrových spotřebičů.
Voda
Tady toho moc nevymyslíme, stačí jen vědět, kde je hlavní uzávěr, nad něj třeba udělat popisek s šipkou směr otevřeno/zavřeno
Kotelna
Tak tady je to zajímavé, to už je vyšší dívčí, mám kotel na TP Dakon, dá se říct, že jsem ostřílenej kotelník, ale občas mě dokáže překvapit. Mám topení fungující samotíží, takže odpadá starost o čerpadlo.
Kotel je v případě správné údržby bezpečný, ovšem topení v každém kotli má své zásady!
Nebudu zde rozebírat dobytky, co topí ředidly, plasty a já nevím, čím.
Je dobré popsat kohouty jednotlivých rozvodů a obsluze (zpravidla ženě) vysvětlit, co který má zafunkci a třeba udělat cedulky s popisem. V případě, že je chlap někde na služebce, chce zatopit, tak z toho je baba na větvi.
Naučit ji zásady manipulace se žhavým popelem, jak ho vyndat, kam ho umístit, aby nevznikl požár.
– Jak kotel roztopit a úroveň naplnění dřevem/uhlí.
– Ojeby, kterak s ní dokáže kotel vymrdat a poškádlit ji. Ať je to polootevřený rošt a vysypané uhlí. Nedostatečné roztopení.
– Zaseknuté uhlí v násypce, zpravidla už při menším množství uhlí v násypce, kdy se v ní nahromadí plyny a při otevření deklu, kdy se tam dostane vzduch následuje výbuch. Otevřít nejprve kontrolní otvor, v případě zakouření uzavřít regulátor a dekl otevřít na cca 3-4 mm a nechat „vcucnout kouř“ do kotle. Kontrola skrz kontrolní otvor!
– Co dělat, když se teplota vody dostane k bodu varu.
– Pro chlapy – pravidelná údržba kotle, čištění, čištění otopných desek, čištění komínu.
– Udržovat čistotu v kotelně, hořlavý matroš neumisťovat ke kotli. Nepochopim kokotora, který dolejvá benzín do pily, nebo motorky u kamen, to fakt škatule nebere.
Bojler
– občasná kontrola, protože občas s váma vyjebe termostat a i ten ochrannej. Co dělat, když je bojler přehřátej, okamžitě shodit jistič, vypustit převařenou páru co nejvíce kouhouty na teplou vodu. V místonostech, odkud budete páru vypouštet se bude voda kondenzovat, takže místnost bude zcela mokrá a to všude!
Bouchačky
Kdo je správnej vesničaň, má nějaký to bouchadlo pro strýčka příhodu. Samozřejmě s mlaďatama se to komplikuje. Je potřeba trezor.
Když nemá drahá polovička zbroják, tak je dobrý ji naučit s tím zacházet a i mláďata naučit, ze brokárna nezabíjí sama od sebe, ale někdo ji musí ovládat. Naučit je základní zákonitosti.
Tak to by na začátek stačilo, jako okénko do bezpečnosti domova, něco můžete doplnit, či mě opravit v diskusi.
Bezpečnosti zdar!
 


28.02.2021 Pan HAJZL
 

Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET


Dnes nejprohlíženější