Nejvyšší americký generál: Pentagon cvičí vůdce převratů v Africe
RSS

Nejvyšší americký generál: Pentagon cvičí vůdce převratů v Africe

Generál Michael Langley, velitel velitelství USA v Africe (AFRICOM), byl ve čtvrtek vyslechnut poslancem Mattem Gaetzem (R-FL) ohledně afrických vojáků, kteří absolvovali americký vojenský výcvik a poté provedli státní převrat. (Foto: Youtube / R-FL)Langley trval na tom, že pouze „velmi malý počet“ Afričanů, kteří absolvují americký výcvik, se později zapojí do převratů proti civilním vládám, a uvedl, že programy se zaměřují na „základní hodnoty“.
WHO svolalo setkání kvůli prvnímu výskytu viru Marburg
BREAKING: The leader of U.S. military’s Africa Command states our government shares “core values” with military coup leaders. These SAME coup leaders were trained by our own Armed Forces! pic.twitter.com/boGYfQ6csb — Rep. Matt Gaetz (@RepMattGaetz) March 23, 2023 Na Gaetzův dotaz, zda USA sdílejí „základní hodnoty“ s guinejským vůdcem převratu plukovníkem Mamadym Doumbouyem, Langley odpověděl: „Rozhodně… V našem programu je tomu tak.“ Doumboy a jeho jednotky provedly v roce 2021 převrat, zatímco v zemi působily americké zelené barety, které je cvičily, a dodnes Guineu vede.
Jak se ve skutečnosti těží kobalt pro elektromobily a chytré telefony?
Gaetz se rovněž zmínil o převratu v Burkině Faso v lednu 2022, který vedl podplukovník Paul-Henri Sandaogo Damib, jenž se dlouhodobě účastnil amerických výcvikových cvičení. Později téhož roku, v září 2022, byl Damib svržen při dalším převratu, který vedl kapitán Ibrahim Traore. Na dotaz novináře Nicka Turse, zda Traore také absolvoval americký výcvik, Pentagon odpověděl, že neví.V článku pro Responsible Statecraft Turse uvedl, že od roku 2008 se vojáci vycvičení v USA v Africe „pokusili o nejméně devět převratů (a nejméně v osmi případech uspěli) v pěti západoafrických zemích, včetně Burkiny Faso (třikrát), Guineje, Mali (třikrát), Mauritánie a Gambie“.
Východní Afrika se nenávratně odděluje od Afriky
Langley zdůraznil, že mezi „základní hodnoty“ , na něž se výcvik AFRICOM zaměřuje, patří „respekt k civilní správě“ , a uvedl, že velení bude „pokračovat v našem vytrvalém ujišťování, že v sobě ukrývají demokratické normy, demokratické hodnoty, apolitičnost“ . Gaetz řekl, že tyto hodnoty se nedrží.


První africký stát se prodejem více než 100 tanků přidal na stranu „vyzbrojené Ukrajiny
„Před chvílí jste řekl, že s plukovníkem Doumbouyou sdílíme základní hodnoty. To jste řekl před chvílí v odpovědi na mou otázku a zdá se, že jeho základní hodnotou je vedení převratu. Takže si nemyslím, že se to uchytilo. Myslím, že bychom měli alespoň vědět, v kolika zemích cvičíme pučisty,“ řekl.Zdroj: antiwar.com
Článek Nejvyšší americký generál: Pentagon cvičí vůdce převratů v Africe se nejdříve objevil na AC24.cz .


Nejčtenější za týden