Glosa MM: Za všechno může Babiš a Putin …
RSS

Glosa MM: Za všechno může Babiš a Putin …

MIROSLAV MACEK
Nabízím českým novinářům a redaktorům, stejně jako vládním politikům, nové české výstižné a zvukomalebné slovo, kterým mohou jednoduše a stručně popsat jakýkoli problém nebo odpovědět na jakoukoli otázku: ZAMUBAPU.
Čím si vysvětlujete vysokou cenu vajec? Zamubapu.
Jak byste popsal důvody demonstrace na Václavském náměstí? Zamubapu.
Musíme bezpodmínečně zvýšit daně. Zamubapu.
Za všechno může Babiš a Putin…
Zelenskyj vytkl civilistům, že se chovají, jako kdyby už válka skončila, zní jeden ze včerejších titulků.
Jestli to náhodou není tím, že to jejich válka nikdy nebyla, dodávám.
Policejní prezident Martin Vondrášek:
„V případě, že někdo začne schvalovat ruskou agresi na Ukrajině a válečné zločiny, které jsou tam bezesporu páchány, tak začne překračovat zákon a policie musí zakročit.“
Schválně vyzkouším, zda překračuji zákon:
Schvaluji americkou agresi v Iráku a Libyi, nemluvě o Vietnamu a dalších zemích, a „kolaterální ztráty“, které tam beze sporu nastaly.
Setkání čínského prezidenta s ruským prezidentem v Moskvě dostalo Bidenovu administrativu do nepříjemného postavení: dva hlavní odpůrci USA diskutovali mírový návrh pro Ukrajinu, který Spojené státy pokládají za nepřijatelný a tváří se, že neexistuje. Sloupkař Bloombergu Ian Marlow napsal po návštěvě Washingtonu o důsledcích takového postoje.
Američtí vládní představitelé pompézně veřejně vyjádřili nad čínským návrhem hlubokou skepsi a tvrdí, že zastavení palby by poskytlo Moskvě čas zabezpečit lépe své územní zisky. Nicméně setkání dvou amerických protivníků a jejich návrh zastavit palbu způsobil nejistotu a obavy, ačkoli tyto pocity zůstaly kamerám skryty.
Člen americké administrativy, který si nepřál být jmenován, řekl Bloombergu, že čínský návrh zahnal USA do rohu, neboť pokud bude americká administrativa tento návrh ignorovat, umožní tak Číně a dalším státům, které jsou již z konfliktu a následných ekonomických škod unaveny, poukazovat na to, že Washington si mír nepřeje.
Pokud USA plán odmítnou, Peking začne prostřednictvím medií poukazovat na to, že si USA obecně příměří a mír nepřejí, říká Bonnie Lin, pracovník Centra strategických studií, který dříve pracoval pro Pentagon.
Podle dalších expertů vložil tento návrh oběma státům do rukou další trumf – ukazovat při každé příležitosti USA v tomto negativním světle.
Bidenova administrativa se snažila od počátku konfliktu tuto čínskou snahu ignorovat, ale opak se stal pravdou. Čína nalézá vděčné posluchače svého diplomatického úsilí po celém světě a posiluje také v nezápadních zemích svůj obraz vlivného přítele Moskvy.
Washington bude muset v každém případě reagovat a ne vše ignorovat. Pokud by tak nadále činil, znepřátelí si tím, vyjma své nejbližší spojence, celý svět, což by mělo katastrofální důsledky, a to primárně uvnitř USA.
 

MACEK Miroslav
The post Glosa MM: Za všechno může Babiš a Putin … first appeared on .


Nejčtenější za týden