Chcimírové jako Stalinovy děti?
RSS

Chcimírové jako Stalinovy děti?

VIDLÁK
Komentátor Alexandr Mitrofanov napsal text, že v Ruské federaci je opět na vzestupu kult diktátora Josifa Stalina, který má na rukou krev milionů lidí, především obyvatel Sovětského svazu, které nechal umučit hlady, utýrat v táborech v SSSR známých pod označením gulag nebo je nechal zastřelit. Podle něj dnes Stalinova politika zažívá renesanci v podobě ruského útoku na Ukrajinu. Myslíte si, že je toto přirovnání namístě?

.
Nemyslím si, že by Rusko zaútočilo na Ukrajinu kvůli kultu Stalina. Rusko na Ukrajinu zaútočilo, protože se tamní režim obával, že Ukrajina vstoupí do NATO a díky tomu vznikne základna, ze které by se dala odpálit jaderná raketa na Moskvu, která by dopadla tak rychle, že by nestihli Putina vzbudit, aby “zmáčknul jaderný knoflík”. Je to samozřejmě velmi zjednodušený pohled. 
.
Ale Stalinův kult na vzestupu skutečně je. Mám své zprávy z Ruska. Tak je to vždycky, když se Rusové cítí ohrožení. To pak zapomínají na to, že žijí v henté dikatutře, zapomínají na to, že se chtějí mít dobře, zapomínají na všechny hříchy svých vládců, chápou se zbraní, nepřátel se nelekají a na množství nehledí. Před Stalinem měli celou řadu podobných kultů. Dimitirj Donský, Ivan Hrozný, Dimitrij Požarský (u jeho sochy Putin skládá prezidentskou přísahu), Petr Veliký, generál Suvorov… a mohl bych pokračovat až k tomu Stalinovi. 
.
Pro Rusko jsou totiž evropské dějiny k uzoufání nudné. Vždycky se tu najde někdo, kdo Evropu sjednotí proti Rusku, pak se rozjedou tam do stepí, slavně vítězí, už už jsou v Moskvě… a pak dostanou strašně na budku. V Evropě se změní režimy i hranice… a celé to začne znovu. .V souvislosti s válečným konfliktem na Ukrajině vyslovuje řada osobností názor, že i špatný mír je lepší než válka. Jak to vidíte vy v rovině obecné i v souvislosti s válkou na Ukrajině?
.
To záleží, kdo vyhraje. Po Druhé světové se ukázalo, že pro Německo by byl špatný mír rozhodně mnohem lepší než dobrá válka. Špatný mír doporučuje devět z deseti států, které svojí válku prohrály. Špatný mír doporučují všichni Pyrhové, kteří vědí, že i vítězství může zničit zemi. Špatný mír doporučují ti, kteří lidský život hodnotí poněkud výše, než věčné hodnoty, které zpravidla vydrží sotva dvě generace. Špatný mír doporučují ti, kteří lidskou krev oceňují lépe, než neměnné hranice, které se ale posouvají imrvére. 
.
Ti, co hodlají slavně zvítězit, ti mají raději tu dobrou válku. Zpravidla jim osobně nic nehrozí, v blátě umírat nemusejí, jen tam ženou jiné. A protože obě strany v tomto konfliktu stále věří, že vyhrají, tak se jim do špatného míru nechce. A nebo ho prostě nemohou udělat, protože mír by ohrozil prezidentská křesla a ministerské posty. Občané by se mohli ptát, k čemu bylo, obětovat desetitisíce lidí a stamiliardy peněz, kvůli prohře.
.
Papež František i řada významných politiků i světově uznávaných osobností opakovaně volají po dosažení míru na Zemi a cestu vidí v uzavření příměří na Ukrajině a v postupných jednáních o míru. U nás jsou takoví lidé nazýváni a “nálepkováni” jako “Chcimírové”. Např. veřejnoprávní Česká televize uvedla v souvislosti s protivládní demonstrací Česko proti bídě reportáž s názvem “Chcimírové 2023” – a nazvala demonstraci jako „tzv. demonstraci proti bídě“, ale především proti pomoci Ukrajině. Co o tom soudíte?
.
Já tam na té demonstraci také byl a mluvil jsem o ekonomických tématech. Mluvil jsem o drahých potravinách, zvyšování daní, mluvil jsem o nepovedeném deštníku proti drahotě, kritizoval jsem vládu za zbídačení této země a slovo Ukrajina jsem vůbec neřekl. Můj projev se lidem líbil a reagovali na něj velice dobře. Navíc bych naprosto jednoduše řekl, že kdyby vláda nezbídačovala důchodce, kdyby nenechávala podnikatele v nejistotě, co bude, kdyby nemetaforovali, že jsme ve válce, kdyby nenechali Řehku mluvit o mobilizaci, kdyby se snažili zajistit rozumné ceny energií…  tak by lidem celkem nevadilo, že ještě pomáhají Ukrajině.
.
Prezident Pavel prohlásil ve svém novém podcastu s názvem Podhradí: „Nelze už lidem říkat jen dobré zprávy, nebo které se jim budou hezky poslouchat. Teď opravdu není prostor pro to, aby si politici sami utvářeli prostor pro kladné body od voličů.” Vypadá to jako prezidentův “comingout”, kdy se doznal, že během kampaně voličům lhal, aby získal jejich hlasy, ale teď už si bude dělat jen svou “politiku” bez ohledu na občany, kteří ho volili. Jak to vidíte vy?
.
To jsme přece všichni předpokládali, ne? Všichni jsme věděli, na čí straně Petr Pavel je. Jen jsme mu dali šanci, aby ukázal svojí nadstranickost a prezidentování všech. Moje očekávání pan prezident nezklamal. Jen bych si narozdíl od něj nebyl tak jistý, že se voličům dají dlouhodobě říkat špatné zprávy. Obzvlášť, když ty špatné zprávy vznikají špatnou hospodářskou politikou vlády. Je hrozně hezké říkat voličům pravdu, že “docházejí prachy.” Ale voliči si také dělají obrázek, proč docházejí. Nejsem si jistý, že reklamy ODS na fejsbůku, jak skvěle to dělají, postačí, aby si to myslela i veřejnost. Jednoho dne by mohli zjistit, že sice lidem říkali špatné a pravdivé zprávy, ale stejně budou občany pohnáni k odpovědnosti. 
.
Prezident Pavel pak během vysílání přidal ještě jednu poznámku k organizátorům demonstrace: „Bude to také chtít být razantnější k organizátorům těch akcí, protože oni se neustále schovávají za svobodu slova, ale dost často jsou ta jejich slova už za hranou podněcování k násilí, podněcování k destrukci systému. A tady by asi mělo být jasno, co je ještě přijatelné a co už není.” Redaktoři serveru Prvnizpravy.cz mapovali průběh celé demonstrace Česko proti bídě, ale žádné výzvy k násilí nezaznamenali. Vy jste byl jedním z řečníků na zmíněné demonstraci, co jste zaznamenal vy a jak hodnotíte tato slova prezidenta Pavla?
.
Aneb, když vám dojdou argumenty, začněte nálepkovat. Začíná mi to tady připomínat dobu těsně před husitskou revolucí. Na demonstraci přijedou taťkové a  maminy, kteří se bojí o práci a přestávají vidět budoucnost. A prezident je označí za rozvraceče. Já jsem na demonstraci viděl skvělou atmosféru, jak před tak i po demonstraci jsem byl mezi lidmi, cítil jsem se mezi nimi naprosto bezpečně, podal jsem si ruku se stovkami usměvavých lidí, kteří přijeli, řekli svůj názor a zase odjeli. Ani jedno auto nehořelo, ani jedna výloha se nerozbila, žádná popelnice nebyla převržená. 
.
Ale v jednom bych souhlasil… většina demonstrantů by neměla nic proti, kdyby vláda i s prezidentem skončila na smetišti dějin. Akorát jsou to skuteční demokraté, neberou zákon do vlastních rukou, nýbrž využívají svého práva daného ústavou.  
.
Vidlák pro prvnizpravy.cz
The post Chcimírové jako Stalinovy děti? first appeared on Pravý prostor .


Nejčtenější za týden