Česká obchodní inspekce pokutovala obchodní řetězec Globus za to, že na své čerpací stanici ve Brně prodával opakovaně špatnou naftu. Pokuta je skutečně rekordní a činní 2 miliony korun. Prohřeškem byla téměř desetkrát překročená hodnota oxidační stability, který může způsobit poškození palivového systému vozidla.
Odběr vzorků na samoobslužné čerpací stanici Globus-tankomat, v brněnské Hradecké ulici proběhl třikrát. Dne 21. 9. 2022 nevyhovělo dražší prémiové palivo diesel plus v ukazateli „oxidační stabilita motorové nafty“. Naměřená hodnota činila 290 g/m 3 , zatímco příslušná hodnota má činit maximálně 33 g/m 3 . Vzorek odebraný 23. 9. 2022 vykázal hodnotu 91 g/m 3. Vůbec nejhůř dopadla zkouška u vzorků nafty odebraných 27. září 2022. V jednom případě to bylo 321 g/m 3 a v druhém dokonce 354 g/m 3 . Tedy více než 10 krát více než povoluje norma. V rozhodnutí o uložení pokuty Česká obchodní inspekce (ČOI) konstatuje, že Globus takto vysoce závadné nafty prodal přinejmenším 13 789 litrů. To je pro představu zhruba třičtvrtě objemu automobilové cisterny.
Oxidační stabilita hodnotí odolnost nafty proti chemickým změnám doprovázených tvorbou úsad při dlouhodobém skladování a při vystavení zvýšeným teplotám. Z výsledku zkoušky lze usuzovat, jak velkou tvorbu nerozpustných látek a následně úsad lze očekávat. Nevyhovující výsledek oxidační zkoušky ukazuje na nestabilní produkt, který může způsobit poškození palivového systému vozidla. Úsady vytvořené v naftě v důsledku oxidační nestability podle množství a charakteru mohou způsobit ucpání palivového systému a zvýšené opotřebování nebo poškození citlivých hydraulických prvků palivového systému.
U klasických minerálních paliv byl problém s oxidační stabilitou prakticky vyřešen používáním vhodně upravených ropných frakcí a automobilový benzin i motorovou naftu bylo možné skladovat i po dobu několika měsíců. S příchodem biopaliv a zejména tedy s příchodem bionafty a jejím přídavkem do čistě minerální motorové nafty se oxidační stabilita motorové nafty zhoršila natolik, že ji není možné skladovat po dobu delší než 3 měsíce od data výroby.
Pokuta pro Globus nebyla zdaleka jediná, kterou ČOI v poslední době postihla provozovatele čerpacích stanic. Další najdete na Kverulantově mapě 50 míst, kde je lepší netankovat . Mapa i seznam byly sestaveny ze zdrojů České obchodní inspekce a aktualizovány 30. března 2023.
Pravidelné zveřejňování výsledků kontrol benzinových stanic je především Kverulantova zásluha, když se mu podařilo změnit letitou praxi ČOI. To vedlo k zásadnímu zvýšení kvality tankovaných paliv.