Svět ruskýma očima 704
RSS

Svět ruskýma očima 704

Utajený smysl návštěvy Si Ťin-pchinga u Michaila Mišustina a pozdvižení na Západě
Emil Bojev
24. března 2023
Politická a hospodářská izolace Ruska úplně zkrachovala. Si vyjádřil postoj Pekingu a dal jednoznačný signál všem zemím z okruhu čínských partnerů, a to je většina zemí světa, že americký výklad „budoucnosti bez Ruska“ je fikce.
Vůdci Ruska a Číny potvrdili, že stojí „zády k zádům v rovné a nedělitelné bezpečnosti“. Si prohlásil, že upevnění a rozvoj vztahů Číny s Ruskem je „strategická volba Číny vycházející z jejích vlastních zájmů a obecné tendence ve vývoji světa“.
„Rusko a Čína tvrdí, že je to svazek bez hranic a zřejmě to myslí vážně. V tom vězí skutečný problém, který není závislý na tom, co probíhá na Ukrajině,“ řekl bývalý poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost Bolton novinám Telegraph.
Američtí novináři Simmonsová a Ramsay uvažují: „Ruský prezident Vladimir Putin si zajistil podporu rozvojových zemí a na Západě učinil skutečný poplach tím, že odsoudil Amerikou prosazovanou zahraniční politiku … Si Ťin-pching a Vladimir Putin odsoudili tak zvaný geopolitický řád, vedený USA a mají podporu pro svoji vizi multipolárního světa, především mezi rozvojovými zeměmi.“
Ve světle těchto nikoli nepodložených, ale opožděných amerických starostí dává zvláštní smysl osobní návštěva Si ve vládě Ruska a u premiéra Mišustina. Proběhla druhý den státní návštěvy.
Setkání se Si a celou delegací se účastnila prakticky celá ruská vláda. Tvrdí se, že na setkání s Vladimirem Putinem i na setkání s vládou byla přítomna Nabiulina. Mišustin i Si mluvili o úspěších při vzájemném sbližování, obchodním obratu skoro 190 miliard dolarů v roce 2022, atd. Mišustin byl pozván do Číny na setkání s novým čínským předsedou vlády Li Čekiangem. Si Mišustinovi doporučil, aby přijel „co možno nejdříve“.
Ekonom Michail Chazin se domnívá, že Si svojí neobvyklou návštěvou předvedl všem úředníkům a podnikatelům v Číně, že „Mišustin a jeho lidé jsou dobří partneři a že jim věří. Je to pochopitelné, ale není to dost závažný důvod na tak velkolepý návrh, je to příliš povrchní na tak šokující návštěvu.“
Při hlubším pohledu se zdá, že se jedná o Mišustinovu osobnost, jeho nedávnou profesní minulost a úspěchy v minulé službě. Mišustin se nejprve stal systémovým inženýrem „ajťákem“. Trochu později získal ekonomické vzdělání a zabýval se organizací a převodem informací v daňové službě Ruska. Vytvořil nejlepší automatizovanou daňovou službu v Evropě. Odolnost ruské ekonomiky je také jeho osobní zásluha.
Hluboké znalosti a praktická zkušenost Mišustina sehrály rozhodující úlohu při vytvoření digitálního rublu v Rusku: předseda výboru Dumy pro finanční trh Anatolij Aksakov řekl, že zákon o digitálním rublu může být přijat již v dubnu tohoto roku. Zákon byl nyní přijat v prvním čtení a připravuje se do druhého čtení. S největší pravděpodobností bude v dubnu přijat.
Přítomnost Nabiuliny na jednáních je pochopitelná, neboť… klíčové aspekty modelu digitálního rublu (podle oficiálních stránek centrální banky):
Emitentem digitálního rublu je Ruská banka;
digitální rubl je závazkem Banky Ruska;
Ruská banka otevírá peněženky finančním organizacím a Federálnímu ministerstvu financí a také peněženky fyzickým a právnickým osobám podle jejich příkazu přes finanční organizace.
Pro klienty, finanční organizace a ministerstvo financí se otevírá s digitálními rubly jen jedna peněženka. Na umístění digitálních rublů v peněženkách se nevztahují úroky zůstatku. Prostředky v peněžence jsou klientovi dostupné prostřednictvím jakékoliv jiné finanční organizace, v níž je obsluhován.
Digitální alternativa k dolaru je tvořena tím, že je možné skupinu digitálních rublů označenou „z“ použít jako zlatý slitek v mezinárodním obchodě. Totéž je u digitálního jüanu a u digitálních měn BRICS. Tak existuje digitální alternativa dolaru. Je to zjednodušené, ale podstata je sdělena.
Již 23. dubna to v USA vřelo: Ministryně financí Yellenová ve čtvrtek vystoupila v rozpočtovém výboru sněmovny reprezentantů amerického Kongresu a prohlásila, že Rusko a Čína mají motivaci vytvořit alternativu k dolaru, ale těžko se toho domůžou. Řekla: „Jednoznačně chci, aby dolar zůstal světovou rezervní měnou. Rusko a Čína mají motivaci k vytvoření jiného systému, který umožní obejít dolar. Ale toho mohou velmi těžce dosáhnout. Jsem si jistá, že dolar zůstane světovou rezervní měnou ještě dlouho, nehledě na všelijaké snahy vytvořit systémy, které by jej obešly.“
Lze věřit, že dolar zůstane světovou rezervní měnou jen v jejich světě AUKUS, „civilizovaném světě“ Anglosasů a jejich politiků.
Patrně ve vládním domě Michail Mišustin detailně představil Si Ťin-pchingovi infrastrukturu digitálního rublu. Samozřejmě, že takový model není možno převést do Kremlu, seznámit se s ním je možno jen na místě. Proto musel předseda Si zajet za předsedou ruské vlády osobně.
Tady je důvod, proč je potřeba, aby Mišustin co nejrychleji navštívil Čínu. Si chce, aby koordinoval spojení ruské a čínské infrastruktury pro spuštění digitálních měn rychle. Zdá se, že operace je spuštěna a Anglosasové mohou o svůj dolar přijít co nevidět. Proto je Yellenová nervozní.
Je symptomatické, že ratingová agentura Moody´s varovala 24. března, že další otřesy v bankovnictví už nemusí Spojené státy ustát.
Převzato z Eadaily.com
***
„Začala druhá etapa“, označil Juškov další krok Ruska v ropné válce se Západem
Alexandr Dubinin
28. března 2023
Ekonom Igor Juškov řekl, že Rusko přešlo do druhé fáze ropné války se Západem.
Dokázalo zcela přesměrovat dodávky ropy, které byly zastaveny kvůli embargu USA a EU. Nedošlo ke snížení prodeje. Dnes míří vývoz do zemí Asie, Afriky, Jižní Ameriky a na Blízký východ. Uvedl to ministr energetiky Nikolaj Šulginov. Řekl, že jen dodávky do Indie se loni zvýšily 22krát.
Přitom měl Západ snahu ruský obchod s ropou znemožnit. Od 5. prosince 2022 přestala EU přijímat ruskou ropu dováženou po moři a země G7, Austrálie a EU omezily její ceny při její námořní dopravě na 60 dolarů za barel. Vedoucí odborník Fondu národní energetické bezpečnosti Juškov k tomu řekl, že i za těchto podmínek dokázala Moskva udržet objem exportu, a dokonce jej zvýšit. Nikdo to nečekal. Uvedl: „Podařilo se celkem rychle vrátit dřívější objem vývozu. Nejdříve několik týdnů po zavedení sankcí vývoz poklesl. V lednu byl obnoven a pak v lednu a v únoru dokonce narostl a vrátil se na úroveň před sankcemi.“
Pro tak prudký obrat muselo Rusko dočasně obětovat zisky z prodeje pohonných hmot. Moskva začala poskytovat výraznou slevu, aby našla nové trhy a vytlačila dřívější dodavatele. Povedlo se to v nejkratší možné době.
Nyní přešlo Rusko do druhé etapy ropné války se Západem. Druhým krokem bude vrácení zisků na úroveň, která byla před sankcemi. Moskva se o to snaží dvěma způsoby. První je postupné snižování slev na ropu. Nyní ve druhé etapě by se měla určit velikost této slevy. Cílem je zvýšit marži vývozu. Postupné snižování slevy bude trvat do konce roku 2023. Co se bude na trzích odehrávat, to se uvidí.
Dále se snižují náklady na dodávky ropy tím, že Rusko navyšuje množství ropných tankerů. Čím více jich ropu dopravuje, tím nižší je přepravné a roste marže celého exportu ropy.
I proto mimořádně velký pohyb ruských tankerů poplašil Západ.
Převzato z Politros.com
***
Gruzínský majdan a ruští emigranti
Eduard Fišman
30. března 2023
Američtí loutkovodiči se dlouho nechvástali, když v březnu přihlíželi na představení s ohněm v Gruzii, které pořádali jejich svěřenci s pokusem o svržení současné vlády.
Asi nebylo pro Washington dobré udávat za hlavní důvod pro rozeštvávání situace v Tbilisi tak nevýznamnou událost v životě, jako je protlačování „proruského“ zákona o zahraničních agentech (v podstatě okopírovaného z amerického zákona z roku 1938) parlamentem.
Nebylo povedené ani obsazení hlavních hrdinů do této estrády určené Američany: Nevídané je, že za hlavní síly najaté pro pogromy byli vybráni Ukrajinci a další cizinci z válečné zóny. Nejzajímavější bylo, že se v této společnosti ukázali i různí ruští utečenci. Ještě před několika dny bylo možné vidět za zády uprchlých synů vlasti i zástupce ruské nesystémové opozice, dávno včleněné do Gruzie.
Jednalo se například o zakladatele organizace s halasným názvem „Svobodné Rusko“ Kuroptěva provokatéra kontrolovaného velvyslanectvím USA v Tbilisi. Všechny své projevy končil otevřenou nebo zaobalenou výzvou ke svržení vlády v Rusku. Dále zde byl bývalý poslanec oblastního zákonodárného shromáždění v Novosibirsku Gordějev. Je na seznamu hledaných osob kvůli mezinárodním podvodům. Politický azyl získal v Gruzii. Mezi gruzínskými „bojovníky za svobodu“ se ukázal i odsouzený sadista Levšic, který ubodal mladé děvče a nikterak toho nelitoval. Po šesti letech ve vězení s přísnějším režimem se rozhodl dát se na politiku a pracovat pro Navalného. Začal se představovat jako vedoucí přípravy pozorovatelů ve federálním štábu a potom odešel do Gruzie.
Gruzínská vláda, která se snaží nějak vyžehlit vztahy s Ruskem, není nikterak nadšená účastí ruských emigrantů v březnovém spiknutí. Úplně stejně jako v republikách Střední Asie začínají gruzínské úřady uvažovat o tom, zda stojí zato držet u sebe emigranty z Ruska, kteří často žijí příliš dráždivým způsobem života pro zvyky místních obyvatel. Události v Gruzii ukázaly, že „politicky angažovaní“ hoši jsou ochotni se v kterékoliv chvíli připojit k ruské emigrantské opozici, být součástí agresívní masy a podporovat místní „revolucionáře“.
Převzato z Fondsk.ru


Nejčtenější za týden