Kalamita stále těsnější Unie

Kalamita stále těsnější Unie

ALEXANDER TOMSKÝ
Už po dva týdny jsou britská média pohlcena střetem mezi Evropskou komisí a britskou vládou ohledně zákazu exportu vakcín z EU (23. března), zejména firmy AstraZeneky, která má jednu továrnu v Nizozemí a částečně patří Británii.
Ta totiž investovala do výzkumu 65 milionů liber, a když Nizozemci odmítli firmu finančně podpořit, vložila do ní 21 milionů liber a má ve správní radě své zástupce. Vláda si zajistila dodávky a podařilo se jí už naočkovat 37 milionů dospělých, na první dávku čeká ještě 20 milionů těch mladších, méně ohrožených. Počet úmrtí tak spadl od 8. ledna téměř na nulu a karanténa se v Británii rozvolňuje, zatímco EU naočkovalo jen 16 procent obyvatel a nákaza se šíří.

Eurokraté se za svou snahu shodit své selhání na Británii stali terčem ostré kritiky i obav o budoucí vztahy s nepřátelskou Unií. Starosti si dělají hlavně konzervativci, kdežto ještě nedávno eurofilní levice je ve svém odsudku daleko tvrdší.
Je známo, že unionisté považují každou krizi za velkou příležitost k získání nových pravomocí a expanzi impéria. Aby ne, když má bruselská byrokracie značnou politickou moc a v popisu práce harmonizaci všeho pod sluncem.
Podle týdeníku The Economist došlo v minulém roce k „fatálnímu rozhodnutí, aby Komise nakupovala a rozdělovala vakcíny 450 milionům obyvatel.  Úředníci pod vedením Ursuly von der Leyenové zpackali vyjednávání s dodavateli vakcín , protože se obávali kritiky za předražený nákup, zapomněli si zajistit termíny dodávek a ustrašeně se handrkovali o zodpovědnost, kdyby mělo očkování uznané nejvyšší lékařskou autoritou (EMA) přece jen škodlivé následky“… „Katastrofu způsobily hádky, pomluvy vakcíny a vyhrožování blokádou exportu, neboť poškodily důvěru lidí v očkování. Kdyby byla Leyenová ministryní národní vlády, zcela jistě by musela podat demisi.“
V britském levicovém deníku The Guardian si s covidovým fiaskem dělá starosti politolog Hans Kundnani z ústavu Chatham House a problém definuje obecně. Evropská unie se tradičně a neodvratně potácí ve sporu technokratů a národních demokratů, označovanými levicí za populisty. „Legitimita Unie totiž závisí na výsledku, legitimita demokracie na výměně vlády. Když technokraté něco zbabrají, víra v Unii utrpí a volání po národní demokracii sílí. Fiasko s vakcínou image Unie dramaticky poškodilo.“
Levice dnes tvrdě kritizuje Brusel, jako by konečně pochopila, že byrokratická integrace problémy neřeší, ale vytváří.  Pravice a konzervativci jsou diplomatičtější a vybízejí vládu k velkorysosti a maximální vstřícnosti. Obávají se totiž, že animozita vůči brexitové Británii poškodí vzájemné vztahy i obchod, už v létě se objevily potíže s exportem potravin na kontinent a francouzské výpady proti Angličanům o dobré vůli nesvědčí.
Zatím se protesty proti „depolitizovanému vládnutí“ Unie během pandemie, kdy lidé drží s vládou a čekají na výsledek, nijak výrazně neprojevily, ale to je jen otázkou času, politici se za třetí vlnu nákazy, oběti na životech a jarní karanténu snadno nevymluví, úspěšné očkování vlád národních států — Ameriky, Izraele a Británie — má každý na očích.
Euroskeptická mračna se shlukují, první náznak se už objevil v Itálii, kde výrazně  roste podpora národně konzervativní strany Bratři Itálie pod vedením charismatické Giorgie Meloniové , která se v průzkumech umístila na druhém místě za euroskeptickou Ligou Salviniho.
Krize Unie opět vyjevila její konstrukční vadu: čím více integrace, tím menší akceschopnost. A mrtví žalují.

Alexander TomskýJak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET


Dnes nejprohlíženější