O porcování medvěda

O porcování medvěda

MONIKA ČÍRTKOVÁ
Nemáme sice ještě ani funkční volební zákon, ale když se podívám na jakýkoliv komentářový server, vypadá to, jako bychom měli jít volit hned zítra.

Průzkumy, úspěšnost, koalice, všude už se porcuje medvěd, který ještě běhá po lese.  Už jsem zde zmiňovala, že volební kampaň mne velice nudí. Ale kampaň mohu při troše snahy ignorovat. Všudypřítomným komentářům na téma, kdo složí příští koalici a jaký bude Ivan Bartoš premiér, lze zřejmě uniknout jen úplným odstřižením se od informačních zdrojů.
Ale – do voleb je ještě opravdu daleko.
Do té doby skončí epidemie, naočkují se možná miliony lidí, ekonomika si oddychne a občané si vynahradí, co si museli v lockdownu odříci. Ale také se sečtou škody; rozhlédneme se a uvidíme rozvaliny, které jsme stihli za rok s covidem způsobit. To jsou jen některé z důvodů, proč je na předpovídání volebních výsledků ještě brzy.

Chápu, že situace vzbuzuje nervozitu, protože to vypadá na totální polarizaci společnosti do dvou neslučitelných táborů. Antibabišovská fronta, která osm let skřípe zuby nad účastí Andreje Babiše ve vládě, v druhém volebním období dokonce v roli premiéra, je už nesmírně natěšená na jeho odstavení od moci. Na druhé straně stojí jednak zarytí příznivci současného předsedy vlády, ale také jeho odpůrci, které ovšem rýsující se nová exekutiva děsí ještě více, resp. považují ji za větší zlo.
Preference se tedy lámou po linii „Piráti, STAN, SPOLU“ oproti „ANO, KSČM, SPD“. O účasti ČSSD v příští sněmovně zřejmě nikdo příliš vážně neuvažuje. Pokud by se tam dostala, je otázka, na čí stranu se přidá? Potáhne dál káru s Babišem, ačkoliv ji to ničí? Nebo přeběhne na druhou stranu? Do voleb může také zasáhnout nově dohodnutá koalice konzervativních stran a jako černý kůň Robert Šlachta, se svou zatím nepříliš čitelnou Přísahou.
Ale i když počítáme jenom aktuální větší hráče, nebude ta matematika tak jednoduchá. Protibabišovský blok dosahuje nyní v průzkumech jen tak tak 50%, ačkoliv nepopularita premiéra a naštvanost na řízení země jeho vládou vrcholí. A to je ještě otázka, nakolik v tom hraje roli metodika průzkumů ovlivněná epidemiologickými opatřeními.
A i potom, co s polovinou poslanců? Vzhledem k tomu, že Ústavní soud omezil možnost odměňovat vítěze voleb větším počtem mandátů, bude ta polovina opravdu polovinou. K vyslovení důvěry vládě je ale nutná nadpoloviční většina, přičemž není zrovna pohodlné vládnout například se „stojedničkou“. A kromě toho, to si opravdu někdo myslí, že Piráti utvoří funkční vládu s ODS? Nebo dokonce s lidovci?! Jak by to asi mělo vypadat? Jaký by taková vláda sestavila program, oč by usilovala? Chráníme rodinné hodnoty a zároveň prosazujeme homosexuální adopce? Chceme posílit obranu, ale zároveň se odklonit od NATO?
Taková vláda je přece čistě hypotetická, v praxi by mohla fungovat jenom v případě, že by všichni zúčastnění naprosto zapomněli na hodnoty, které před svými voliči hájí. Tak jaká tedy má ta protibabišovská vláda být?
Ví to někdo? Umí si to někdo představit?
Nerozumím radosti nad předvolebními průzkumy a dělení vládní kořisti půl roku před volbami.
Tenhle medvěd opravdu ještě běhá po lese.
 

Monika Čírtková


Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET


Dnes nejprohlíženější