HISTORIE: Před 60 lety se dostal do vesmíru první člověk, Jurij Gagarin

HISTORIE: Před 60 lety se dostal do vesmíru první člověk, Jurij Gagarin

12. dubna 1961 se Jurij Gagarin stal prvním člověkem na světě, který vyletěl do vesmíru. Raketa Vostok s vesmírnou lodí Vostok 1 odstartovala z kosmodromu Bajkonur. Gagarinův let trval 108 minut.
Náskok SSSR před USA ve výzkumu vesmíru
Po vypuštění první družice Sputnik 1 v roce 1957 si chtěl tehdejší Sovětský svaz udržet náskok před Spojenými státy v mírovém výzkumu vesmíru . Veškerá aktivita se tedy zaměřila na přípravu prvního letu člověka. Horečné úsilí sovětských vědců a techniků bylo završeno úspěchem již po třech a půl letech.
Úspěšný let
Vostok 1 byla kosmická loď určená pro jednoho kosmonauta, vypuštěná stejnojmennou raketou z kosmodromu Bajkonur. Start proběhl hladce, Gagarin obletěl jednou Zemi za 108 minut a vrátil se na Zemi poté, co se ve výšce 7 km nad zemí katapultoval z návratového modulu a sám se snesl na padáku.
Z neznámého pilota světovou celebritou
Po návratu z letu do vesmíru se Jurij Gagarin stal hrdinou Sovětského svazu a oslavovanou světovou celebritou. Z neznámého vojenského letce se během hodiny stal nejpopulárnější člověk planety . 14. dubna se mu dostalo triumfálního přijetí v Moskvě a v následujících dnech a měsících po celém světě od Londýna až po Havanu. V této souvislosti není bez zajímavosti, že Gagarinova vůbec první zahraniční cesta vedla do Prahy . Tehdejší Československo navštívil ještě roku 1966. Šarm, neustálý úsměv a přirozená inteligence mu na cestách získaly sympatie lidí a přispěly k jeho popularitě. Jurij Gagarin zahynul tragicky při cvičném letu 27. března 1968.
Zdroj: Wikipedia.org
Rudolf Hruboň

Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET


Dnes nejprohlíženější