Začal sa pohreb princa Filipa, za rakvou kráčali jeho deti i vnuci William s Harrym (video)

Začal sa pohreb princa Filipa, za rakvou kráčali jeho deti i vnuci William s Harrym (video)

17.4.2021 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 17. apríla, 16:55
V Kaplnke svätého Juraja na hrade Windsor sa začal pohreb manžela britskej kráľovnej Alžbety II. , britského princa Filipa , ktorý zomrel 9. apríla vo veku 99 rokov. Obrad, ktorý sa začal po celonárodnej minúte ticha, vedie windsorský dekan David Conner, požehnanie prednesie arcibiskup z Canterbury Justin Welby. Po obrade vojvodu uložia do kráľovskej hrobky.
Na obrade sa v súlade s pandemickými obmedzeniami zúčastňuje len 30 smútiacich – kráľovná, členovia rodiny panovníčky a princa Filipa a jeho traja nemeckí príbuzní, informuje spravodajský portál BBC.
Rakva je prikrytá osobnou zástavou princa
Rakva so zosnulým manželom kráľovnej je položená na katafalku pred oltárom. Prikrytá jeho osobnou zástavou, ktorá zobrazuje prvky z jeho života, od jeho gréckeho pôvodu až po britské tituly, a ležia na nej tiež čiapka a meč, odkazujúce na jeho pôsobenie v kráľovskom námorníctve.
Na oltári v kaplnke je vystavených viacero predmetov, ktoré si vojvoda vybral sám a odzrkadľujú jeho život, a to insígnie, medaily, vyznamenania, obušok poľného maršala a krídla Britského kráľovského letectva.

Smútočný obrad podľa Buckinghamského paláca vzdáva hold „láskavosti, humoru a ľudskost i“ vojvodu z Edinburghu a „mnohým spôsobom, ktorými bol jeho dlhý život pre nás požehnaním“.
Smútočnému obradu predchádzala procesia
Počas obradu spieva štvorčlenný spevácky zbor. Ten má v repertoári piesne, ktoré si vybral sám vojvoda.
Smútočnému obradu predchádzala procesia spred hradu ku kaplnke. Zúčastnili sa na nej príslušníci a vysokopostavení predstavitelia ozbrojených síl, členovia kráľovskej rodiny, okrem iných vojvodove deti a vnukovia, a kráľovná. Rakvu s vojvodom z Edinburghu previezli z hradu na korbe upraveného Land Roveru, ktorý pomohol navrhnúť on sám.
Pozdĺž trasy procesie stáli ďalší príslušníci britských ozbrojených síl, zaznievali čestné salvy a zvonil zvon.
Zobraziť fotogalériu k článku: Pohreb britského princa Filipa
Štátny smútok skončí deň po pohrebe
Deň po pohrebe sa v Spojenom kráľovstve skončí štátny smútok. Kráľovská rodina bude mať smútok ešte ďalší týždeň, jej členovia však budú pokračovať vo svojich povinnostiach a pri vhodných príležitostiach budú nosiť smútočné pásky.
Princ Filip zomrel v 9. apríla vo veku 99 rokov. “Jej veličenstvo Kráľovná s hlbokým zármutkom oznamuje úmrtie jej milovaného manžela, jeho kráľovskej výsosti princa Filipa, vojvodu z Edinburghu. Jeho kráľovská výsosť zomrela dnes ráno pokojne na hrade Windsor,” oznámil vtedy Buckinghamský palác.
Viac k témam: pohreb , Úmrtie britského princa Filipa Zdroj: Webnoviny.sk – Začal sa pohreb princa Filipa, za rakvou kráčali jeho deti i vnuci William s Harrym (video) © SITA Všetky práva vyhradené.
Príspevok Začal sa pohreb princa Filipa, za rakvou kráčali jeho deti i vnuci William s Harrym (video) je zobrazený ako prvý na Slovensko Aktuálne .Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET


Dnes nejprohlíženější