Britského princa Filipa pochovali, manžel kráľovnej Alžbežy II. odpočíva v kráľovskej hrobke vo Windsore (video)

Britského princa Filipa pochovali, manžel kráľovnej Alžbežy II. odpočíva v kráľovskej hrobke vo Windsore (video)

17.4.2021 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 17. apríla, 17:55
V Kaplnke svätého Juraja na hrade Windsor v sobotu pochovali manžela britskej kráľovnej Alžbety II. , britského princa Filipa . Rakvu s vojvodom z Edinburghu spustili do kráľovskej hrobky pod kaplnkou na záver smútočného obradu, ktorý celebrovali windsorský dekan David Conner a arcibiskup z Canterbury Justin Welby. Informuje o tom spravodajský portál BBC.
Počas personalizovanej modlitby za zosnulého princa arcibiskup z Canterbury poďakoval za jeho „rozhodnú vieru a lojalitu, za jeho vysoký zmysel pre povinnosť a bezúhonnosť, za jeho život v službe národu a Spoločenstvu národov a za odvahu a inšpiráciu v jeho vedení“.
Na obrade, ktorý trval zhruba 50 minút, sa pre pandemické obmedzenia zúčastnilo len 30 smútiacich. Spolu s kráľovnou Alžbetou II. to boli členovia kráľovskej rodiny s ich partnermi a traja nemeckí príbuzní princa Filipa. Všetci dodržiavali sociálne odstupy a na tvárach mali rúška.
Pohreb nebol dostupný pre verejnosť a na žiadosť zosnulého vojvodu bol jednoduchší. O mnohých aspektoch poslednej rozlúčky rozhodol vojvoda sám.
Rakva bola prikrytá osobnou zástavou princa
Smútočnému obradu predchádzala procesia spred hradu ku kaplnke. Zúčastnili sa na nej príslušníci a vysokopostavení predstavitelia ozbrojených síl, členovia kráľovskej rodiny, okrem iných vojvodove deti a vnukovia, a kráľovná.
Rakvu s vojvodom z Edinburghu previezli z hradu na korbe upraveného Land Roveru, ktorý pomohol navrhnúť on sám. Rakva bola prikrytá jeho osobnou zástavou, ktorá zobrazuje prvky z jeho života, od jeho gréckeho pôvodu až po britské tituly, a ležali na nej tiež čiapka a meč, odkazujúce na jeho pôsobenie v kráľovskom námorníctve.
Zobraziť fotogalériu k článku: Pohreb britského princa Filipa
Na oltári v kaplnke bolo vystavených viacero predmetov, ktoré si vojvoda vybral a odzrkadľovali jeho život, a to insígnie, medaily, vyznamenania, obušok poľného maršala a krídla Britského kráľovského letectva. Pred začiatkom obradu si Spojené kráľovstvo uctilo princa Filipa minútou ticha.
Smútočný obrad podľa Buckinghamského paláca vzdal hold „láskavosti, humoru a ľudskost i“ vojvodu z Edinburghu a „mnohým spôsobom, ktorými bol jeho dlhý život pre nás požehnaním“. Počas obradu spieval štvorčlenný spevácky zbor. Ten mal v repertoári piesne, ktoré si vybral sám vojvoda.
Vo Windsore sa zišli stovky ľudí
Napriek upozorneniam, aby necestovali a nezhromažďovali sa, sa v meste Windsor zišli stovky ľudí, aby princovi Filipovi vzdali hold.
Deň po pohrebe sa v Spojenom kráľovstve skončí štátny smútok. Kráľovská rodina bude mať smútok ešte ďalší týždeň, jej členovia však budú pokračovať vo svojich povinnostiach a pri vhodných príležitostiach budú nosiť smútočné pásky.
Princ Filip zomrel v piatok 9. apríla vo veku 99 rokov na hrade Windsor. Ako uvádza agentúra AP, kráľovská hrobka v Kaplnke svätého Juraja zrejme nebude trvalým miestom posledného odpočinku princa Filipa. Očakáva sa, že po smrti kráľovnej ich pochovajú spolu na kráľovskom cintoríne v sídle Frogmore neďaleko Windsorského hradu.
Viac k témam: pohreb , Úmrtie britského princa Filipa Zdroj: Webnoviny.sk – Britského princa Filipa pochovali, manžel kráľovnej Alžbežy II. odpočíva v kráľovskej hrobke vo Windsore (video) © SITA Všetky práva vyhradené.
Príspevok Britského princa Filipa pochovali, manžel kráľovnej Alžbežy II. odpočíva v kráľovskej hrobke vo Windsore (video) je zobrazený ako prvý na Slovensko Aktuálne .Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET


Dnes nejprohlíženější