Válečná propaganda, úroveň MSPAINT.exe
RSS

Válečná propaganda, úroveň MSPAINT.exe

Žhavou novinkou posledních dní je údajný únik amerických zpravodajských informací o Ukrajině. Lhostejno zda skutečný nebo řízený ve stylu Operace Fortitude je jedna věc jistá – původní materiály byly záhy upraveny a repostovány tak, aby více vyhovovaly propagandě. Ale kvalita těchto úprav je opravdu dechberoucí.
Upraveny byly údajné americké odhady bojových ztrát na ruské i ukrajinské straně, protože většina propagandistů a amatérů považuje právě bojové ztráty za nejdůležitější údaj o bojích. V ničem se totiž nepoučili z Vietnamu, kde generál Westmoreland vyžadoval, dostával a vykazoval počty zabitých Vietcongů.
Na základě poměru bojových ztrát obou stran si byl jist, že USA „tabulkově“ nezadržitelně vyhrávají. To ovšem absolutně nekorelovalo s daleko hůře „tabulkově měřitelnou“ strategickou situací, která se ovšem do tabulek nacpat nedá – logistikou, odhodláním, operacemi, ovládaném území. Typická ukázka nekompetence toho, čemu se dnes říká „Excelový management“. Ale propaganda se dělá pro nejhloupější příjemce, takže tam jsou tabulky „ztrát“ veledůležité pro pocit, že vítězství už je za rohem.
Zde je původní verze materiálů:

Všimněte si tam těchto údajů: údajně 7 2 zničených ruských stíhacích/bombardovacích letounů a 8 2 vrtulníků, 600 4 zničených ruských vozidel, 35 až 43 tisíc padlých. Na straně Ukrajiny údajně 16k – 17,5k padlých vojáků a 3 4 zničených taktických PLRK. Na číslech nezáleží, kouzlo je, jak se nyní změní.
Zde je totiž „vylepšená“ verze, šířená ruskými telegramovými účty:
Kouzelné, ba komické, je, jakým způsobem byla upravena. Nikdo se neobtěžoval s Photoshopem. Prostě vzali Malování a přesunuli číslice:
původně ukrajinských 16k – 17,5k bylo jako celý řádek vykopírováno na ruskou stranu tabulky
na ukrajinských ztrátách byly prohozeny číslice: ze 16 na 61, ze 17,5k na 71,5k
umazáním číslic se ze 72 ruských ztracených letounů se stalo 7; z 82 vrtulníků 8; a z 6004 vozidel pouhých 600
ve 34 zničených ukrajinských taktických PLRK byla trojka přepsána sedmičkou, zkopírovanou z řádku o původních ukrajinských 1 7 ,5k KIA
Přitom jsou výsledné úpravy výsledně doočíbijící urážka inteligence čtenáře. Prý 7 ztracených ruských stíhacích/bombardovacích letounů za celou válku? Kromě očividné absurdity je to dokonce méně, než kolik je prokázaných sestřelených letounů VKS RF se zachovalými inventárními čísly – o desítkách dalších zdokumentovaných vraků letounů VKS RF nemluvě:

Jenže v ruské propagandě je tohle prostě klasika. Rusové se nikdy neobtěžují dělat propagandu tak, aby to mělo nějakou úroveň. Nikdy se neobtěžují o takovou propagandu, aby vypadala věrohodně. Aby jim to člověk mohl kvitovat „řemeslně kvalitní práce, skoro jste mě dostali.“
Naopak s gustem všechno dělají tak, aby bylo úplně očividné, že je to lež. Přesně stejný případ bylo, když těsně před invazí vysílali na Prvním kanále ruské státní televize („Ruská ČT1“) dechberoucí false-flag, že údajně Ukrajinci vpadli do Ruska v počtu 2 obrněných transportérů a 5 vojáků!

Vzali KOT a nastříkali na něj digitální kamufláž připomínající tu ukrajinskou. Jenže ze všech těch desetitisíců BTR, které měli ve skladech, vzali ausgerechtnecht nesprávný typ obrněného transportéru, který ZSU nikdy neměly ve výzbroji – ruskou postsovětskou modernizaci BTR-70 M , která byla výhradně ve výzbroji Ruské Federace a pár jeho spojenců:

A totéž v bleděmodrém bylo, když Krym zabírala oficiálně podle Kremlu „místní domobrana, která vyrabovala ukrajinské vojenské sklady“. Jediný háček byl, že v těch „vyrabovaných ukrajinských vojenských skladech“ by tehdy byly bývaly výhradně sovětské uniformy vzor TTsKO alias „Dubok“ (popřípadě raritní „Bříza“ apod.), protože ty Ukrajina používala:

Kdežto „zdvořilí zelení mužíci“ zabírající Krym naprosto exemplárně, aby to bilo do očí a nikdo nemohl  nevidět , že je to modernizovaná Ruská Armáda, nosili kompletní výstroj z ruského modernizačního programu „vojáka 21. století“ Ratnik v maskovacím vzoru EMR (alias Digitální Flora) – včetně nejnovějších balistických přileb a nosičů plátů, které si nikdo „v armyshopu“ koupit nemohl:
A včetně nejnovějších unikátně ruských ručních zbraní jako kulomet Pečeng, modernizovaná AK-74M, puška SVD-M se sklopnou pažbou apod.
Pochopte – když jakákoli normální země na světě kdy dělá operaci „na zapřenou“, vždy je nejzákladnějším pravidlem tzv. „plausible deniability“. To znamená, že nestačí sundat národní vlajky a nechat doma „psí známky“ – nesmí být použita žádná výstrojní součástka, která by prokazovala spojení sil působících „na zapřenou“ s jejich národní armádou. Od zbraní a rádií, přes uniformy, až po podrážku vojenských bot – vše musí být takového původu, aby se nedalo dokázat, čí vojáci to jsou.
Rusové ale exemplárně udělali přesný opak – použili své unikátní a nejnovější výstrojní součástky a modernizované zbraně tak, aby nikdo nemohl nevědět, že to jsou Ruští vojáci, a přitom Putin s gustem lhal celému světu do očí. S vědomím, že všichni ví, že je to lež, protože je to zcela exemplární – ale že jsou proti takové drzé lži všichni zcela bezmocní . To je asi ruská představa o „síle“ – lhát všem do očí a pást se tím, jak jsou proti té lži bezmocní. Podstatu tohoto ruského trollingu brilantně vystihuje tento vtip:

Tohle Rusové tohle dělají naschvál, systematicky a soustavně. Kreml totiž ví, že milovníci Ruska všechny očividné lži přesto sežerou i s navijákem a budou se do roztrhání těla bít za to, že je to pravda. Je to takový perverzní test loajality – kdo sveřepě věří a obhajuje i naprosto doočíbijící, donebevolající lež, to je наш человек. Na toho je spoleh.
A zároveň to dokonale vytrollí a znechutí protistranu. Protože kdo je ochoten vypnout mozek a se zarputilostí náboženského fanatika obhajovat i naprosto doočíbijící a průkaznou pitomost – tam prostě jakákoli debata, přesvědčování, prokazování či racionalita končí čelním nárazem do zdi.
Kreml ví, že protiruské obecenstvo bude naprosto vytáčet k šílenství, že jim Rusové tak očividně stupidně lžou do očí, zjevně považují adresáty své úmyslně exemplárně lživé propagandy za naprosté idioty – a přesto jim to funguje a úspěšně tím nakazili tisíce lidí, se kterými nic na světě nehne. (Přesně takto nyní fungují zdejší „diskuse“).
Tak schválně, kolik takových Čechů bude v následujících týdnech a měsících vítězoslavně provolávat, že „Ukrajina ztratila 71 tisíc mužů a Rusko jen 17“.
Popřípadě dokonce že „Podle uniklých zpráv Sboru Náčelníků Štábů USA ve skutečnosti Rusko ztratilo jen 7 stíhacích/bombardovacích letounů a 600 vozidel.“
Nemá cenu s tím něco zkoušet udělat, ale bude legrace to sledovat.
 
(Nad zdejšími „diskusemi“ jsem zlomil hůl, protože již dlouho naprosto nefungují jako diskuse. Pokud se mnou někdo chce diskutovat o obsahu článku, pak přes mail.)


Nejčtenější za týden