Novináři z NYT zjistili, že vláda USA utajila 80 obětí leteckého útoku na Sýrii v roce 2019
RSS

Novináři z NYT zjistili, že vláda USA utajila 80 obětí leteckého útoku na Sýrii v roce 2019

USA utajily smrt nejméně 80 lidí po leteckém útoku USA v březnu 2019 v okolí syrského města Baguz (na hranici s Irákem). Píše o tom The New York Times s odkazem na vojenské zdroje. (Foto: Flickr / ilustrační)
Podle novinové zprávy shodil 18. března 2019 americký bombardér F-15E na dav lidí jednu bombu o váze 500 liber a dvě bomby po 2 tisíce liber. Američtí vojáci prohlásili, že se v davu mírumilovných obyvatel skrývali teroristé.Noviny připomínají, že útok v okolí Baguzu byl jedním z největších podle počtu obětí mezi civilisty za celou dobu válečných akcí proti Islámskému státu.Spojené centrum leteckých operací na americké vojenské letecké základně Al Udeid v Kataru monitorovalo útoky v přímém přenosu z kamery dronu „s překvapenou nedůvěrou,“ upřesnil autor článku.„Kdo to shodil?“(pozn. RBK – bomby), napsal jeden z analytiků v chatu. „Právě jsme (je) shodili na 50 žen a dětí,“ cituje list reakci dalšího analytika.NYT tvrdí, že se vojáci snažili utajit následky „katastrofálního útoku“ a že byl uveden menší počet obětí. Koaliční síly buldozerem vyrovnaly místo bombardování, o čemž podle novin vědělo mnoho vojenských úředníků, avšak nezávislé a a důkladné vyšetřování nikdo nepodnikl.Noviny uvádějí, že podle původních odhadů zahynulo v důsledku útoku asi 70 lidí. Na ústředním velení USA v odpovědi na dotaz novin prohlásili, že bylo zabito nejméně 80 lidí, avšak letecké útoky „byly odůvodněné“.Podle výsledků vyšetřování bylo uvedeno, že bylo zlikvidováno 16 teroristů a 4 civilisté, avšak kdo byli další lidé, celkem 60, se nepodařilo zjistit.„S ohledem na naše vlastní důkazy neseme celou odpovědnost za neúmyslné zabití lidí,“ cituje deník prohlášení velení a připomíná, že američtí vojáci poprvé přiznali fakt smrti lidí v důsledku tohoto útoku.Zdroj: nytimes.com
Článek Novináři z NYT zjistili, že vláda USA utajila 80 obětí leteckého útoku na Sýrii v roce 2019 se nejdříve objevil na AC24.cz .


Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!


Nejčtenější za týden