Zomrel Viliam Turčány, slovenský básnik a prekladateľ sa dožil úctyhodných 93 rokov

Zomrel Viliam Turčány, slovenský básnik a prekladateľ sa dožil úctyhodných 93 rokov

10.5.2021 (Webnoviny.sk) – Básnik, prekladateľ a literárny vedec Viliam Turčány zomrel v nedeľu 9. mája vo veku 93 rokov v Dome seniorov sv. Jána v Šelpiciach pri Trnave. Turčány je autorom štrnástich básnických zbierok, diel z oblasti literárnej vedy a oceňovaných prekladov svetovej literatúry. Posledná rozlúčka s ním sa bude konať v piatok 14. mája v rodnej Suchej nad Parnou, kde bude aj pochovaný.
Turčány debutoval v roku 1957 zbierkou Jarky v kraji, nasledovali zbierky V toku, U kotvy, Aj most som ja, Srdce DrSc a ďalšie. Z jeho prekladateľskej tvorby nad ostatné vyniká preklad Danteho Božskej komédie. Známy je aj jeho preklad Proglasu a ďalších významných diel. Okrem vlastnej tvorby a prekladov sa venoval aj literárno-vedeckej práci.
Viliam Turčány sa narodil 24. februára 1928 v Suchej nad Parnou (okres Trnava), tu prežil aj detstvo. S písaním poézie začal ako študent gymnázia v Trnave, kde v tom čase študovali aj Vojtech Mihálik či Miroslav Válek. Aj keď prakticky celý svoj tvorivý život prežil v Bratislave, k rodnému kraju sa vždy hlásil a prežil tu aj posledné roky svojho života.
Za svoju básnickú tvorbu a excelentné preklady získal množstvo ocenení vrátane vyznamenania Pribinov kríž I. triedy, ktorý mu v roku 2002 udelil prezident SR za prínos v literárnej vede a prekladateľstve. Čestným občianstvom ocenili Turčányho v rodnej Suchej nad Parnou, v Borskom Mikuláši i v Trnave.
Viac k témam: spisovateľ , úmrtie Zdroj: Webnoviny.sk – Zomrel Viliam Turčány, slovenský básnik a prekladateľ sa dožil úctyhodných 93 rokov © SITA Všetky práva vyhradené.
Príspevok Zomrel Viliam Turčány, slovenský básnik a prekladateľ sa dožil úctyhodných 93 rokov je zobrazený ako prvý na Slovensko Aktuálne .

Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET


Dnes nejprohlíženější