VIDEO: Izraelské tanky stojí na hranicích Gazy, lidé prchají ze svých domovů

VIDEO: Izraelské tanky stojí na hranicích Gazy, lidé prchají ze svých domovů

Boje mezi Izraelem a Palestinci se odehrávají již pátý den a nejeví známky slábnutí. Izrael ve čtvrtek oznámil, že u hranic s Pásmem Gazy shromáždil pozemní jednotky a povolal dalších 9000 vojáků v záloze.
Nejhorší konflikt za 10 let
Nejhorší konflikt mezi Izraelci a Palestinci za posledních deset let vstoupil do další fáze. Izraelské pozemní síly vstoupily do Gazy poprvé od roku 2014. Podle zdrojů agentury Reuters se však prý nejedná o zahájení pozemní invaze do palestinské enklávy. Útokem pozemních sil se podle ní prý myslí střelba z děl z izraelského území na Pásmo Gazy ovládané hnutím Hamás . Nejnovější eskalace konfliktu si zatím vyžádala 109 zabitých Palestinců včetně 27 dětí. Minimálně osm obětí oznámil i Izrael, včetně jednoho dítěte. Naposledy byla na jihu Izraele smrtelně zraněna starší žena, která se snažila dostat do krytu.
Střety během Ramadánu
Noční útok Izraele měl údajně za cíl zničit podzemní tunelový systém Hamásu, jakési podzemní město podle Izraele využívané k pašování zbraní. Nynějším nepokojům v Izraeli předcházely střety mezi izraelskou policií a Palestinci v Jeruzalémě během Ramadánu, který skončil ve čtvrtek. Napětí eskalovalo mimo jiné kvůli tomu, že Izrael omezil Palestincům shromažďování na místě, kde se Arabové většinou schází k večerní modlitbě , a také kvůli hrozícímu nucenému vystěhování desítek palestinských rodin z jejich domovů ve východním Jeruzalémě, do nichž se chtějí nastěhovat izraelští osadníci.
Co je Ramadán
Ramadán je devátý měsíc islámského lunárního kalendáře. Půst, který patří k tomuto měsíci, je původní semitský zvyk přebraný od židů a křesťanů. V islámu patří půst mezi pět pilířů islámu a je aktem víry, výrazem očisty, prohloubení sebeobrazu ve víře, připomenutím boží moci a duchovního spojení s ní . Půst trvá od úsvitu do západu Slunce. Jeho hodinové trvání je tedy závislé na ročním období Ramadánu a na tom, kde na světě se muslim nachází. Muslimové začínají svůj půst se svoláváním na ranní modlitbu, která probíhá při úsvitu. Půst je ukončován svoláváním na večerní modlitbu.
Zdroj: Wikipedia.org
Zpracoval Rudolf Hruboň
 

Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET


Dnes nejprohlíženější