Súdy povolili stovkám podnikateľom dočasnú ochranu, najviac ju poskytli v máji a júni

Súdy povolili stovkám podnikateľom dočasnú ochranu, najviac ju poskytli v máji a júni

15.5.2021 (Webnoviny.sk) – V roku 2020 poskytli súdy dočasnú ochranu 368 podnikateľom. Najviac ich bolo v máji a júni, keď súdy podnikateľom povolili dočasnú ochranu v 179 prípadoch, čo bolo takmer 49 percent z celkového počtu. Najmenej ochrany podnikateľom poskytli súdy v decembri, a to v 21 prípadoch. Vyplýva to z komentára Analytického centra Ministerstva spravodlivosti SR .
Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu
Na zmiernenie ekonomických vplyvov pandémie koronavírusu Národná rada SR na jar 2020 schválila dočasnú ochranu pre podnikateľov, ktorí prevádzkujú podnik. O dočasnú ochranu mohli súd požiadať subjekty, ktoré boli oprávnené podnikať pred 12. marcom 2020, a mali sídlo alebo miesto podnikania na Slovensku.
Najviac jej poskytol súd v Trnave
Keďže zákon parlament schválil v apríli, prvý raz mohli podnikatelia využiť tento nástroj v máji. Dočasná ochrana spočíva napríklad v ochrane pred veriteľskými návrhmi na konkurz, v prerušení exekúcií začatých po 12. marci 2020, zákaze započítania spriaznených pohľadávok či podpore financovania čerstvým kapitálom.
O dočasnej ochrane rozhodujú štyri okresné súdy – Okresný súd Trnava, Okresný súd Banská Bystrica, Okresný súd Prešov, Okresný súd Žilina. Najviac dočasnej ochrany poskytol Okresný súd Trnava, a to 140, čo je vyše 38 percent z celkového počtu.
Zánik vláda posunula na december
Naopak najmenej Okresný súd Žilina, ktorý o ochrane rozhodol 72 krát, takmer 20 percent z celkového počtu. Na Okresnom súde v Banskej Bystrici povolili ochranu podnikateľom v 77 krát a na súde Prešove 79 krát.
Podnikateľom mohla dočasná ochrana skončiť z časových dôvodov – začiatkom októbra. Neskôr jej zánik vláda SR posunula na koniec decembra 2020. Podnikateľov mohla dočasná ochrana prestať chrániť aj vtedy, ak o jej ukončenie požiadali alebo o zrušení rozhodol súd. Od mája do decembra dočasná ochrana zanikla 57 podnikateľom, súdy ju zrušili v dvanástich prípadoch.
Viac k témam: exekúcie , podnikatelia , súdy Zdroj: Webnoviny.sk – Súdy povolili stovkám podnikateľom dočasnú ochranu, najviac ju poskytli v máji a júni © SITA Všetky práva vyhradené.Share

Tweet


Whatsapp
Print

0 Shares

Príspevok Súdy povolili stovkám podnikateľom dočasnú ochranu, najviac ju poskytli v máji a júni je zobrazený ako prvý na Slovensko Aktuálne .

Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET


Dnes nejprohlíženější