Afganistan a Taliban chcú začať mierové rokovania, násilnosti v krajine však pokračujú

Afganistan a Taliban chcú začať mierové rokovania, násilnosti v krajine však pokračujú

16.5.2021 (Webnoviny.sk) – Zástupcovia Talibanu a afganskej vlády sa v sobotu v Katare dohodli, že obnovia snahy o dosiahnutie mierového ukončenia vojny. Súhlasili tiež s obnovením rozhovorov, ktoré boli pozastavené. Potvrdil to hovorca hnutia. Na obnovenie rokovaní vyzvali aj USA, ktoré plánujú stiahnuť svojich posledných 2500 až 3500 vojakov.
Násilnosti pokračujú
I keď vláda a Taliban podpísali dočasný mier, násilnosti v krajine aj naďalej pokračujú. V piatok zomreli pri bombovom útoku v mešite 12 veriaci a ďalších 15 je zranených. Taliban odmieta zodpovednosť za útok a viní z neho vládne spravodajské služby.
Islamský štát (IS) tvrdí, že počas víkendu vyhodil do vzduchu niekoľko elektrických staníc. Kábul tak zostal počas trojdňových sviatkov takmer bez elektriny.
USA a NATO sťahujú vojakov
Zdanlivo nezastaviteľné násilie v krajine spôsobuje obavy aj v spojitosti so stiahnutím vojakov USA a NATO, čo môže vyvolať ešte väčší chaos. Washington chce, aby posledný americký vojak opustil krajinu 11. septembra. Niektorí tvrdia, že presun jednotiek pokračuje rýchlo a možno to stihnú do prvých júlových dní.
Čínsky minister zahraničných vecí Wang I v sobotu počas telefonátu s pakistanským náprotivkom označil sťahovanie vojakov z Afganistanu za unáhlené. Varoval, že vážne poškodí mierový proces v Afganistane a negatívne ovplyvní stabilitu v regióne. Vyzval OSN , aby v tomto probléme zohrala väčšiu úlohu.
Viac k témam: konflikt , mier , Taliban , Vojna Zdroj: Webnoviny.sk – Afganistan a Taliban chcú začať mierové rokovania, násilnosti v krajine však pokračujú © SITA Všetky práva vyhradené.Share

Tweet


Whatsapp
Print

0 Shares

Príspevok Afganistan a Taliban chcú začať mierové rokovania, násilnosti v krajine však pokračujú je zobrazený ako prvý na Slovensko Aktuálne .

Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET


Dnes nejprohlíženější