Svět ruskýma očima 706
RSS

Svět ruskýma očima 706

Svět nenáleží Spojeným státům
Valerij Iljin
7. dubna 2023
Západ se diví, že po uvalení sankcí proti Rusku země BRICS odmítly petrodolar. Forbes, který o tom informoval, podtrhl, že USA nebyly překvapeny tím, že se RF distancovala od dolaru v mezinárodních platbách, ale tím, že stejně postupují i členové „stále vlivnější aliance BRICS“.
Dne 28. března oznámily Brazílie a Čína podepsání dohod o provádění všech budoucích obchodních operací s využitím národních měn. Dne 8. března vešlo ve známost, že Indie platí velkou část ruské ropy jinými měnami než dolarem, včetně dirhamů Sjednocených arabských emirátů a v poslední době i ruskými rubly.
Dne 28. března oznámil francouzský ropný gigant Total Energies zakoupení první části LNG od čínské ropné společnosti CNCOOC za čínské jüany. Dolar postupně ztrácí postavení ve světě, uzavírá Forbes a Bloomberg se smutkem podotýká, že v roce 2024 se bude summit BRICS pořádat v Kazani.
Smutek je opodstatněný. BRICS pracuje na vytvoření vlastní měny. Alexandr Babakov, místopředseda ruské Státní dumy oznámil, že země, které jsou členy BRICS mohou novou formu měny představit už v tomto roce.
V březnu překonala skupina BRICS v podílu na světovém HDP v paritě kupní síly G7. BRICS dosáhla 31,5 %, G7 jen 30,5 %.
Současně vešlo ve známost, že do BRICS chce vstoupit Mexiko. Podle sdělení La Jornada se musí Mexiko začít „jasně a měkce“ distancovat od USA, protože svět USA nepatří.
Donedávna byl BRICS sdružením pěti států. Začátkem roku bylo oznámeno, že se k němu chce připojit ještě třináct zemí. Šest z nich již podalo oficiální přihlášku: Alžírsko, Egypt, Írán, Bahrajn, Saúdská Arábie a Sjednocené arabské emiráty. Ostatní se o vstup zajímají. Jihoafrický velvyslanec v Rusku Maketuka, v této době BRICS předsedající, řekl: „Otázka rozšíření BRICS je na pořadu dne. … Za Jihoafrickou republiku mohu říci, že také schvalujeme rozšíření.“
Dnes potřebují pohlaváři „zlaté miliardy“ válku na Ukrajině i jinde, aby zastavili přírůstek konkurentů G7 stojící mimo Západ a aby vybředli z krize, která jim nezvratně hrozí. Sovětský filozof dlouho pobývající na Západě kdysi napsal: Ideologická globalizace. Slovo globalizace bylo přijato jako ideologické maskování války, kterou západní svět v čele s USA vede za účelem panování nad veškerým lidstvem. Jednou z důležitých součástí této války je ideologické ohlupování lidstva v duchu, který je přáním globalistů, to znamená ideologická globalizace.“
Na planetě je vybudován mimořádně odporný a diskriminující systém přerozdělování bohatství. Obyvatelstvo „zlaté miliardy“ spotřebovává přibližně čtrnáctkrát více než produkuje jejich území. Sám termín mezinárodní společenství je chiméra, propagandistická smyšlenka. Konkrétní státy a centra moci, které jsou dnes zainteresované na válce a válečných hrozbách, existují. Ve skupině BRICS jsou země, jejichž národní bezpečnost je ohrožena.
Dnes se rozvoj lidstva snaží určovat USA a velké transnacionální korporace. Přitom je snaha přesouvat problémy amerického hospodářství na okolí (začátek byl v roce 1973 realizací unikátního statusu dolaru jako světové rezervní měny).
Možnosti opakovaného komplexního přesunu problémů jinam (jako v roce 1973) spočívají nyní pro USA a G7 ne tak v oblasti finanční, jako spíše v oblasti vojensko-politických technologií. Zjednodušeně řečeno ve spouštění permanentních válek v celém světě a v aktivizaci již probíhajících válek a konfliktů. Příkladem je Ukrajina s přímým zapojením amerického vojensko-průmyslového komplexu (VPK) do dění na Ukrajině. Vede to k následujícím změnám výhodným pro Washington:
obnovení dominance v Evropě;
akumulace evropských výrobních kapacit;
přerozdělení energetických trhů ve „hrách vysokých cen“;
formování“vlastního“ trhu a záruka výlučné poptávky u něho;
velký počet ekonomických potenciálů a lobby spojených s VPK;
dočasná neutralizace „čínské hrozby“;
formování rozšíření vojenské osy bloku ve východní Evropě;
návrat k unipolárnímu světu (bez Číny a regionálních mocností);
porážka strategického nepřítele „cizíma rukama“, ale svými „šroubky“;
ideologická a politická expanze Pax Americana.
Převzato z Fondsk.ru
***
Igor Levitas o úmyslu USA: Nový stát Ukropolsko a konec Evropy
10. dubna 2023
Evropa bude velkým skandálem, který zřejmě postihne světovou společnost, zasažena nejvíce. To co je předloženo v následujícím textu jsou většinou známá fakta, ale rozházená po různých mediích a zde je pokus o jejich složení do určitého pořádku.
Je potřeba vycházet z toho, že máme před očima změnu světového pořádku, který se ustavil po 2. světové válce. Dnes ve světě existuje to, co Západ nazývá „světovým řádem“ a co existuje od třicátých let 20. století. Pojem zavedl Mussolini a rozvinul Hitler. Hlavně proto nepřekvapuje, že jej používají ti, kteří do roku 1945 ekonomicky podporovali Třetí říši. Tento světový řád není založen na triumfu práva, ale na jeho ignorování.
Západ často vytýká Rusku a Číně a dalším zemím to, že mají totalitní systém. Při bližším náhledu na současné uspořádání světa je vidět klasický příklad totalitní společnosti. Obvykle se pojem totalitarismus používá pro jednotlivé státy. Totalitarismus je politický režim, který činí absolutní kontrolu státu nad všemi aspekty společenského i soukromého života. Právě toto je znakem západní společnosti, zejména v USA.
Současné uspořádání není ani tak totalitní jako autoritářské, protože USA jsou diktátorem, který vládne ideologii i ekonomice velké části světa železnou rukou. Láme vaz každému, kdo zkusí protestovat proti tomuto „světovému řádu“.
O Spojených státech evropských se uvažovalo již v 19. století. Ve 20. století se tato myšlenka prosazovala hlavně Spojenými státy americkými. Důvod je jednoduchý. Pro Američany je pohodlnější manipulovat jedním subjektem než třiceti. Ač měly být evropské Spojené státy podobné americkým, je mezi nimi obrovský rozdíl. V Evropě je Francouz Francouzem a podobně další evropské národnosti. V Americe jsou všichni Američané, ať jsou z kteréhokoliv státu USA. Evropan je spíše určení pro politiky nebo sdělovadla.
EU byla podobná spíše Sovětskému svazu, kde byly pod jednou střechou různé země a obyvatelé se cítili především jako příslušníci těchto zemí (Lotyši, Gruzínci, atd.). Hlavní rozdíl byl v tom, že obyvatelé SSSR budovali svou zemi po stránce společenské, politické a hospodářské sami, bez pomoci USA, a to hlavně v letech po válce. Evropa byla obnovena za americké peníze. USA měly nakonec z 2. světové války užitek.
Marshallův plán pro Evropu předpokládal dvě věci: Věc povinnou – USA dají peníze jen těm zemím, kde nejsou ve vládě komunisté, a zamlčovanou. Ta spočívala v tom, že z Evropy odčerpají celou vědeckou a technickou elitu a k tomu evropský vývoj. Technický pokrok USA byl v poválečných letech postaven na odbornících dovezených z Evropy nevyjímaje odborníky nacistické.
Svět se změnil. USA si nedokázaly podmanit Rusko, které se pomalu obnovovalo. Prudce kupředu se drala Čína. EU si k sobě pustila trojského koně – země východní Evropy a bývalé republiky Sovětského svazu – ohromnou destruktivní sílu. Ve stejné době začaly největší země EU, Francie a Německo usilovně pátrat, jak se osvobodit od přes přílišného poroučení USA a jak nepřijít o poslední zbytky nezávislosti.
V této etapě si USA uvědomily, že EU v této podobě, v níž se nachází, nepotřebují. Začaly se přeorientovávat na východní část Evropy. Základní se pro ně stala „hyena Evropy“ Polsko. Je to stát s neuspokojitelnými ambicemi, nenávistný ke všem a všemu – Německu, Rusku, ČR, ke všem, kteří jej nepovažují za pupek Evropy. Jedinými vděčnými posluchači polských stesků jsou USA. Začaly do Polska vrážet peníze a zbraně. Logicky se předpokládalo, že se k Polsku připojí menší státy – Pobaltí a dále ČR, Slovensko, Rumunsko a Bulharsko. Jsou to ty země, které se jako disciplinovaní vojáci neptají a neposuzují velitele. Udělají to, co se jim nařídí. Když velitel nařídí zaútočit na Rusko, splní rozkaz. Dráždí je silnější a suverénní ruský stát. O to víc, že Rusko považovaly za barbarské, na rozdíl od sebe – „Evropanů“.
Další kroky na evropské scéně se odhadují lehce.
1. Polsko a Ukrajina vytvoří svazový stát. Polsko asi zpočátku bude souhlasit, aby v názvu země byla zastoupena i Ukrajina. Bude to jiný svazový stát než Rusko a Ukrajina. Bude to jedna země. Tak se Ukrajina stane členem EU i NATO. Nějaké ústavní nesrovnalosti nikoho nezajímají. Z revize hranic stejně obviňují Rusko. Kosovo také získalo nezávislost, a to bez referenda. Polsko má ještě možnost žádat NATO, aby vyhlásilo Rusku válku.
2. Svazový stát Polska a Ukrajiny vytvoří novou alianci , kam vstoupí shora uvedené země. Zkusí do ní vtáhnout i další, jako je Chorvatsko, Slovinsko, Albánie a Severní Makedonie. Takto se Evropa rozpadne. Nová aliance bude chtít společnou ekonomiku, měnu, armádu a nakonec i společné vedení.
EU zmizí. Spojené státy dosáhnou svého plánu. V nadcházející bitvě s Čínou není známo, jak by si vedla EU. Vytvoření kapesní unie v Evropě zaručuje USA nadějného spojence. Poválečný svět se ztratí a v Evropě bude nové ohnisko napětí. Tento vývoj je ale možný jen za jedné podmínky. Jestli se po realizaci prvního bodu Rusko nerozhodne, že jsou překročeny všechny červené čáry a nebude reagovat na násobně zvýšenou hrozbu, vstup vojsk NATO do bojů. To potom znamená 3. světovou válku.
Autor upozorňuje, že je to jeho pohled na vývoj událostí. A táže se, zda je tak daleko od skutečnosti.
Převzato z Eadaily.com
***
Saúdská Arábie požaduje odvolání ozbrojených sil USA ze Sýrie
Ljubov Stěpušova
13. dubna 2023
Saúdská Arábie přechází do útoku tím, že Washingtonu diktuje politické řešení v Sýrii. Další krok je ovlivnění průběhu prezidentských voleb v USA.
Saúdská Arábie nemá kam ustoupit
Pakt USA se Saúdskou Arábií „ropa za bezpečnost“ fungoval po desetiletí. Vedlo to k obchodování s černým zlatem za dolary. Nyní se Rijád domnívá, že USA nedokáží bezpečnost zajistit. Útěk Američanů z Afghánistánu, počátek války s Čínou kvůli malichernému regionálnímu problému s Tchaj-wanem, absence podpory ve válce s Jemenem, všechno to saúdským princům vypovídá o tom, že Washington jako „bezpečnostní deštník“ není seriózní.
Kromě toho mohou USA kdykoliv na Saúdy uvalit sankce. Již existuje návrh zákona zaměřený proti zemím OPEC+ za „kartelovou dohodu“ – NOPEC. Rýsují se sankce i za spolupráci se syrskými společnostmi, protože Sýrie i Saúdská Arábie oznámily, že obnovují konzulární služby a lety mezi oběma zeměmi.
Rijád nemá kam ustoupit. Saúdská Arábie musí udržovat cenu ropy kolem 85 dolarů za barel, aby realizovala své sociální programy. Washington zase potřebuje cenu snížit proti zvyšování těžby, aby v USA nenastala inflace. To je bod rozdvojení.
Proto se podle posledních událostí Rijád rozhodl nenávratně přerušit spojenectví s Washingtonem. Poslední krok ve věci Sýrie je mimořádně důležitý, protože je politický.
Rijád podpořil územní celistvost Sýrie
Saúdská Arábie žádala obnovení kontroly vládou Bašára Asada nad celou Sýrií. Je to zakotveno ve společném prohlášení ministrů zahraničí Sýrie a Saúdské Arábie při skončení návštěvy syrského ministra zahraničí Mekdada v Rijádu.
„Země podtrhly utužování bezpečnosti a boje s terorismem ve všech formách, přičemž poukázaly na nezbytnost podpory institucí syrského státu s rozšiřováním jeho kontroly nad jeho územím, k ukončení přítomnosti cizích ozbrojených formací a cizího zasahování do vnitřních věcí Sýrie.“
Je to revoluční sdělení, protože se jedná o odvelení kontingentů USA (a Turecka), které jsou v zemi bez povolení Damašku. Je to o to významnější, když se vezme v úvahu, že od roku 2011 Saúdská Arábie v Sýrii podporovala terorismus a sponzorovala radikální islámské skupiny s cílem svrhnout Asada. Pracovala tak pro politiku USA.
Nyní se Saúdská Arábie otočila o 180 stupňů a Sýrie se brzy vrátí do Ligy arabských států. Ještě nedávno Saúdové, za prostřednictví Číny, obnovili diplomatické styky s Íránem. Revolučnost situace je i v tom, že arabské země spolu s Ruskem, Íránem a Čínou již mohou vést ofenzivní politiku.
Saúdská Arábie se pomstí Bidenovi za snahu učinit ji vyděděncem
Saúdská Arábie spolu s Ruskou federací kontrolují ceny ropy v OPEC+. Saudi Aramco kupuje ruskou ropu v rekordních objemech a prodává ji Evropě, takže pomáhá obcházet sankce. Uvádí to Reuters. Je to promyšlená politika budování jiného světového pořádku. Po vstupu do BRICS, kam je již podána přihláška, přestane Rijád obchodovat za ropu v dolarech a zejména toto překazí hegemonii USA.
Washington má dost malou možnost ovlivňovat politiku následníka trůnu prince bin Salmána. Saúdská ropa jde nyní především do Asie – do Číny a Indie. Je to poprvé, co teď Západ k sobě nemá ani jeden loajální stát mezi hlavními členy OPEC. Saúdská Arábie má přitom silnou páku k nátlaku na USA.
Podle různých hodnocení přivede zdražení ropy o 5 dolarů zvýšení inflace v Americe o 0,2 %. Takže Rijád má možnost uměle manipulovat s cenami, ovlivňovat vnitřní politiku USA, protože úroveň inflace nyní určuje loajalitu voličů, nebo ztrátu voličů. Znamená to, že jestli před volbami v roce 2024 zvýší cenu až ke 120 dolarům za barel, bude možno z politiky odstranit toho, kdo slíbil učinit Saúdskou Arábii vyděděncem, tedy Bidena.
Převzato z Pravda.ru


Nejčtenější za týden