Zmenšili jsme vám dvůr. Zato sobě prodloužili bič! Váš stát

Zmenšili jsme vám dvůr. Zato sobě prodloužili bič! Váš stát

MARTIN PRÁŠEK
Ve víru covidu zas lidem unikla jedna podstatná zhovadilost, kterou Velký Stát na svoje poddané ovečky uchystal. Tou pastí jsou DATOVÉ SCHRÁNKY – AUTOMATICKY ZŘÍZENÉ. Všem živnostníkům bez pardonu, ostatním pak zákeřně za zády.


V nadšeném plácání, že nám stát milostivě umožní nevozit u sebe řidičák či malý techničák, protože si tyto údaje umí zjistit fízl z centrální evidence na počkání, zaniklo pár důležitých informací.
Tou dozajista nejhorší kulišárnou, jak na živnostníky, tak na prosté občany, je změna Zákon č. 300/2008 Sb., ve znění pozdějších předpisů, uvedená v parlamentem  schváleném znění jako sněmovní tisk 756/8
V § 4 odstavec 1 zní:
„(1) Datovou schránku podnikající fyzické osobě, advokátu, statutárnímu auditorovi, daňovému poradci, insolvenčnímu správci, znalci, soudnímu tlumočníku a soudnímu překladateli zřídí ministerstvo bezplatně a bezodkladně poté, co obdrží informaci o jejich zapsání do zákonem stanovené evidence nebo rejstříku.“.
Který senát doplnil následovně:
Ministerstvo vnitra zřídí nejpozději do 31. března 2023 datovou schránku podnikajícífyzické osoby podle § 4 odst. 1 zákona č. 300/2008 Sb., ve znění účinném od 1. ledna2023, podnikající fyzické osobě, která je k 1. lednu 2023 podnikající fyzickou osobouzapsanou vzákonem stanovené evidenci nebo rejstříku, a nemá zřízenu datovou schránkupodnikající fyzické osoby. Větou první není dotčeno právo podnikající fyzické osobypožádat si v době od 1. ledna 2023 do zřízení datové schránky podnikající fyzické osobypodle věty první ozřízení datové schránky podnikající fyzické osoby.“
Nově schválené paragray  v   podstatě POVINNĚ A AUTOMATICKY ZAVÁDÍ datové schránky VŠEM živnostníkům . Bez pardonu. Takže fyzická osoba jakákoliv,  včetně těch opravdu nejmenších.  si bude muset pořídit PC a internet. I třeba 80 letý dědek, co na živnostňák plete košťata, nebo bába, která uklízí chodby paneláků, zkrátka KAŽDÝ.
Ještě horší, že zákon obsahuje STEJNOU PASTIČKU i na normální obyčejné lidi.
§3
Datová schránka fyzické osoby
(1)Datovou schránku fyzické osoby zřídí ministerstvo bezplatně fyzické osobě, která jezapsaná v základním registru obyvatel aplně svéprávná , bezodkladně poté, co fyzická osoba poprvé použije prostředek pro elektronickou identifikaci vydaný v rámci kvalifikovaného systému elektronické identifikace
Dodám jen, že oním učenou právničtinou označeným  prostředkem pro elektronickou identifikaci, vydaný v rámci kvalifikovaného systému elektronické identifikace  je například  vládní projek EIDENTITA  a patrně k němu budou patřit i různé “ bankovní identity “. A z definice fungování také zřejmě  EOBČANKA .
Co je na datové schránce tak eklhaft?  Je to NEMOŽNOST VOLBY. Jakmile ji jednou máte, máte POVINNOST ji používat  (a stát má povinnost pomocí ní s vámi komunikovat)  a nikdy se jí nezbavíte.  Plus další drobné vypečenosti.

Zartímco normálně vám dojde oznámenka o uložení zásilky, vy si dojdete na poštu, vyzvednete, přečtete a založíte. Poštou přišedší dokument prostě strčíte do šanonu, a pokud vám nikdo nezapálí barák, máte ho doma. Ovšem, dokumenty z datové schránky  ZMIZÍ ZA 90 DNÍ .
Aby dokument s datovky nezmizel, musíte si buďto data stahovat sami a uchovávat na disku (ale pravděpodobnost že vám chcípne disk, umře pc nebo chytíte ransonware, je dalekonásobně vyšší, než že vám zapálí barák ) nebo musíte  poště ZAPLATIT komerční službu, zvanou DATOVÝ TREZOR  . Nestačí si také dokument pouze vytisknout, protože pouze vytištěný nemá žádné právní účinky,  musíte i na poště ZAPLATIT za autorizovanou konverzi , minimálně 30kč/dokument. A to se vyplatí.
Další kulišárnou je velice vypečená fikce doručení: cituji:
Dokument, který byl dodán do datové schránky, je doručen okamžikem, kdy se do datové schránky přihlásí osoba,  která má s ohledem na rozsah svého oprávnění přístup k dodanému dokumentu.  Odesílatelům zpráv je zároveň vystavena doručenka s datem a časem doručení zprávy,  a to bez ohledu na skutečnost, zda byla zpráva uživatelem skutečně otevřena a přečtena.
tzn je daleko větší pravděpodobnost, že obyč člověk či malý živnostník něco přehlédne, nestáhne. scénář “ potřebuji se podívat, co mi psal finančák před týdnem, přihlásím se, a hned na mě spadne to, co mi psala sociálka včera, aniž bych si to přečetl ” bude velmi velmi reálný. Zvláště u starších a ne tak PC gramotných lidí. Dá se tedy očekávat že si stát příde na desítky milionů díky penalizacím z přehlédnutým dokumentům, etc .
A na neposledním místě,  budou státní úředníci SPOLÉHAT že lidé nebudou mít aktivován datový trezor, a využijí toke zhovadilství a represi , viz tento  příběh na D-fensovi
……. správní orgán rozhodnutí ve spisu vyměnil schválně, a to ve spolupráci s druhým stupněm, aby tak zakryl chybu, kterou druhý stupeň udělal. Také vyslovil hypotézu,  že ty zxxxi  schválně počkali šest měsíců, aby mu zmizel dokument s druhoinstančním rozhodnutím z datové schránky , protože se jak známo odtud zprávy po 6 měsících mažou, pokud tedy nemáte datový trezor . Také prohlásil, že jsou to zmrdi   a počítají s tím, že pokud by se pokusil operovat s původním zněním druhostupňového rozhodnutí, tak správní orgán prohlásí jeho kopii za nepravou,  protože pravda je přece to, co je ve spise a na nějaké PDFko nějakého pana Brouka sere pes .
Je velice pravděpodobné, že spousta lidí to zákeřné automatické zřízení datové schránky  prostě přehlédne, nebo si neuvědomí důsledky a konsekvence, které to ssebou nese . tím pádem zmeškají důležitou korespondenci od státu a budou slovy nádherně zaostalých horalů Karpatského království – v pérdéli..
Připomenu z již uvedeného: Zřejmě dostanete automatickou datovou schránku prvním přihlášením  například použitím  vládního projeku EIDENTITA  a patrně k němu budou patřit i různé “ bankovní identity “. A z definice fungování také zřejmě  EOBČANKA .
Nenápadná mediální masírka už začala. Komerční inzerce bank na bankovní identitu nevyjímaje. Jednak vychcalováním digitálních identit v novinách, většinou doplněnou emočně laděnými titulky jásavého blbství jak o například zde:
Průlom: o digitální občanku je velký zájem, šetří čas a ulehčuje život. Zdroj:  https://www.idnes.cz/finance/financni-radce/bankovni-identita-banky-digitalni-obcanka-overovani.A210416_084442_viteze_sov
Ale zmíňku o pasti zvané POVINNÁ DATOVÁ SCHRÁNKA stěží někde najdete jediné slovo.  Necháte se, jako fyzická osoba chytit?  Poprvé se těmito prostředky přihlásíte, kamkoliv. Na katastr? do banky ? A už se vezete v něčem, v čem se vést nechcete.Az to připomíná to proslulé “ Měl tasíno, nevšim se, ohnul se pro vajgla a probodl se ” vodníka Čochtana.
Státe, děkuji za další jíšku.
PS:  Aby bylo jasno: Nemám nic proti datovým schránkám pro korporace a stát (oba dva druhy subjektů mají dost zdrojů na další agendy). Pokud by byly jako doposud DOBROVOLNÉ pro živnostníky, pak je na každém, ať si ji zavede.  Ale zavést je pro občany stylem podrazu a skryté pasti, to je mi eklhaft!
PPS:  Co myslíte, bude pro účely automatického zřízení datové schránky za “ podnikající fyzickou osobu ” pokládán i  registrovaný zemědělec  ? Bude tak k traktoru, pluhu a dvoum kravám muset vlastnit i PC a podstupovat celou tu digitální šaškárnu?


Martin Prášek


Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET


Dnes nejprohlíženější